Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą? NBP zaskoczy krajowy rynek? [komentarz giełdowy]

|
selectedselectedselected
Cisza przed burzą? NBP zaskoczy krajowy rynek? [komentarz giełdowy] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z kolejną, dość “senną” sesją na GPW. WIG20 osiąga wyniki nieco powyżej zera, z czego faworytem inwestorów okazał się dzisiaj KGHM zyskując ponad 2%. Rynki kapitałowe pozostają w niepewności przed wystąpieniami Jerome Powella (dzisiaj o 18:00), Joe Bidena (jutro o 3:00) i co jest istotne głównie dla polskiej giełdy - czwartkowego wystąpienia prezesa NBP, Adama Glapińskiego, które będzie miało miejsce w czwartek o godz. 15:00. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był dość ubogi, niemniej jednak w następnych dniach rozegrają się dwa istotne wydarzenia mające znaczenie dla spółek reprezentujących sektor energii odnawialnej oraz bankowy.

 

Kluczową kwestią szeroko omawianą w mediach w ostatnim czasie jest liberalizacja tzw. “Ustawy Wiatrakowej”. Ustawa w pierwotnym brzmieniu wprowadzała zasadę 10H w myśl której można było lokować elektrownie wiatrowe w odległości od zabudowy mieszkaniowej i określonych form ochrony przyrody nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka wliczając w to turbinę z łopatami. W praktyce minimalna odległość od zabudowy wynosiła ok 1,5 km do 2 km, wyłączając spod potencjalnych terenów pod elektrownię zdecydowaną większość powierzchni naszego kraju. Nowelizacja tejże ustawy znacząco liberalizuje te przepisy, wprowadzając minimalną odległość od zabudowy mieszkaniowej równą 700 metrów, a 500 w przypadku budynków gospodarczych czy przemysłowych. Powyższe rozwiązanie, jeśli ustawa przejdzie w niezmienionej formie, może sprzyjać notowaniom spółek działających w branży energii odnawialnej jak np. Onde, które zyskało od początku roku ponad 50%.

 

Reklama

 

Drugą kwestią jest nadal nierozstrzygnięta kwestia kredytów frankowych, do rozwiązania której w znacznym stopniu może przyczynić się opinia rzecznika generalnego TSUE, która ma zostać wydana 16 lutego. Naszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że może ona być korzystna dla kredytobiorców, co może przejściowo sprawić, iż akcje banków mogą znajdować się pod presją.

Pomimo wielu czynników niepewności na naszym krajowym rynku najważniejsze będą jednak wystąpienia Jerome Powella i Joe Bidena. I to one będą rozgrywały amerykański sentyment giełdowych w ciągu najbliższych sesji.

Nie tylko na Wall Street.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Kietliński

Maciej Kietliński

Makler Papierów Wartościowych (lic.nr 3261), zawodowo analityk rynku akcji, specjalizujący się w Giełdzie Papierów Wartościowych. Publicysta ekonomiczny goszczący na łamach Parkietu i Strefy Inwestorów. Autor komentarzy giełdowych dla Inwestorzy.tv oraz PAP Biznes. Aktywny inwestor giełdowy od ponad 10 lat. Doktorant SGH w dyscyplinie ekonomia. Hobbystycznie pasjonat podróżowania, przemawiania publicznego i łucznictwa tradycyjnego.


Reklama
Reklama