Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A

|
selectedselectedselected
Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2022 był wyjątkowo wymagający dla powoli wychodzącej na prostą po dwóch latach pandemii globalnej gospodarki. W lutym 2022 wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę nastąpił znaczący wzrost kosztów energii i surowców, co przyczyniło się do wzrostu inflacji oraz stóp procentowych, jako narzędzia do jej ograniczenia. Te czynniki dotykające niemal wszystkie gałęzie przemysłu sprawiły, że światowa gospodarka zaczęła hamować. Szczególnie zagrożone brakiem rosyjskiego gazu oraz wysokimi kosztami energii są gospodarki europejskie. Według najnowszych prognoz NBP oraz EBC (marzec 2023), wzrost gospodarczy w Polsce w 2023 roku ma wynieść 0,3%, w 2024 wzrosnąć do 2,4%, a w 2025 osiągnąć 3,7% wzrost, natomiast w strefie euro w 2023 roku ma wynieść 0,5%, w 2023 wzrosnąć do 1,9%, a w 2025 osiągnąć 1,8%.

Zobacz także: Czy kupować akcje PROTEKTORA? Wyceniamy akcje metodą DCF oraz porównwczną

 

 

Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A - 1Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A - 1

 

Reklama

Grupa Protektor jest dostawcą obuwia do wielu branż na różnych rynkach. W ubiegłym roku Grupa zakończyła prace wdrożeniowe nowej linii obuwia Active (dedykowanej do przemysłu medycznego i gastronomicznego) oraz Soligor (dedykowanej do prac wydobywczych). W bieżącym roku Protektor rozwija swoje portfolio o m. in. obuwie skierowane do segmentu energetycznego. Przeanalizowaliśmy jakie sektory naszym zdaniem są najbardziej wrażliwe na czynniki ryzyka, z którymi aktualnie mamy do czynienia tj. wysokie ceny surowców i materiałów, wzrost cen energii, presja na wzrost wynagrodzeń, zakłócone łańcuchy dostaw oraz spadek realnej siły nabywczej ostatecznych odbiorców na skutek wysokiej inflacji, oceniając przy tym szanse dla nowych linii produktowych.

Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A - 2Otoczenie makroekonomiczne: sektor ochrony zdrowia, przemysł, budownictwo - akcje Protektor S.A - 2

 

Sektor ochrony zdrowia. W naszej ocenie jest to najbardziej stabilny sektor i najmniej wrażliwy na wahania koniunktury. Wśród niepowodzeń 2022 roku Zarząd Protektora wymienił opóźnienia w realizacji projektów obuwia CLOG (dedykowanego do szpitali i branży farmaceutycznej), w naszej ocenie ta linia powinna pozytywnie kontrybuować do wyników w bieżącym roku. Zamówienia szpitali i przychodni charakteryzuje dodatkowo wymóg spełniania ściśle określonych kryteriów przez produkty (obuwie, maski ochronne). Ryzykiem są długoterminowe kontrakty, których rentowność spada wraz ze wzrostem kosztów materiałów oraz transportu.

 

Przemysł. Perspektywy dla europejskiego przemysłu uległy pogorszeniu wraz ze wzrostem cen energii oraz gazu. W naszej ocenie w tym sektorze zachodzi duże ryzyko spowolnienia gospodarczego w bieżącym roku, na co jednak powinien być odporny przemysł wydobywczy, do którego dedykowana jest linia Soligor.

Reklama

 

Budownictwo. Branża budowlana jest sektorem, który kumulował w ostatnim roku presję kosztową obserwowaną w wielu gałęziach przemysłu, będących jego bezpośrednimi dostawcami. Efektem tego jest dynamiczny wzrost cen wielu kluczowych materiałów wykorzystywanych przez branżę (w większości przypadków o co najmniej kilkadziesiąt procent), dodając do tego utrzymujące się od dłuższego czasu problemy z siłą roboczą, co stanowi silną presję na wzrost wynagrodzeń w sektorze oraz wzrost stóp procentowych, podnoszących koszty nowych inwestycji Jest to sektor, w którym widzimy duże ryzyko spowolnienia w bieżącym roku. Sytuację mógłby poprawić wzrost publicznych wydatków infrastrukturalnych, lecz jest on coraz mniej pewny wraz z oddalającą się perspektywą uruchomienia środków z KPO.

 

Pozostałe sektory. W innych sektorach widzimy zarówno wiele szans, jak i zagrożeń. Najsłabiej w naszej ocenie wciąż wygląda sytuacja branży HoReCa, która została najsilniej dotknięta przez pandemię, a wyjściu na prostą na przeszkodzie stoją wysokie ceny energii oraz gazu. Uważamy, że większość inwestycji, w tym również podstawowych, może być na dłuższy czas wstrzymanych lub ograniczonych do minimum. W transporcie i logistyce, mimo iż w tej branży pandemia również odcisnęła swoje piętno w postaci zakłóceń w łańcuchach dostaw, w naszej ocenie sytuacja wygląda stabilnie. Wzrost kosztów (paliwa) został dość szybko przełożony na wzrost cen usług transportowych. Sektor od dłuższego czasu zmaga się z wyzwaniami w postaci rosnących kosztów zatrudnienia pracowników, a także dostępność wykwalifikowanych kadr. Największe szanse na wzrost przychodów Grupy Protektor widzimy w segmencie obuwia militarnego (marka GROM) zarówno po stronie klientów indywidulanych (sklep internetowy) jak i dużych przetargów publicznych.

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama