Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niespodzianka z Francji i Szwajcarii: inflacja na zachodzie hamuje - komentarz analityka

|
selectedselectedselected
Niespodzianka z Francji i Szwajcarii: inflacja na zachodzie hamuje - komentarz analityka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj przyspieszone posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Większość analityków spodziewa się podwyżki o 0,5%. Ciekawym tłem jest też przyspieszenie tego posiedzenia o tydzień, by jeszcze tę decyzję podjąć przed wyborem nowych członków tego gremium.

 

Co zrobi RPP?

Dzisiaj przyspieszone posiedzenie RPP. Początkowo było ono planowane na przyszły tydzień, jednakże pod koniec grudnia zostało ono przesunięte z 12 na 4 stycznia. Decyzja ta ma jeszcze jeden ważny element. W piątek poznamy dane na temat inflacji. Rada z pewnością otrzyma przyspieszone dane z GUS na to posiedzenie, więc będą mieć podstawę do decyzji. Problemem dla rynku będzie jednak fakt, że rynek nie pozna tych informacji przed posiedzeniem. W rezultacie analitycy trochę w ciemno oczekują podwyżki o 0,5%. Taki ruch nie powinien wpływać na złotego. Z drugiej strony biorąc pod uwagę ostatnie umocnienia złotego, każdy słabszy sygnał może powodować korektę ostatnich umocnień.

 

Reklama

 

Dalsze odczyty koniunktury

Wczoraj poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla USA. Wynik był wyraźnie lepsze od równowagi odpowiedzi negatywnych i pozytywnych, okazał się jednak odrobinę słabszy od oczekiwań. Dokładnie odwrotną sytuację pokazały dzisiaj w nocy Chiny. Tam z kolei wynik był lepszy od oczekiwań, ale i oczekiwania były bardzo niskie i optymizm w Państwie Środka jest znacząco niższy. Co ciekawe, dane z USA pomimo nieosiągnięcia celu o symboliczne 0,1 pkt spowodowały umocnienie się dolara względem euro.

 

Inflacja na zachodzie nie rośnie

Po wczorajszej negatywnej niespodziance w Turcji dzisiaj poznaliśmy dane na temat inflacji z Francji i Szwajcarii. W obydwóch tych państwach oczekiwano wzrostu inflacji o symboliczne 0,1%. W obydwóch tych krajach poziom cen pozostał jednak na niezmienionym poziomie. Z jednej strony punkt odniesienia w postaci rynku surowców energetycznych był dość korzystny. Z drugiej strony na całym niemal świecie inflacja rośnie, zatem moment, kiedy w istotnych krajach tendencja ta się zatrzymuje, jest godny odnotowania.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 - USA - raport ISM dla przemysłu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Przygórzewski

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych


Reklama
Reklama