Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszane nastroje po "mocnym" NFP

|
selectedselectedselected
Mieszane nastroje po "mocnym" NFP | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach finansowych przebiega w mieszanych nastrojach. Indeksy z Europy zakończyły sesję przeważnie niżej, niemniej skala spadków obserwowanych na początku dnia została w dużej części wymazana. Na Wall Street sentymenty są już nieco bardziej optymistyczne. Rynki reagują na kluczowe odczyty makro, a w tym dane NFP oraz ISM PMI dla sektora usług.

 

Dane NFP opublikowane w piątek o 14:30 były bardzo "jastrzębie" - wzrost zatrudnienia przekroczył oczekiwania, stopa bezrobocia pozostała bez zmian, a wzrost płac przyspieszył. W pierwszej fazie po odczycie tych danych makro rynki powiązane z „ryzykiem" (euro oraz indeksy giełdowe) notowały wyraźne spadki. Sytuacja zmieniła się jednak tuż po godzinie 16:00, kiedy to poznaliśmy zaskakująco niskie wskazania danych ISM dla sektora usług z USA.

Rynek pieniężny widzi obecnie około 67% szans na to, że Fed dokona pierwszej obniżki stóp procentowych na marcowym posiedzeniu, co oznacza spadek z ponad 80% na początku tego tygodnia (tuż po publikacji danych NFP było to „zaledwie" 55%).

 

Reklama

Dla samych rynków jeszcze bardziej istotny może być nowy tydzień, ponieważ to właśnie wtedy poznamy najnowszy raport o inflacji w USA oraz oficjalnie rozpocznie się sezon publikacji wyników spółek za IV kwartał 2023 roku. Dużej zmienności możemy więc spodziewać się pod koniec przyszłego tygodnia. JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup przedstawią swoje wyniki 12 stycznia (piątek), dane inflacyjne poznamy natomiast w czwartek.

 

Polski rynek zdominowany został w piątek przez wyraźnie niższy odczyt inflacji za grudzień 2023. Odczyt wstępny na poziomie 6,1% wobec oczekiwań na poziomie 6,5% oraz poprzedniego odczytu wynoszącego 6,6% zaskoczył inwestorów. Od początku 2024 roku do dzisiaj (moment odczytu CPI) wycena rynku pieniężnego wskazuje na szybsze tempo obniżek stóp procentowych niż wcześniej zakładano.

 

Większość spółek notowanych na Starym Kontynencie odnotowała w piątek spadki. Niemiecki indeks DAX stracił w ujęciu intraday ponad 0,14%, brytyjski FTSE 100 stracił 0,45%, a polski WIG20 zniżkował o 0,33%. Na Wall Street prym wiedzie obecnie Nasdaq, który zyskuje 0,22%. Największe spadki odnotowuje Russell 2000 (-0,57%), który wybił się również poniżej ważnej strefy wsparcia technicznego.

 

Zobacz także: Dywidendy GPW - wypłata od dewelopera na dobry początek roku

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Czyżkowski

Mateusz Czyżkowski

Z XTB związany od 2021 roku, w którym zajmuje stanowisko Analityka Rynków Finansowych. Rynkami kapitałowymi zajmuje się aktywnie od 2019 roku. W 2020 roku koordynował jeden z największych w Polsce projektów związanych z funduszami Private Equity oraz Venture Capital organizowanym przez Klub Inwestora Szkoły Głównej Handlowej.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama