Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fundusze OFE znów blokują! Spółka chemiczna notowana na GPW od niemal dwóch dekad nie zniknie z warszawskiej giełdy!

|
selectedselectedselected
Fundusze OFE znów blokują! Spółka chemiczna nie zniknie z warszawskiej giełdy | FXMAG INWESTOR
Fundusze OFE znów blokują! Spółka chemiczna nie zniknie z warszawskiej giełdy
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wezwanie na sprzedaż akcji spółki chemicznej Ciech to chyba najgłośniejsze wydarzenie tego typu na warszawskiej giełdzie w ostatnich latach. Po tym jak fundusz Sebastiana Kulczyka zaproponował kontrowersyjnie niską cenę, którą chce zapłacić za akcje spółki, po to by wyprowadzić ją z GPW, aby następnie niecały miesiąc później ją podnieść, swój głos zabrały fundusze  emerytalne. We wspólnym oświadczeniu OFE stwierdziły, że zaproponowana cena jest niższa od wartości godziwej Ciecha i że nie odpowiedzą na wezwanie głównego akcjonariusza. Tym samym wyprowadzenie spółki chemicznej z głównego parkietu warszawskiej giełdy stanęło pod znakiem zapytania.

Zobacz także: Dlaczego duże firmy uciekają z GPW? Kolejna spółka po 25 latach chce ewakuować się z warszawskiej giełdy

  

Na skróty:

  • Fundusze OFE, mające ponad 20% udziału w akcjonariacie spółki Ciech, nie wezmą udziału w wezwaniu na sprzedaż akcji
  • Ich zdaniem zaproponowana cena jest niższa od wartości godziwej spółki chemicznej
  • Cena zaproponowana przez większościowego akcjonariusza i tak została już wcześniej podniesiona
  • To zaś oznacza, że notowany na GPW od niemal dwóch dekad, Ciech nie zostanie wyprowadzony z giełdy
  • Podobna sytuacja miała miejsce ponad rok temu, podczas wezwania na sprzedaż akcji spółki Develia
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Ciech nie zniknie z giełdy

We wtorek fundusze Allianz Polska OFE, OFE PZU "Złota Jesień", Aegon OFE, Generali OFE, NNLife OFE oraz Nationale-Nederlanden OFE, posiadające akcje spółki Ciech, opublikowały wspólne oświadczenie dotyczące wezwania na sprzedaż akcji spółki. Można w nim przeczytać, że zdaniem funduszy „cena zaproponowana w wezwaniu nie odzwierciedla wartości godziwej akcji spółki i w związku z tym każdy z funduszy z osobna oświadcza (...), że nie sprzeda akcji spółki w wezwaniu po cenie 54,25 zł za akcję”.

Fundusze uzasadniły to sprzyjającym otoczeniem biznesowym dla Ciecha, brakiem nowych mocy produkcyjnych w segmencie sodowym i stabilnie rosnący popyt na produkty spółki, a także jej dobrą sytuację bilansową.

Warto przypomnieć, że większościowy akcjonariusz spółki chemicznej Ciech (posiadający 51% akcji), którym jest Kulczyk Investments Chemistry, w czwartek 9 marca ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji spółki chemicznej Ciech. KI Chemistry chce przejąć co najmniej 95% akcji spółki, po to by wycofać Ciech z giełdy, początkowo oferując po 49 PLN za akcję.

Reklama

Ta oferta ewidentnie jednak nie przypadła do gustu pozostałym akcjonariuszom, bo kurs akcji wystrzelił powyżej 50 PLN tuż po ogłoszeniu planów wyprowadzenia Ciecha z giełdy.

Ze względu na niskie zainteresowanie udziałem w wezwaniu po 49 PLN za akcję, KI chemistry niemal miesiąc później, 4 kwietnia, ogłosił nową, wyższą cenę w wezwaniu - 54,25 PLN, jednocześnie podkreślając, że jest to „ostateczna propozycja”. Zapisy w wezwaniu na sprzedaż przedłużono do poniedziałku 17 kwietnia.

Co ciekawe, wraz z podniesieniem ceny w wezwaniu, pojawiły się podejrzenia insider tradingu na akcjach Ciecha, o czym pisaliśmy w osobnym tekście: 

Czytaj również: Tak się wykorzystuje insiderskie informacje na GPW, ze szkodą dla inwestorów indywidualnych

 

 

Co tak naprawdę oznacza wspólne oświadczenie funduszy emerytalnych, które mają w portfelu akcje Ciecha?

Reklama

Najprościej mówiąc to, że spółce KI Investments, zarządzanej przez Sebastiana Kulczyka, nie uda się wyprowadzić Ciecha z warszawskiej giełdy, bo OFE mają w nim zbyt duży udział. Aby tak się stało, na wezwanie sprzedaży akcji musieliby odpowiedzieć akcjonariusze posiadający co najmniej 95% akcji - wtedy KI Chemistry miałby prawo do ogłoszenia przymusowego wykupu akcji. O tym, że taki scenariusz się nie zrealizuje świadczy sam fakt, że NN OFE (w porozumieniu z OFE PZU, Aegon OFE, Generali OFE, NNLife OFE) posiada 14,4% wszystkich akcji Ciecha, zaś Allianz Polska OFE ma ich 6,43% - mowa więc o ponad 20% udziale w akcjonariacie. Tak więc, nawet gdyby wszyscy pozostali akcjonariusze odpowiedzieli na wezwanie KI Chemistry (co również jest niemożliwe), nie udałoby się wyprowadzić Ciecha z warszawskiej giełdy. 

Warto przypomnieć, że Ciech to kawał historii naszej giełdy - spółka chemiczna jest notowana na głównym parkiecie GPW od lutego 2005 roku (kurs zamknięcia debiutanckiej sesji to 28,1000 PLN). Spółka wypłacała dywidendy regularnie od 2014 roku, a w latach 2015-2022 akcjonariusze Ciechu otrzymali dywidendy w łącznej kwocie 782,3 mln PLN, czyli 14,85 PLN w przeliczeniu na jedną akcję. 

Podobna historia, w której fundusze OFE zablokowały plany delistingu spółki, miała miejsce ponad rok temu, przy planach wyprowadzenia GPW dewelopera mieszkaniowego Develia

Sprawdź także: Oni wiedzieli wcześniej! Manipulacje akcjami znanej spółki z GPW - nadzór finansowy już wie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama