Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu?

|
selectedselectedselected
Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek (25.05) mieliśmy możliwość zobaczyć historycznie duży wzrost wartości spółki w ciągu jednego dnia. Akcje giganta technologicznego Nvidia wzrosły o 24 proc., co stanowi wzrost wartości o aż 184 mld USD. Wystrzał ten pociągnął za sobą wzrost większości spółek technologicznych.

Sytuacja zaczyna przypominać hossę na spółkach internetowych z 2000 r., którą opisywaliśmy ostatnio. Zastanówmy się jednak, które spółki mogą najmocniej zyskać na zdającym się odjeżdżać pociągu hossy akcji związanych ze sztuczną inteligencją?

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 1Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 1

Źródło: Conotoxia MT5, Nvidia, Daily

 

Nowa gorączka złota?

Reklama

Rajd z zeszłego tygodnia dostarczył nam pierwszych wskazówek, które spółki inwestorzy typują do roli największych beneficjentów zachodzących przemian. Możemy zauważyć, że obecne wyceny zaczynają już uwzględniać potencjał na 5-10 lat. Zaskakująco, największe wzrosty zanotowały spółki z branży producentów półprzewodników, a nie same technologiczne firmy dostarczające konkretne rozwiązania sztucznej inteligencji. Podobnie jak producenci narzędzi (kilofów i łopat) okazali się największymi beneficjentami gorączki złota, tak obecnie dostawcy mocy obliczeniowej mogą być kluczowymi graczami na tym rynku. Tak więc trafniejszym określeniem byłaby nie hossa AI, ale hossa mocy obliczeniowej, której sztuczna inteligencja potrzebuje.

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 2Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 2

Źródło: https://finviz.com/groups.ashx?g=industry&sg=technology&v=210&o=name

 

Fabless manufacturing

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, które spółki mogą być największymi beneficjentami obecnych zmian, warto zrozumieć, w jaki sposób rynek półprzewodników jest zbudowany. Obecnie znaczna część półprzewodników sprzedawanych na świecie jest produkowana w tzw. systemie fabless manufacturing, spotykanym także w branży elektronicznej, gdzie firma projektuje i opracowuje układy scalone, ale nie ma własnych fabryk produkcyjnych. Zleca zatem produkcję zewnętrznemu podmiotowi, który się specjalizuje w tej dziedzinie. Fabless manufacturing umożliwia firmom skoncentrowanie się na projektowaniu i innowacjach, zamiast inwestowania w kosztowne i złożone procesy produkcyjne. Poprzez korzystanie z zewnętrznych fabryk, firmy mogą skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek, zwiększyć elastyczność produkcyjną i obniżyć koszty. Obecnie dwie spółki wydają się kluczowe w tym procesie: Holenderskie ASML i Taiwańskie TSMC. ASML Holding ma praktyczny monopol na wytwarzanie maszyn typu EUV, które są niezbędne do wytwarzania najnowocześniejszych układów scalonych.

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 3Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 3

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, ASML-US, Daily

 

Według najnowszych danych Statista 58 proc. światowej produkcji półprzewodników powstaje w tajwańskiej spółce TSMC. Co ciekawe, spółka ta ma praktyczny monopol na rynku najbardziej zaawansowanych półprzewodników produkowanych w skali 7 nm i 5 nm, które szczególnie mocno wykorzystywane są przy rozwoju technologii sztucznej inteligencji. 

Wydaje się zatem, że szczególnie dwie wymienione spółki mogą skorzystać na obecnych zmianach. Charakteryzują się one znacznie większą rentownością względem sprzedawców kart graficznych i procesorów. Marża zysków netto ASML Holding wynosi 26 proc., a TSMC, aż 43 proc. w porównaniu do 18 proc. Nvidi, 1,7 proc. AMD i ostatnio zaraportowanej straty Intela.

 

Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 4Czy to ostatni moment, by wejść do pociągu zwanego sztuczną inteligencją? Które spółki mogą również skorzystać z tego trendu? - 4

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, TaiwanSemic, Daily

 

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama