Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie czynniki ryzyka stoją przed spółką SFD S.A.? Opracowanie na zlecenie GPW

|
selectedselectedselected
Jakie czynniki ryzyka stoją przed spółką SFD S.A.? Opracowanie na zlecenie GPW | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jako główne czynniki ryzyka dla naszej wyceny oraz prognoz wskazujemy na:

Ryzyko wzrostu kosztu materiałów i surowców. Spółka oferuje produkty marek własnych oraz obcych. Ryzyko ograniczenia dostaw, wzrostu kosztu frachtu, wzrostu cen surowców i materiałów, mogą spowodować wzrost kosztów wytworzenia produktu, oraz presję na rentowność.

Ryzyko wzrostu konkurencji. Rynek odżywek i suplementów diety w Polsce wciąż pozostaje mocno rozdrobniony. Potencjalne nasilenie konkurencji, konsolidacja branży, spadek pozycjonowania sklepu SFD w wyszukiwaniach internetowych mogą negatywnie wpłynąć na poziom przychodów generowanych przez spółkę.

Ryzyko związane z odpowiedzialnością w zakresie ochrony zdrowia oraz ryzyko regulacji prawnych. Ewentualne wprowadzenie przepisów prawnych może zmienić obowiązujące uwarunkowania dotyczące handlu suplementami diety, co może spowodować zmiany w asortymencie spółki. Obecnie Unia Europejska przymierza się do ustalenia minimalnych i maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych, co mogłoby negatywnie wpłynąć na działalność spółki m.in. wprowadzenie dodatkowych badań (przejęcie nowych przepisów jest planowane na 1Q24). Dodatkowo, zgodnie z projektem planowanej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wprowadzone mogą zostać zmiany dotyczące reklamy suplementów diety, co może negatywnie wpłynąć na wolumeny sprzedaży.

Reklama

Ryzyko makroekonomiczne. Spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego może negatywnie wpłynąć na popyt na usługi i produkty spółki SFD.

Ryzyko działalności na rynkach zagranicznych. W 2020r. spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu sprzedaży internetowej w Czechach oraz na Słowacji. Wejście na nowe rynki może negatywnie wpłynąć na koszty spółki, związane przede wszystkim z transportem oraz marketingiem.

Ryzyko różnic kursowych. Działalność spółki uzależniona jest od kursu EUR oraz USD, co jest związane z zakupami produktów importowanych m.in. z USA oraz sprzedażą produktów i towarów na rynkach europejskich.

Zobacz także: SFD S.A.: Wycena spółki giełdowej za pomocą metody DCF, DDM oraz metodą porównawczą

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama