Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: dochodowość krajowego długu powróciła do wzrostów

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: dochodowość krajowego długu powróciła do wzrostów | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kierunek

Uzasadnienie

10Y PL (%)

Krajowy rynek długoterminowych obligacji pozostaje zmienny. Z jednej strony stara się on kopiować ruchy rynków bazowych, z drugiej coraz mocniej akcentowane są także czynniki krajowe. Ubiegłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a przede wszystkim konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, wskazały na dalsze zaostrzanie narracji. W efekcie dochodowość krajowego długu powróciła do wzrostów. W tym tygodniu zaś trend ten jest kontynuowany po wypowiedziach jednego z przedstawicieli Rady, który stwierdził, iż „gdyby pojawił się duży popyt, to NBP będzie musiał rozważyć skrócenie swojej pozycji w obligacjach covidowych i część tych papierów sprzedać na rynku, żeby ściągnąć nadwyżkę pieniądza”. Pod koniec ubiegłego tygodnia ten sam przedstawiciel RPP przyznał w wywiadzie dla agencji Bloomberg, że jeżeli rząd zrezygnuje po I poł. 2024 r. z mrożenia cen energii (obowiązują do końca VI) i zerowego VATu (obecnie do końca III), to możliwe do rozważenia mogą być podwyżki stóp lub rozpoczęcie zacieśniania ilościowego. W efekcie w najbliższych dniach oczekujemy utrzymania presji na wzrost dochodowości polskich obligacji. Publikacje danych krajowych jakie będą miały miejsce w tym tygodniu (inflacja bazowa i PPI) pozostaną neutralne dla wyceny skarbowych papierów wartościowych.

10Y DE (%)

Dochodowość Bunda od trzech tygodni porusza się w trendzie wzrostowym odreagowując grudniowe nasilenie oczekiwań co do skali cięć stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w 2024 roku. W tym tygodniu nie znajdujemy natomiast argumentów przemawiających za kontynuacją tego ruchu. W naszej ocenie najbardziej prawdopodobne jest przejście notowań w trend boczny. Wypowiedzi Ch.Lagarde (szefowej Europejskiego Banku Centralnego) nie powinny w naszej ocenie uzasadniać większych ruchów rynkowych, gdyż będą utrzymane w dotychczasowej narracji. W dalszym ciągu EBC pozostaje w trybie uzależnienia swoich przyszłych decyzji od napływających danych makroekonomicznych a tych zabraknie w tym tygodniu.

10Y US (%)

Rynek amerykańskiego długu pozostaje w wyczekiwaniu na piątkową publikację indeksu uniwersytetu Michigan, który obejmuje m.in. oczekiwania inflacyjne. Będą one kształtować oczekiwania co do momentu premierowego cięcia stóp procentowych w cyklu łagodzenia polityki monetarnej Fed. W efekcie – w zależności od wymowy danych – spodziewamy się podbicia zmienności w dniu publikacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama