Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niedoszacowanie na początku roku, później szybkie spadki, a na koniec znów niedoszacowanie? Czyli inflacja w Polsce

|
selectedselectedselected
Niedoszacowanie na początku roku, później szybkie spadki, a na koniec znów niedoszacowanie? Czyli inflacja w Polsce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Scenariusz „rynkowy” zakłada, że w zasadzie wszystko już wiadomo. Szczyt jest bez znaczenia, a inflacja spadnie. Z pierwszym stwierdzeniem oczywiście się zgadzamy – szczyt będzie przeźroczysty dla perspektywy polityki pieniężnej w średnim terminie. Biorąc pod uwagę jednak stan rynku i przeszacowanie oczekiwań (także ekonomistów) układanka zrobiła się bardziej skomplikowana.

Zobacz także: Polska polityka fiskalna: finansowanie deficytu w warunkach niższej płynności przedstawia się coraz bardziej ambitnie

 

 

Po pierwsze, liczenie szczytu – biorąc pod uwagę zawiłości metodyczne w zakresie uwzględniania limitów i ulg – jest trudne. Ostatnie dwie beznadziejne prognozy inflacyjne tzw. „konsensusu” sugerują, że będzie on korygowany w dół. To przestrzeń do zaskoczeń w górę.

Później faktycznie inflacja może dość szybko spadać na fali dostosowania przede wszystkim cen żywności i na efektach bazy. Inflacja bazowa może jej jednak nie towarzyszyć.

Reklama

Na koniec wreszcie, dezinflacja żywnościowa i dezinflacja bazy statystycznej szybko zostanie skonsumowana. W końcu roku otwierają się naszym zdaniem ryzyka w górę, tym bardziej że gdzieś po drodze może zobaczymy wycofanie tarczy żywnościowej, zmianę konkurencji na rynku i upadki małych sklepów spożywczych (niskie ceny w dyskontach nie muszą być już wtedy takie niskie i mogą przestać ze sobą walczyć w ramach oligopolu, bo otworzy się pewne pole rynkowe do zagospodarowania).

Nie zapominajmy też o tym, że zaskoczenia in minus w inflacji z końca tego roku tworzą nową bazę statystyczną – tym razem działającą w kierunku wyższej inflacji.

 

 



***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Scenariusz(e) na 2023 rok, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama