Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC

|
selectedselectedselected
Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzednia sesja w skrócie Pod koniec tygodnia mieliśmy do czynienia z kontynuacją odbicia na globalnych giełdach. W przypadku WIG20 indeks powrócił minimalnie ponad 2000 pkt., jednak pozytywna wymowa sesji była ograniczona odnotowanym w trakcie dnia cofnięciem z wyższych poziomów i utworzeniem górnego cienia na wykresie świecowym, sygnalizującego przewagę podaży ponad 2000 pkt.

 

 

Była to pochodna słabszego zachowania giełd europejskich, które pod koniec dnia zeszły „pod kreskę” z uwagi na wypowiedzi przedstawicieli EBC studzących oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych. Tymczasem amerykańskie giełdy odnotowały solidne wzrosty dzięki czemu S&P500 pierwszy raz od stycznie 2022 r. odnotował nowy historyczny rekord, w czym nie przeszkodziły mu rosnące od początku roku rentowności obligacji skarbowych oraz umacniający się dolar.

Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 1Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 1

Reklama

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem danych o stanie polskiej gospodarki pod koniec ubiegłego roku. Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że produkcja sprzedana przemysłu spadła w ostatnim miesiącu ubiegłego roku aż o około 6,0% r/r. Wpływ na słabe wyniki krajowego przemysłu miała z jednej strony mniejsza o dwa liczba dni roboczych niż w analogicznym okresie 2022 roku, z drugiej zaś wysoka baza porównawcza. Jesteśmy natomiast bardziej optymistyczni jeśli chodzi o sprzedaż zanotowaną przez podmioty handlu detalicznego. Ekonomiści BNP Paribas szacują, że mimo mniejszej liczby dni handlowych w ujęciu realnym zwiększyła się ona w grudniu o 0,6% r/r.

Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 2Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 2

 

Poza danymi o aktywności GUS zaprezentuje także informacje o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści BNP Paribas uważają, że dynamika średniej płacy w firmach zatrudniających powyżej 9 osób pozostała w grudniu dwucyfrowa: +11,9% r/r. Jednocześnie prognozują oni, że przedsiębiorstwa zredukowały nieznacznie liczbę etatów, a zatrudnienie spadło w ostatnim miesiącu ubiegłego roku o -0,2% r/r.

Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 3Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 3

Reklama

 

Globalnie uwagę przykuje posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (czwartek). Choć rynek nie zakłada zmian w wysokości stóp procentowych, to wypatrywane będą sygnały, kiedy w strefie euro może rozpocząć się cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Obecna wycena rynkowa zakłada, że do takiej decyzji może dojść w kwietniu, a do końca roku przewidywany jest spadek stop procentowych EBC o 125-150 pb. Inwestorzy mogą zwrócić także uwagę na dane publikowane w środę, czyli wstępne odczyty indeksów PMI za styczeń.

 

Zobacz także: Czy Rosja wygra na Ukrainie? “Polska przespała te 10 lat” - gen. Jarosław Kraszewski

 

Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 4Giełdy na Starym Kontynencie zeszły „pod kreskę” po wypowiedziach przedstawicieli EBC - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama