Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WIG

Jakim indeksem jest WIG?

WIG to powszechnie stosowany skrót, którego rozwinięcie brzmi „Warszawski Indeks Giełdowy”. Jest to najdłużej notowany indeks giełdowy na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ma charakter dochodowy (przy wyliczaniu jego wartości uwzględnia się nie tylko wartości cen akcji, lecz także dochody z dywidend i praw poboru) oraz informacyjno-statystyczny. Liczony jest od początku istnienia warszawskiej giełdy, czyli od roku 1991. Swoim składem obejmuje wszystkie spółki akcyjne notowane na GPW w Warszawie. Prócz WIG do największych indeksów giełdowych GPW zalicza się WIG 20, WIG 40 i WIG 80. Pierwszy z nich to zestawienie dwudziestu największych spółek notowanych na polskiej giełdzie.

Jest to jeden z najważniejszych indeksów giełdowych w Polsce i służy jako wskaźnik kondycji polskiego rynku akcji. WIG składa się z akcji ponad 400 spółek notowanych na GPW, a jego wartość jest obliczana na podstawie cen akcji tych spółek. WIG jest indeksem giełdowym o otwartym funduszu, co oznacza, że każdy może kupować i sprzedawać indeks jak akcje. Indeks WIG jest publikowany codziennie przez GPW i jest uważany za ważny wskaźnik kondycji gospodarki polskiej. Indeks WIG jest indeksem giełdowym o otwartym funduszu, co oznacza, że każdy może kupować i sprzedawać indeks jak akcje. Jest szeroko stosowany przez inwestorów, analityków finansowych i dziennikarzy do oceny sytuacji na rynku akcji w Polsce.

 

Po co nam indeksy giełdowe?

Indeksy giełdowe przede wszystkim mają funkcję informacyjną.Co prawda stanowią instrument bazowy dla wielu innych instrumentów pochodnych (opcje binarne, kontrakty futures, kontrakty forward), to ich główną rolą jest zapewnienie inwestorom i nie tylko możliwości zobaczenia aktualnej kondycji koniunkturalnej. Jeśli mówi się o trwającej na rynku hossie tudzież bessie, to mówi się właśnie o bardziej długotrwałych tendencjach, które są zilustrowane na wykresach głównych indeksów giełdowych, np. WIG20 w przypadku polskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks cenowy WIG 40 (zamiennie nazywany również jako mWIG), w które skład wchodzą wyniki czterdziestu największych i najbardziej płynnych polskich spółek akcyjnych, często może znajdować się krótkoterminowo w tendencji odwrotnej względem WIG20. Wynika to z faktu zmienności koniunktury. Pamiętajmy również, że ogromną rolę w kształtowaniu się wartości prezentowanej przez indeks giełdowy WIG20 pełnią banki.

Reklama

 

Jakie spółki mogą wchodzić w skład indeksów?

Zgodnie z ustawą regulującą obrót papierami wartościowymi i polską giełdę do głównego indeksu WIG20 może przynależeć maksymalnie pięć spółek bankowych. W chwili obecnej w skład WIG 20 wchodzą takie spółki bankowe, jak BZWBK, Alior, mBank, PEKAO i PKOBP. Posługując się indeksami giełdowymi jesteśmy w stanie dostrzec różnice i tendencje kursów, które mogą nam być pomocne w przewidywaniu dalszych tendencji rynkowych. To zaś jest niezwykle korzystne przy decyzjach inwestycyjnych – w jaką spółkę należy zainwestować kapitał. W analizie indeksów bardzo dobrze sprawdzają się podstawowe prawidła analizy technicznej, można korzystać również z programów umożliwiających tworzenie własnych zmian na wykresie, czy też zastosowywanie określonych wskaźników technicznych, mających na celu zwiększenie obiektywności i trafności analizy.