Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Refleksja o trwającej korekcie i dwie sprzeczne porady inwestycyjne - czy to czas na kapitulację?

|
selectedselectedselected
Refleksja o trwającej korekcie i dwie sprzeczne porady inwestycyjne - czy to czas na kapitulację?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

S&P zakończył miniony tydzień wzrostem o 0,77%. Zmiana Nasdaq to 0,01%. Tygodniowe stopy zwrotu ukrywają szarpiącą nerwy inwestorów zmienność. Skalę wspomnianej zmienności dobrze pokazuje poniższy wykres od Bespoke. Seria sesji, w których S&P 500 handlowany jest zarówno 0,75% powyżej otwarcia jak i 0,75% poniżej otwarcia zbliża się do długości typowych dla poważnych rynkowych korekt:

 

refleksja o trwajacej korekcie i dwie sprzeczne porady inwestycyjne czy to czas na kapitulacje grafika numer 1

Za Bespoke

Podwyższone wskaźniki zmienności wskazują, że rynek znajduje się w korekcie lub na początku bessy bo zwiększona zmienność (także w postaci gwałtownych dziennych zwyżek) z reguły występuje w czasie spadków. „To bardzo mało użyteczny wniosek. Nie muszę analizować wskaźników zmienności by wiedzieć, że rynek jest w korekcie. Wystarczy, że spojrzę na stan swojego portfela”. Tak mogą zareagować sfrustrowani inwestorzy.

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl


 

 

Publikowane w tym tygodniu analizy historycznych zachowań rynku po wykreślonych wzorach cenowych (np. wyjście Nasdaq z dziennego minimum większego niż 4% spadku na plus co miało miejsce w poniedziałek) nie dawały ani jasnego ani wyraźnie optymistycznego obrazu sytuacji. Tego rodzaju wzory cenowe z reguły występują w czasie spadków ale nie można określić, w której fazie spadków.

Podobne wnioski wypływają z analizy długości i głębokości korekty. Obecna korekta na Nasdaq sięga 14,2% i trwa już 70 sesji (jej maksymalny zasięg po cenach zamknięcia to 16,8%).

Jak podało Bespoke przeciętny zasięg korekty na Nasdaq wyniósł:

  • 15,2% dla okresu po globalnym kryzysie finansowym
  • 19,5% dla okresu od 1970 roku

Przeciętna długość wyniosła odpowiednio:

  • 53 sesje
  • 75 sesji

Można oczywiście argumentować, że w przypadku analizy charakterystyki rynkowych korek równie istotne co przeciętne zasięgi są ekstremalne zasięgi. Podałem powyższe dane by wskazać, że dla inwestorów, którzy nie dysponują szklanymi kulami jasnym jest, że rynek jest w poważnej korekcie lub na początku bessy oraz że nie sposób określić na jakim poziomie wyprzedaż się zatrzyma. Rynek może właśnie tworzyć dołek albo przygotowywać się do kolejnego ruchu w dół.

Reklama

Sprawia to, że inwestorzy, którzy czują się niekomfortowo ze swoim portfelem w obecnej sytuacji mają ciężki orzech do zgryzienia. Błędy już zostały popełnione. Kilkunastoprocentowy czy kilkudziesięcioprocentowy spadek portfela to nie jest idealny moment na modyfikację planu inwestycyjnego czy przygotowanie się na rynkową korektę.

 

Są oczywiście gorsze momenty na zmianę strategii inwestycyjnej

Podjęcie decyzji o zmniejszeniu ekspozycji na akcje teraz będzie na pewno mniej bolesne niż kapitulacja w przypadku wystąpienia kolejnej fali spadkowej.

Od kilku tygodni obserwuję w mediach społecznościowych publikacje inwestorów, którzy ewidentnie „przeżywają” wahania swojego portfela, literalnie dopingują swoim kluczowym pozycjom. Moim zdaniem jest to znak, że odczuwają dużą presję związaną z obsunięciami i sugestia, że mogli ugryźć więcej niż są w stanie pogryźć.

 

W poradach inwestycyjnych można spotkać dwa sprzeczne ze sobą podejścia do problemu presji emocjonalnej

Pierwsze postuluje, że inwestowanie powinno być nudne i nie wzbudzać w inwestorze większych emocji. Drugie postuluje, że skuteczne aktywne inwestowanie wymaga odczuwania jakiegoś dyskomfortu, że czymś naturalnym jest, że część pozycji inwestora „lekko gryzie”. Intuicyjnie bliżej jest mi do tego drugiego podejścia.

Reklama

 

Jest jednak gigantyczna różnica pomiędzy lekkim dyskomfortem a narastającą presją, która może się skończyć emocjonalną kapitulacją i nieskoordynowanym, niezaplanowanym, impulsywnym wyjściem z pozycji. Wszyscy inwestorzy, którzy pozwolili się złapać trwającej korekcie z dużą ekspozycją na akcje, zwłaszcza na segmenty o większej zmienności powinni rzetelnie rozważyć ryzyko kapitulacji w przypadku swojego portfela i jeśli takie zidentyfikują to podjąć odpowiednie działania wyprzedzające.

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A.
Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Trystero null

Trystero

Dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r.  Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog “Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym pisze na blogu?


Tematy

spadki na giełdzie spadki na polskiej giełdzie spadki na giełdzie w USA spadki na giełdzie kryptowalut kiedy korekta na giełdzie czym jest korekta na giełdzie co to jest korekta na giełdzie co oznacza korekta na giełdzie ile trwa korekta na giełdzie co to korekta na giełdzie korekta na giełdzie definicja korekta na giełdzie co to jest spadki na giełdzie dzisiaj dzisiejsze spadki na giełdzie jak grać na spadki na giełdzie dlaczego takie spadki na giełdzie dlaczego spadki na giełdzie dlaczego są spadki na giełdzie jak grać na giełdzie na spadki największe spadki na giełdzie w historii spadki na giełdzie w warszawie największe spadki na giełdzie drastyczne spadki na giełdzie pzu spadki na giełdzie spadki na giełdzie amerykańskiej od czego zależą spadki i wzrosty na giełdzie spadki na giełdzie krzyżówka wzrosty spadki na giełdzie ccc spadki na giełdzie pge spadki na giełdzie spadki na giełdzie w chinach spadki na giełdzie przyczyny spadki na giełdzie gpw duże spadki na giełdzie duże spadki na giełdzie kryptowalut czemu spadki na giełdzie spadki na giełdzie komentarze spadki na nowojorskiej giełdzie gra na giełdzie na spadki spadki na giełdzie prognozy gra na spadki na giełdzie porady inwestycyjne porady inwestycyjne o charakterze ogólnym skąd spadki na giełdzie poradnik dla inwestora korekta na giełdzie kryptowalut praktyczny poradnik dla inwestora porada inwestycyjna wartość dla akcjonariuszy : poradnik menedżera i inwestora to nie jest porada inwestycyjna porady inwestycyjne bitcoin nie jest to porada inwestycyjna allegro spadki na giełdzie spadki na giełdzie usa gwałtowne spadki na giełdzie kursów czyli gwałtowne spadki na giełdzie spadki na amerykańskiej giełdzie
Reklama
Reklama