Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0

|
selectedselectedselected
Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bieżącym i następnym roku ceny energii są zabezpieczone po średniej cenie ok. 310 PLN (bez opłaty dystrybucyjnej i mocowej). W 2023 roku oczekujemy spadku kosztów ze względu na niższą produkcję spowodowaną przestojami modernizacyjnymi. W naszych prognozach szacujemy koszty energii w 2024 roku na poziomie 284 mln PLN, dla roku 2025 oczekujemy jeszcze wyższych kosztów mimo spadku cen. Będzie to efektem zwiększania produkcji i pełnego rozruchu zakładu w Siemianowicach. W kolejnych latach oczekujemy normalizacji cen na niższym poziomie.

Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0 - 1Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0 - 1

Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0 - 2Prognozy cen energii a sytuacja w spółce COGNOR! Potencjalne zaskoczenia, raport GPWPA 3.0 - 2

W przyszłym roku oczekujemy szczytu cen energii, zwracamy jednak uwagę, że nasze założenia mogą okazać się konserwatywne. Obecnie cena energii w kontraktach terminowych na TGE dla roku 2023 sięga 1300 PLN za MWh (wliczając koszt dostawy), względem 600 PLN/MWh przez nas prognozowanych. W scenariuszu znacznie wyższych kosztów energii elektrycznej marża Cognora przy zabezpieczonych cenach byłaby jeszcze lepsza. Co więcej, możliwe jest częściowe ograniczanie mocy przez producentów, którzy zabezpieczyli tylko część swojego zapotrzebowania. Producenci elektryczni stanowią 50% mocy produkcyjnych Europy, nawet częściowe ograniczanie mocy mogłoby spowodować dalsze ograniczanie przez nich produkcji, co skutkowałoby uszczuplaniem już i tak niższej podaży.

Wsparcie popytu

Zakończenie importu rosyjskich węglowodorów przez kraje Unii Europejskiej, będzie głównym powodem wyższych kosztów energii w przyszłych latach. Ta polityka mająca na celu ograniczenie napływów finansowych do Rosji ze sprzedaży surowców jednocześnie wspiera, a wręcz wymusza większe inwestycje w odnawialne źródła energii. W Europejskich planach transformacji energetycznej dużą rolę odgrywają turbiny wiatrowe. Do ich produkcji niezbędna jest stal w dużej ilości.

Reklama

Dodatkowym źródłem wzmożonego popytu na stal będą większe zamówienia z sektora zbrojeniowego. Na skutek konfliktu na Ukrainie większość liczących się państw ogłosiła znacznie wyższe wydatki na obronność w następnych latach.

Cognor w przeszłości współpracował z Polską Grupą Zbrojeniową przy produkcji wozów pancernych Rosomak, mimo że dotychczas realizowany kontrakt praktycznie się skończył, to oczekujemy większych zamówień z PGZ w 2023 roku. Obecnie Cognor realizuje niewielkie dostawy blach dla podmiotów ukraińskich pod wkłady do kamizelek obronnych.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama