Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje tej spółki? Analizujemy model biznesowy

|
selectedselectedselected
Masz akcje tej spółki? Analizujemy model biznesowy | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stalprofil S.A. jest spółką dominującą w (GK) Grupie Kapitałowej Stalprofil. Podstawowym przedmiotem działalności Stalprofil S.A. jest obrót wyrobami hutniczymi. Spółka od 2005 r. realizuje strategie rozwoju poprzez rozszerzenie działalności na inne segmenty rynku, co pozwala na ograniczenie ryzyka rynkowego związanego z wahaniami koniunktury na rynku stalowym, jak również zwiększenie skali. Spółka dominująca dywersyfikuje swoją działalność na segment infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów za pośrednictwem samobilansującego się i będącego odrębnym pracodawcą Stalprofil odział w Zabrzu. Do Grupy Kapitałowej należą również spółki zależne (których wyniki objęte są konsolidacją pełną):

 

Izostal S.A. stał się częścią GK Stalprofil w 2005 r. Stalprofil S.A. posiada pakiet 60,28% akcji. Izostal jest firmą produkcyjno-handlową specjalizującą się w produkcji i dostawach zaawansowanych technologicznie izolacji antykorozyjnych rur stalowych, wykorzystywanych głównie do budowy rurociągów przesyłowych. Firma osiągnęła pozycję jednego z wiodących dostawców rur dla sektora gazowniczego w Polsce i CEE. Dostarcza również rury dla przemysłu paliwowego, ciepłownictwa, wodociągów czy kanalizacji. Izostal zajmuje się również dystrybucją rur stalowych, wyrobów hutniczych oraz armatury stalowej.

 

Kolb sp. z o.o. jest w GK Stalprofil od 2008 r. Izostal posiada 100% udziałów w spółce Kolb, a więc Stalprofil S.A. posiada 60,28% udziałów w Kolb. Spółka zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych, wykonując m.in.: metalowe budowle prefabrykowane (hale przemysłowe, salony samochodowe, hale handlowe hipermarketów, stacje benzynowe), konstrukcje metalowe (szkielety konstrukcyjne dla przemysłu i budownictwa, słupy, kratownice, wieże i inne elementy). Spółka oferuje również usługi montażu konstrukcji stalowych czy malowanie konstrukcji stalowych farbami podkładowymi oraz farbami do zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Reklama

 

STF Dystrybucja sp. z o.o. została zawiązana w 2018 r. Celem utworzenia spółki było powołanie w ramach GK podmiotu zajmującego się handlem stalą, wspierającego działania spółki matki zmierzające do intensyfikacji sprzedaży wyrobów hutniczych, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów finansowych zabezpieczenia transakcji handlowych na poziomie GK.

 

Działalność przedsiębiorstw wchodzących w skład GK jest wzajemnie komplementarna. Umożliwia to osiągnięcie efektów synergii. W GK Stalprofil wyodrębnione zostały dwa segmenty działalności:

  • Segment stalowy – działalność związana z handlem, przetwórstwem i usługami na rynku stalowym. Segment stalowy obejmuje handel wyrobami hutniczymi głównie przez Stalprofil S.A. i STF Dystrybucja oraz przetwórstwo stali realizowane przez Kolb.
  • Segment infrastruktury - działalność związana z infrastrukturą sieci przesyłowych gazu i innych mediów, obejmująca produkcję izolacji antykorozyjnej rur stalowych, wytwarzanych przez Izostal, a także usługi budowlano-montażowe sieci przesyłowych, które są oferowane przez Stalprofil S.A. Oddział w Zabrzu.

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 1Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 1

 

Reklama

Oferta. W ramach segmentu stalowego głównymi grupami wyrobów hutniczych są kształtowniki, profile, pręty oraz blachy. Oprócz tego Stalprofil posiada w ofercie inne produkty hutnicze, a w razie zapotrzebowania ze strony klientów spółka realizuje indywidualne zamówienia czy dokonuje wstępnej obróbki wyrobów stalowych. Dodatkowo, spółka świadczy również obsługę logistyczną zamówień, usługę w postaci magazynu depozytowego czy produkuje konstrukcje stalowe przeznaczone dla branży budowanej oraz maszynowej. Natomiast, głównym produktem segment infrastruktury jest powłoka wewnętrzna LAYTEC oraz trójwarstwowa izolacja antykorozyjna wykorzystywana na rurach stalowych do przesyłu gazu, ropy czy paliw. Spółka wykonuje izolację zewnętrzną na rurach stalowych o średnicach od 21,3mm – 1220 mm oraz powłokę wewnętrzną LAYTEC w zakresie średnic od 219,1 mm - 1220 mm. Grupa nakłada izolacje na zakupionych rurach, dostarczając klientowi gotowy wyrób, tj. rurę zaizolowaną. Spółka oferuje również rury wiertnicze wykorzystywane do wykonywania odwiertów wydobywczych gazu.

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 2Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 2

 

Rynek zbytu i klienci. Grupa generuje przychody ze sprzedaży głównie w kraju. W 2022r. sprzedaż krajowa wyniosła 90%. Pozostałe 10% stanowił eksport, w ramach którego największym zagranicznym rynkiem zbytu były kraje Unii Europejskiej, których udział ze sprzedaży eksportowej wyniósł 87%. Głównymi odbiorcami z tego regionu były firmy z Czech, Słowacji, Litwy, Estonii, Niemiec czy Rumunii. Jeśli chodzi o odbiorców to największym odbiorcą GK jest OGP Gaz-System, czyli największy krajowy operator gazociągów przesyłowych. W 2022r. przychody z Gaz-System stanowiły 18,4% łącznych przychodów Grupy. Tak duży udział przychodów z Gaz-System jest rezultatem przede wszystkim dostarczania izolowanych rur stalowych, przeznaczonych do budowy gazociągów przesyłowych (Izostal), czy realizacja usług budowy gazociągów (Stalprofil oddział w Zabrzu). Dodatkowo, innym dużym odbiorcą jest Ferrum z udziałem przychodów w 2022r. na poziomie 14,5%.

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 3Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 3

 

Reklama

Ceny stali. Wyniki GK są skorelowane z globalnymi cenami stali, która w dużej mierze zależy od popytu na produkty stalowe oraz ceny surowców potrzebnych do produkcji stali, w tym przede wszystkim ceny rudy żelaza, węgla koksującego, złomu, ceny energii elektrycznej, gazu czy opłat za emisję CO2. W segmencie stalowym wyższe ceny stali wpływają pozytywnie na przychody spółki, gdyż sprzedaje produkt po wyższej cenie. Podobnie jest w segmencie infrastruktury, gdzie długoterminowo wysokie ceny rur stalowych wpływają korzystnie na wyniki.

 

FIFO. Znaczna część wyników grupy oparta jest na działalności handlowej, która polega na zakupie danego towaru i odsprzedaniu go po wyższej cenie. Wartość rozchodu ustalana jest z zastosowaniem metody „pierwsze-przyszło-pierwsze wyszło” (FIFO), co oznacza, że najpierw rozliczane są zapasy, które były najwcześniej przyjęte na magazynie. W momencie wzrostu cen stali, efekt FIFO sprzyja korzystnie na marże generowane przez dystrybutorów. Natomiast, spadki cen powodują, że spółka posiada produkty kupione powyżej obecnej ceny rynkowej, co powoduje negatywne przełożenie na generowane marże oraz możliwość pojawienia się odpisów aktualizujących zapasy.

 

Zobacz także: ESG rating oraz wycena spółki giełdowej Stalprofil. Czy warto zainwestować w jej akcje?

 

Dostawcy i koszty. Największym dostawcą GK jest ArcelorMittal będący również największym akcjonariuszem Grupy. W 2022r. łączny koszt z tym podmiotem wyniósł aż 15.6%, natomiast i tak jest to znacznie niższy poziom niż w latach wcześniejszych, gdzie np. w 2018r. udział był na poziomie około 30%. Znaczącym dostawcą dla GK jest również Ferrum z udziałem wynoszącym w 2022 r. około 11.3%. Największą pozycją kosztową w segmencie stalowym jest koszt sprzedanych towarów i materiałów z 87% udziałem do przychodów w 2022r. Z kolei, w segmencie infrastruktury najistotniejszymi kosztami są surowce oraz koszt sprzedanych towarów i materiałów z udziałem odpowiednio 57% oraz 29%.

Reklama

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 4Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 4

 

Surowce. GK Stalprofil wykorzystuje różnego rodzaju surowce i materiały do produkcji wyrobów.

  • Stalprofil S.A. – spółka w podstawowej działalności tj. dystrybucji stali zużywa marginalną część surowców i materiałów do produkcji wyrobów. Natomiast, oddział Stalprofil w Zabrzu (segment infrastrukturalny) podczas realizacji prac budowlanych na rynku infrastruktury wykorzystuje materiały takie jak rury stalowe czarne i izolowane antykorozyjne, rury PE oraz szeroki asortyment armatury gazowej. Głównym źródłem energii spółki jest olej napędowy oraz energia elektryczna, odpowiednio w 2022r. spółka wykorzystała 12.3k GJ oleju napędowego oraz 4.2k GJ energii elektrycznej.
  • Izostal S.A. – spółka przy produkcji powłok na rurach stalowych, zaopatruje się w surowce u dostawców zewnętrznych. W szczególności są to granulaty tj. polietylen wysokiej gęstości i polipropylen oraz kopolimery tych tworzyw. Do wytwarzania powłok zewnętrznych wykorzystywane są epoksydowe farby proszkowe, a do powłok wewnętrznych epoksydowe farby ciekłe. Do tego spółka stosuje również materiał technologiczny zużywający się w postaci śrutu stalowego łamanego. Na rentowność usług izolacji antykorozyjnych w dużej mierze wpływa polietylen i polipropylen, których całkowity udział w strukturze kosztów wynosi około 20%. Ceny surowców chemicznych są wysoko skorelowane z cenami ropy naftowej. W przeliczeniu na ednostkę produktu (1m2 izolacji antykorozyjnej) w 2022r. spółka zużyła śrut, farby epoksydowe oraz granulaty poliolefinowe w wysokości odpowiednio 0,03 kg/m2, 0,24 kg/m2 oraz 4,51 kg/m2. W 2022r. Izostal wykorzystał łącznie 27,8k GJ energii elektrycznej (0,0178 GJ/1m2 izolacji antykorozyjnej) oraz 5,7k GJ gazu ziemnego (0,0037 GJ/1m2 izolacji antykorozyjnej).
  • Kolb – spółka do produkcji konstrukcji stalowych wykorzystuje wyroby hutnicze (1,07 kg/kg), stalowe elementy gotowe (0,03 kg/kg) oraz farby (0,0092 l/kg), zużywając przy tym energię elektryczną oraz gaz ziemny jako kluczowe źródła energii.

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 5Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 5

 

Zatrudnienie. W 2022r. w GK zatrudnionych było średnio 552 osoby vs. 543 w roku wcześniejszym, w tym w segmencie stalowym pracowało 301 osób (+8 osób r/r), a w segmencie infrastruktury zatrudnionych było 251 osób (+1 osoba r/r). Całkowity koszt świadczeń pracowniczych w 2022r. wyniósł łącznie 79mln PLN.

Reklama

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 6Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 6

 

Moce produkcyjne oraz udział rynkowy. Spółka posiada dwa składy handlowe w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Pod koniec czerwca 2023r. GK rozpoczęła budowę magazynu wysokiego składania na składzie handlowym w Dąbrowie Górniczej, a zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2024r. Docelowo magazyn ma mieć pojemność około 12 tys. ton wyrobów hutniczych, a łączna wartość nakładów na tą inwestycję jest szacowana na około 45mln PLN netto. Rynek dystrybutorów stali jest mocno rozdrobiony, według rankingu PUDS Stalprofil od wielu lat plasuje się w czołówce rankingu, jednak zestawiając sprzedaż wyrobów hutniczych oraz stalowych spółki w stosunku do zużycia jawnego stali w Polsce to od 2011- 2022 spółka nie przekroczyła 2% udziału w rynku, co pokazuje jak mocno konkurencyjny jest rynek. W segmencie infrastruktury, spółka osiągnęła pozycję jednego z wiodących dostawców rur dla sektora gazowniczego w Polsce i CEE z rocznym potencjałem izolacji rur na poziomie około 2mln m2. W Polsce zlokalizowane są 3 zakłady izolacji rur – Izostal, Ferrum oraz Proma. Do tego dochodzą zakłady ulokowane w sąsiedztwie naszego kraju - trzy w Niemczech, dwa w Czechach i po jednym w Rumunii i Słowacji.

Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 7Masz akcje tej spółki? Sprawdź, model biznesowy Stalprofil S.A - 7

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)
 

 


Reklama
Reklama