Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: w ślady za rynkami bazowymi – czyli trzeba obserwować zmiany Bunda i Treasuries

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: w ślady za rynkami bazowymi – czyli trzeba obserwować zmiany Bunda i Treasuries | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kierunek

Uzasadnienie

10Y PL (%)

Rentowności krajowych obligacji w dużej mierze w ostatnich tygodniach kopiowała ruchy rynków bazowych, stąd zmiany Bunda, czy Treasuries będą kluczowe dla kierunku zmian w najbliższych dniach dla polskich skarbowych papierów wartościowych. Tym bardziej, iż kalendarium wydarzeń nie zawiera żadnych publikacji makroekonomicznych mogących wywołać zmienność długu skarbowego. Te pojawią się dopiero wraz z początkiem przyszłego tygodnia (m.in. krajowe dane CPI). Zakładamy zatem, iż rentowności krajowych obligacji pozostaną stabilne w krótkiej perspektywie, a źródłem uspokojenia wyceny będzie marazm rynków rozwiniętych. W rezultacie, dochodowość polskiej 10-latki oscylować powinna wokół poziomu 5,60% oczekując na nowe impulsy.

10Y DE (%)

Po tym jak na lipcowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego sformułowane zostało uzależnienie przyszłych decyzji od napływających danych wzrosła wrażliwość Bunda na publikacje. W tym tygodniu jednak brak jest odczytów na tyle istotnych, by móc sprzyjać podbiciu zmienności niemieckiego długu skarbowego. Co prawda we wtorek poznamy dane inflacyjne z Niemiec, jednak ich finalny charakter sprawia, że prawdopodobieństwo istotnego odchylenia w stosunku do danych wstępnych jest znikome. W rezultacie w naszej ocenie przed nami stabilizacji notowań Bunda w najbliższych dniach wokół poziomu 2,60% w przypadku papierów o 10-letnim terminie zapadalności.

10Y US (%)

Rynek pod wpływem piątkowych mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy (lepsze od oczekiwań wzrosty płacy godzinowej, czy silniejszy od konsensusu spadek stopy bezrobocia, ale rewizja w dół przyrostu nowych miejsc pracy) obniżył swoje oczekiwania przed wrześniowym posiedzeniem Fed. Obecnie zakłada, iż w przyszłym miesiącu dojdzie do pauzy w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Takiego nastawienia nie powinny zmienić zaplanowane na ten tydzień dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Wskażą one co prawda na przyspieszenie dynamiki inflacji w ujęciu rocznym, jednak taki scenariusz jest już rynkowo zdyskontowany. Ryzykiem pozostaje scenariusz silniejszego od oczekiwań wzrostu inflacji jednak nie jest to nasz scenariusz bazowy. W rezultacie uważamy, iż najbliższe dni upłyną pod znakiem stabilizacji wyceny Treasuries.

Zobacz także: Otoczenie rynkowe jako czynnik kształtujący stopy zwrotu z polskich funduszy dłużnych – prognozy na najbliższe okresy

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama