Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DZIEŃ NA RYNKACH: Dow stracił ponad 600 punktów, Nasdaq wszedł w strefę korekty

|
selectedselectedselected
DZIEŃ NA RYNKACH: Dow stracił ponad 600 punktów, Nasdaq wszedł w strefę korekty
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 610 punktów, czyli o 1,51 proc. i wyniósł 39.737,26 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,84 proc. i wyniósł 5.346,56 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 2,43 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.776,16 pkt.

Reklama

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 3,68 proc. do 2.104,79 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 26,95 proc., do 23,60 pkt.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu od grudnia w obawie, że Rezerwa Federalna popełniła błąd w tym tygodniu, utrzymując stopy procentowe na obecnym poziomie.

Reklama

Niektóre spółki o dużej kapitalizacji odnotowały duże straty w ciągu dnia.

Wyniki Amazona za drugi kwartał wywołały obawy inwestorów o gwałtowny wzrost wydatków kapitałowych związanych ze sztuczną inteligencją w sektorze Big Tech.

Gigant e-commerce spadł o 8,8 proc. po tym, jak nie osiągnął szacunków przychodów Street i opublikował rozczarowującą prognozę.

Reklama

Intel spadł o około 26 proc. po ogłoszeniu słabych wytycznych i zwolnień.

Nvidia straciła ponad 4 proc., po 6 proc. stracie dzień wcześniej.

Nasdaq jest pierwszym z trzech głównych benchmarków, który wszedł w terytorium korekty - spadł o ponad 10 proc. S&P 500 i Dow znajdują się odpowiednio 6 i 4 proc. poniżej swoich rekordowych poziomów.

Reklama

"Piątkowe spadki są "naturalnym kursem" hossy, która wraca po gwałtownym trendzie wzrostowym" - powiedział główny strateg techniczny LPL Financial, Adam Turnquist.

"[Nasdaq] był bardzo wykupiony w lipcu, to samo dotyczy półprzewodników. A wiele z tego entuzjazmu dla sztucznej inteligencji nie zostało jeszcze zweryfikowanych w rzeczywistości" – powiedział Turnquist, dodając, że "to nie koniec historii sztucznej inteligencji".

Ale w piątek sprzedawały się nie tylko akcje spółek technologicznych. Akcje banków spadły w związku z obawami o recesję, a Bank of America i Wells Fargo spadły po 5 proc.

Reklama

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 114 tys. Oczekiwano zwyżki o 175 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 179 tys., po korekcie z 206 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. z 4,1 proc., a oczekiwano 4,1 proc. Dwumiesięczna rewizja payrolls wyniosła 29 tys.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 3,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,2 proc. vs. konsensus: 3,7 proc. i 0,3 proc.

Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), bardziej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy w USA, wyniosła 7,8 proc. wobec 7,4 proc. miesiąc wcześniej.

Reklama

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 97 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 136 tys. Oczekiwano 140 tys.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł 62,7 proc. wobec 62,6 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 62,6 proc.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w czerwcu spadły o 3,3 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 3,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej zamówienia spadły o -0,5 proc. mdm.

Reklama

Zamówienia na dobra trwałe w USA w czerwcu spadły o 6,7 proc. mdm wobec wstępnego odczytu -6,6 proc. i -6,6 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Departament Handlu w II wyliczeniu.

Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. wobec -0,1 proc. miesiąc wcześniej. Tu wstępnie szacowano 0,5 proc. mdm.

To kolejne słabsze dane z USA (w czwartek rozczarowały nowe tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych i aktywność w przemyśle wg ISM), po których rynki nabrały obaw, że Fed jest spóźniony z obniżkami stóp procentowych, co może zagrozić scenariuszowi miękkiego lądowania gospodarki USA.

Reklama

Po danych payrolls rynki wyceniają na ok. 90 proc. 50 pb. obniżki stóp przez Fed we wrześniu i blisko 120 pb. łącznie do końca grudnia.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 3,21 proc. do 73,86 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 2,98 proc. do 77,15 USD/b. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama