Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół

|
selectedselectedselected
Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsza sesja roku z udziałem Amerykanów przyniosła spadki dochodowości zarówno na UST, jak i na Bundach. Poza niższą inflacja z Niemiec za grudzień (8,6% r/r przy prog. 9,1% r/r) w wywiadzie dla agencji Bloomberg Martins Kazaks, członek Rady Prezesów EBC z Łotwy, zasugerował, że kolejne dwie podwyżki stóp procentowych w strefie euro mogą być „całkiem duże”.

Można to interpretować jako utrzymanie tempa zacieśniana monetarnego na poziomie 50 pb. Reakcji rynku na te wypowiedzi jednak nie było. Ostatecznie na głównych węzłach Bundów obserwowaliśmy spadki dochodowości na poziomie 4, 5 oraz 9 pb odpowiednio do 2,67% (2Y), 2,39% (10Y) oraz 2,23% (30Y).

Podczas sesji amerykańskiej napłyną dziś odczyty przemysłowego indeksu ISM oraz protokół z grudniowego posiedzenia FOMC. Prawdopodobnie dyskusja z odebranego jastrzębio posiedzenia Fed sprzed trzech tygodni będzie miała większe znaczenie niż kondycja przemysłu za oceanem w ubiegłym miesiącu. Silne przekonanie członków Rezerwy Federalnej o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej może wywołać presję na krótkim końcu UST i podnieść lekko w górę rentowności.

Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół - 1Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół - 1

 

Głębokie spadki dochodowości SPW

Reklama

Kolejny dzień z brakiem impulsów z kraju powodował, że rynek polskich obligacji głównie reagował na ruchy zagranicą. Na głównych węzłach obserwowaliśmy spadki rentowności o 14, 17 oraz 17 pb. odpowiednio do poziomu 6,56% (2Y), 6,59% (5Y) oraz 6,62% (10Y). Średnia obniżka krzywej PLN IRS była o podobnej skali (średnio o 2 pb. mniejsza) i kształcie. Nie oczekujemy, by dzisiejszy komunikat po posiedzeniu RPP wywołał silne zmiany na SPW.

Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół - 2Obligacje: Rentowności na rynkach bazowych w dół - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama