Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kontrakty na WIG20 - w oczekiwaniu na wybicie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty terminowe na WIG20 w drugiej części minionego tygodnia nadal konsolidowały wąsko między wsparciem w okolicy 2150 a oporem w rejonie 2190-95. Obecnie sytuacja wygląda na sprzyjającą bardziej Niedźwiedziom i kontynuacji spadków w stronę przynajmniej 2130, jednak nie można ciągle wykluczyć że, aby do tego doszło, musi wcześniej nastąpić nieco większe odbicie.

Przyglądając się wykresowi dziennemu, warto zwrócić uwagę na to, że po pierwsze obecna konsolidacja jest wąska, czyli dotychczasowa skala odbicia sugeruje niewątpliwie, iż rynek ma problem z jego powiększeniem.

11

Wykres kontraktu terminowego na WIG20 na interwale dziennym

Po drugie, można zauważyć że szerokość bieżącego ruchu bocznego nawiązuje do szerokości ruchu o podobnym charakterze z górnego fragmentu wykresu D1, sprzed mocnego wybicia  w dół, które doprowadziło do dynamicznego i długiego spadku w  tygodniu poprzedzającym konsolidację.

Po trzecie jednak można przyjąć, iż dolne cienie świec dziennych z ostatnich kilku dni sesyjnych dają pewną nadzieję Bykom na to, że odbicie się powiększy.

Reklama

Patrząc z punktu widzenia sytuacji intradayowej, należy dojść do wniosku iż w zależności od tego, czy utworzy się flaga po spadkowa, czy trójkąt zwyżkujący na M15/ H1, to pojawi się większa szansa:
- albo  na kontynuację ruchu spadkowego, po ewentualnym podejściu najpierw pod opór 2209-14, gdzie wypada obecnie górne ograniczenie potencjalnej flagi pro spadkowej i zniesienie 38,2%;
- albo na podejście pod 2230+, gdzie wypada zasięg wybicia z trójkąta zwyżkującego (też zresztą na razie tylko potencjalnego, podobnie jak wspomniana flaga).

11

Wykres kontraktu terminowego na WIG20 na interwale M30

Tak więc na razie wydaje się, że warto przypatrywać się, jak owa ubiegłotygodniowa konsolidacja będzie się dalej rozwijać. Jeśli rynek, podobnie jak wcześniej, odbije się w dół od 2190-95 i zejdzie w okolicy górnej bandy wsparcia 2164-67, aby znów odbić się w górę, to będzie to wyglądało na dalszą budowę trójkąta zwyżkującego.

Jeśli zaś rynek przebije się przez opór 2190-95 dalej na północ, po czym znajdzie zatrzymanie i wyrazi chęć odwrotu w okolicy 2209-14, to to wszystko będzie nawiązywało do koncepcji flagi pro spadkowej. Nie można też wykluczyć, że kurs będzie po prostu tworzyć konsolidację prostokątną między ok. 2150 i 2190 i wybije ją w dół.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Miłosz Fryckowski

Miłosz Fryckowski

Trader i mentor inwestycyjny oraz analityk techniczny. Szefuje projektowi MentorFinansowy.pl, w ramach którego pomaga traderom rozwinąć swe umiejętności i odnieść sukces inwestycyjny. Pierwsze transakcje na rynkach finansowych zawierał w końcówce lat 80' na giełdzie londyńskiej. Prowadził szkolenia m.in. dla XTB, SATRF, Pro Webinar, Investing.com. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Rynku Forex FxCuffs w kategorii Blog Roku 2014 i 2016.


Reklama
Reklama