Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda

|
selectedselectedselected
Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Amerykańskie obligacje nie zareagowały na wyraźnie lepsze od konsensusu dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jednocześnie zmienność na krótkim końcu krzywej była bardzo ograniczona i zawierała się w graniach 7 pb. Nieco więcej przetasowań było na dłuższych tenorach, gdzie w czasie sesji obserwowaliśmy umocnienie środka i długiego końca UST, ale pod koniec notowań skala ruchu została zmniejszona.

Ostatecznie zmiany dochodowości na głównych węzłach w porównaniu do piątkowego zamknięcia wyniosły -2, -3 oraz -3 pb. do odpowiednio 4,68% (2Y), 3,74% (10Y) oraz 3,83% (30). Niewielka zmienność na krótkim końcu była obserwowana także na bundach, ale w przeciwieństwie do UST, długi koniec zamknął się silniejszą aprecjacją. Finalnie zmiany rentowności na głównych węzłach w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia wyniosły -3, -10 oraz -12 pb. do odpowiednio 3,18% (2Y), 2,41% (10Y) oraz 2,49% (30Y).

Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda  - 1Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda  - 1

Dziś spodziewamy się podwyższonej zmienności. Istnieje ryzyko, że nawet przy jastrzębim nastawieniu rynku inwestorzy skupią się na komentarzach ze strony J. Powella sugerujących dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Z tego wynika, że UST mogą być pod presją po południu.

Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda  - 2Obligacje: spokój na krótkim końcu krzywej UST i bunda  - 2

Reklama

 

Umocnienie SPW

Jeszcze zanim pojawiły się spadki dochodowości na środku krzywej bundowej, krajowy dług zaczął się umacniać. Presja na obniżki rentowności była widoczna na wszystkich tenorach. Umocnienie było obserwowane także na rynku czeskim, choć pojawiło się później niż w kraju. Ostatecznie na głównych węzłach zmiany dochodowości wyniosły -5, -7 oraz – 7 pb do odpowiednio 5,93% (2Y), 5,87% (5Y) oraz 5,98% (10Y). Dziś oczekujemy podwyższonej zmienności. Jastrzębi przekaz od J. Powella może wywołać presję spadkową na SPW pod koniec środowych notowań.

Zobacz także: UWAGA! Rok 2023 musi być dobry dla tej kategorii funduszy inwestycyjnych – twierdzi ekspert

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama