Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocny wzrost i szybki spadek. Co dalej z akcjami spółki od procesorów mobilnych?

|
selectedselectedselected
Mocny wzrost i szybki spadek. Co dalej z akcjami spółki od procesorów mobilnych? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po lekko wzrostowym ubiegłym tygodniu (WIG20 +1,6%, WIG +1,2%) krajowy parkiet zaczął tydzień od spadków.

Uwarunkowania zewnętrzne dla akcji globalnie, a tym samym także dla krajowego rynku, wydają się być w tym tygodniu dosyć słabe. Dynamika roczna inflacji CPI w USA znów wzrosła i to znacząco – za sierpień do 3,7% vs. 3,2% w lipcu i 3,0% w czerwcu, kiedy to miał miejsce lokalny, jak się okazało, dołek. Ubiegłotygodniowe dane były nieco wyższe od oczekiwań (3,6%). Inflacja bazowa wyniosła natomiast 4,3%. Od końca czerwca zarówno gatunek ropy Crude jak i Brent podrożały po ok. 20 USD na baryłce i nie zapowiada się tu na żadną korektę, chociażby z tego względu, że USA mają rekordowo niskie strategiczne zapasy surowca.

Akcje spółki od procesorów mobilnych zyskały na debiucie ponad 25% po czym poleciała w dół - 1Akcje spółki od procesorów mobilnych zyskały na debiucie ponad 25% po czym poleciała w dół - 1

 

Ponownie dodatnia kontrybucja cen surowców energetycznych do koszyków inflacyjnych komplikuje walkę z inflacją czołowych banków centralnych, dlatego też raczej nie należy spodziewać się „gołębich” zaskoczeń na wyczekiwanym przez inwestorów najbliższym posiedzeniu Fed w dniach 19-20 września. Na 22-ego z kolei, tj. piątek rano naszego czasu, przewidziany jest nie mniej ważny komunikat po decyzji Banku Japonii (BoJ), który jako jedyny z najważniejszych banków centralnych nie podwyższył jeszcze stóp procentowych w bieżącym cyklu i cały czas utrzymuje główną stopę procentową (krótkoterminową) poniżej zera oraz kontynuuje zakupy obligacji długoterminowych obligacji rządowych, zaniżając w ten sposób ich poziom rentowności. Piwot w którymkolwiek z tych dwu narzędzi polityki monetarnej BoJ może podbić rentowności na innych rynkach obligacji DM i w ten sposób „zabrać tlen” rynkom akcji. A że tego jest bardzo mało widać chociażby po ubiegłotygodniowym największym od 2 lat debiucie spółki na Nasdaq.

Reklama

Akcje spółki od procesorów mobilnych zyskały na debiucie ponad 25% po czym poleciała w dół - 2Akcje spółki od procesorów mobilnych zyskały na debiucie ponad 25% po czym poleciała w dół - 2

 

Akcje spółki Arm, której rozwiązania stosowane są w 99 proc. procesorów do mobilnych urządzeń, a która widzi swoją przestrzeń do rozwoju poza smartfonami i chce projektować więcej chipów dla centrów danych i zastosowań sztucznej inteligencji (AI), na debiucie w czwartek zyskały 25%, po tym jak 28 instytucji finansowych koordynowało ofertę sprzedaży akcji o wartości ok. 5 mld USD. Kapitalizacja w pierwszym dniu spółki wyniosła ponad 60 mld USD, po czym już w piątek spadła o 4,5%, a w poniedziałek tylko do godz. 16:00 – o kolejne 6%. Siła amerykańskiego rynku akcji w tym roku płynie głównie z zachowania tzw. „Cudownej Siódemki” (z ang. „Maginificent 7”), tj. spółek Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Tesla, Nvidia i Meta Platforms, w związku z oczekiwaniami inwestorów co do możliwości monetyzacji rozwiązań sztucznej inteligencji właśnie przez te spółki. Ewentualny upadek „story inwestycyjnego” spółki Arm, jeśli przecena akcji będzie kontynuowana, może zaważyć na całym sentymencie inwestorów do akcji amerykańskich i tym samym akcji globalnych.

W kraju w tym tygodniu najbardziej cenotwórcze z czynników specyficznych ma szanse być zbliżające się ogłoszenie decyzji rządu co do wydłużenia „wakacji kredytowych”.

Zobacz także: Tesla wyprodukowała już 5 mln aut, kolejnym krokiem fabryka w Turcji?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama