Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek finansowy: w USA padają najwyższe poziomy od połowy 2007

|
selectedselectedselected
Rynek finansowy: w USA padają najwyższe poziomy od połowy 2007  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środa była kolejnym dniem osłabienia obligacji na rynkach bazowych. Pierwszym impulsem do wzrostu dochodowości były napływające z poszczególnych niemieckich landów wyższe od oczekiwań odczyty inflacji. Drugim natomiast opisywana w poprzednim akapicie reakcja rynku na skok komponentu cenowego w indeksie ISM. W rezultacie krzywa UST przesunęła się wyraźnie w górę, a rentowności 2-letnich obligacji USA osiągnęły najwyższe poziomy od połowy 2007 r. (4,90%).

W środowisku, w którym inwestorzy zaczynają wyceniać docelowy poziom stopy Fed w okolicach 5,50%, mitygująco na rozgrzane oczekiwania dotyczące dalszego zacieśniania polityki pieniężnej starają się wpływać członkowie FOMC. Jastrzębi Neel Kashkari (z prawem głosu w tym roku) nie chciał sugerować podwyżki o 50 pb. na marcowym posiedzeniu banku centralnego, chociaż jego wcześniejsze wypowiedzi i „dot plot” były zbieżne z takim ruchem. Podobne wnioski można było wysnuć z wypowiedzi Raphaela Bostica (centrysta, bez prawa głosu w tym roku). Sugerował on wczoraj, że Fed może zatrzymać podwyżki w przedziale 5,00- 5,25%, mimo że ostatnie dane dawały argumenty do przesunięcia tych oczekiwań w górę.

Obligacje: Rentowności 2-letnich UST blisko 5% - 1Obligacje: Rentowności 2-letnich UST blisko 5% - 1

Na koniec środowych notowań krzywa UST przesunęła się w górę o 7, 9 oraz 4 pk do odpowiednio 4,89% (2Y), 4,01% (10Y) oraz 3,97% (30Y). W przypadku bundów zmiany dochodowości wyniosły +9, +9 oraz +8 pb. do odpowiednio 3,22% (2Y), 2,73% (10Y) oraz 2,67% (30Y). Oczekujemy, że dzisiejsza sesja może przynieść dalsze wzrosty dochodowości szczególnie gdyby inflacja w strefie euro były wyraźnie powyżej rynkowych szacunków.

 

SPW słabną za rynkami bazowymi

Reklama

Chociaż krajowe obligacje tracą na wartości, ten ruch, szczególnie na długim końcu, jest mniejszy niż w przypadku bundów. Utrzymanie tego pozytywnego trendu i redukcja spreadu (PL minus rynki bazowe) może być trudne do utrzymania w kolejnych dniach, szczególnie gdyby nastąpiło gwałtowne pogorszenie nastrojów globalnych. Środowe notowania na SPW zakończyły się wzrostami dochodowości o 13, 5 oraz 4 pb do odpowiednio 6,45% (2Y), 6,54% (5Y) oraz 6,59% (10Y).

Obligacje: Rentowności 2-letnich UST blisko 5% - 2Obligacje: Rentowności 2-letnich UST blisko 5% - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama