Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Końcówka roku nie rozpieszcza inwestorów. Indeksy na Wall Street (NASDAQ100, S&P500) mocno w dół

|
selectedselectedselected
Końcówka roku nie rozpieszcza inwestorów. Indeksy na Wall Street (NASDAQ100, S&P500) mocno w dół | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Końcówka roku jest średnio udana dla inwestorów giełdowych. Tematem nr jeden pozostaje pandemia i rozwój nowego wariantu Omikron. Chociaż wiele wskazuje na to, że nie jest to wariant bardziej śmiertelny, być może nawet łagodniejszy w przebiegu, ale na pewno bardziej zaraźliwy. Lawinowo rosną zakażenia w Wielkiej Brytanii i to rodzi napięcia na całym kontynencie. W USA nieco presji zdjęło posiedzenie Fed, po którym rynek mocno rósł, ale to było jednak tylko chwilowe.

Fed jednak utrzymuje jastrzębią retorykę, przede wszystkim skupiając się na inflacji

Możliwe zatem, że mimo słabszego wzrostu gospodarczego Fed nie zawróci z obranej drogi wygaszania luzowania ilościowego w dużo szybszym tempie i następnie podwyżek stóp procentowych. EBC także sygnalizuje zagrożenia inflacyjne, chociaż i tak będzie pozostawać krok za Fedem. Bilans tygodnia na Wall Street, gdzie indeks NASDAQ100 spadł o prawie 3%, a S&P500 o niecałe 2% wskazuje, że rynek rozgrywa podwyżki stóp i słabość procyklicznej technologii. W Europie Zachodniej spadki były mniejsze, ale patrząc na ryzyka lockdownów, należy ostrożnie podchodzić do tych rynków.

Zdecydowanie ostrożnie inwestorzy podchodzą do warszawskiego rynku i to jest niestety pochodną i złej sytuacji pandemicznej w kraju, i niskiego zaufania zagranicznego kapitału do polityki pieniężnej NBP, a także zaliczania GPW wciąż do rynków wschodzących, które są niedoważane w sytuacjach ryzykownych, a z taką mamy do czynienia obecnie. Większej przeceny uniknął tylko WIG20, tym razem wspierany przez CD Projekt, Dino, a także PGNiG wspierane przez rosnące ceny gazu i wyższe niż zakładane podwyżki cen gazu zatwierdzone przez URE na 2022 r. Natomiast mWIG40 zniżkował już o ponad 4%, dołowany przez sektor bankowy oraz deweloperów. sWIG80 z kolei spadał o ponad 2%. Widać więc, że obraz szerokiego rynku był bardzo słaby, a patrząc na dane o zachorowaniach z Wielkiej Brytanii z weekendu, ciężko przewidywać, aby na GPW w tym roku zagościł Mikołaj.

Ten tydzień jest tygodniem świątecznym, przez co aktywność inwestorów powinna się zmniejszać, chociaż akurat zagrożenie Omikronem może ten schemat zaburzyć

Pandemia to bez wątpienia temat nr jeden na rynku. Z danych makro natomiast poznaliśmy już te produkcji przemysłowej w Polsce, która w listopadzie wzrosła aż o 15,2% r/r, a spodziewano się odczytu 8,5%. Nie miało to jednak większego wpływu na rynek i podobnie może być z jutrzejszymi danymi o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Poza tym warto zwrócić uwagę na odczyty z USA – finalne dane o PKB za III kw., finalny raport Uniwersytetu Michigan oraz wstępne dynamiki zamówień na dobra trwałe.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama