Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne pod lupą analityków. Jakie będą kolejne działania RPP, EBC i Fedu?

|
selectedselectedselected
Komentarz walutowy 19.07.2024
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jastrzębie nastawienie RPP

Na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe utrzymane zostały na niezmienionym poziomie. O ile decyzja była zgodna z oczekiwaniami, o tyle nowe projekcje PKB i inflacji banku centralnego oraz konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego zawierały kilka zaskakujących elementów. Podczas konferencji podsumowującej lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że w obliczu przyspieszenia inflacji w drugiej połowie 2024 roku, a także jej dalszego wzrostu na początku roku przyszłego, nie ma szans na obniżenie stóp procentowych do końca bieżącego roku. Co więcej, w ocenie Prezesa Glapińskiego łagodzenie polityki pieniężnej może być możliwe dopiero w roku 2026. Ekonomiści BNP Paribas uważają jednak, że utrzymanie parametrów polityki pieniężnej na obecnym poziomie przez kolejne półtora roku jest mało prawdopodobne. Po wygaśnięciu efektu podwyżki cen energii, w drugiej połowie przyszłego roku inflacja szybko obniży się za sprawą wolniejszego wzrostu wynagrodzeń – ze względu na jednocyfrowe podwyżki płacy minimalnej i w sferze budżetowej, oraz wciąż ujemną lukę popytową. Dlatego ekonomiści BNP Paribas prognozują, że łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce może rozpocząć się już wiosną przyszłego roku. Sądzimy, że do cięcia stóp procentowych pod koniec pierwszego kwartału może skłonić publikowana wówczas zaktualizowana projekcja inflacyjna, które powinna wskazywać na trwały spadek dynamiki cen do celu NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, ale także prawdopodobnie niższa, niż zakłada obecna projekcja, bieżąca inflacja na początku przyszłego roku.

 

Zobacz także: Stopy EBC bez zmian, ale we wrześniu możliwa obniżka. Pozytywne zaskoczenie czerwcowymi danymi z krajowego przemysłu

 

EBC obniża stopy procentowe

Zgodnie z przewidywaniami podczas posiedzenia w czwartek 6 czerwca Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do poziomu 3,75%. W trakcie swojej konferencji prezes EBC Christine Lagarde zaznaczyła, że ruch stóp procentowych w dół nie jest „zobowiązaniem” do dalszych takich działań, a kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych i mogą być podejmowane na każdym z nadchodzących posiedzeń. Niemniej jednak czerwcowe cięcie stóp procentowych najprawdopodobniej nie będzie w naszej opinii jednorazowym dostosowaniem. Choć tempo obniżek może być relatywnie wolne, w ocenie ekonomistów BNP Paribas kolejna taka decyzja powinna zapaść we wrześniu, a następnie w grudniu. Wskazuje na to m.in. fakt iż projekcja EBC przygotowana jest w oparciu o założenie, że stopy procentowe spadną zgodnie z wyceną rynkową, a mimo to zakłada ona wyhamowanie inflacji.

 

Ostrożne podejście Fed na czerwcowym posiedzeniu zdezaktualizowane po danych o inflacji

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednomyślnie pozostawił w czerwcu stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25-5,50%. W tym świetle uwaga rynku skupiona była przede wszystkim na zmianach w przygotowywanych co kwartał przez członków Komitetu projekcjach. Obecnie w FOMC „konsensus” zakłada jedną obniżkę stóp procentowych do końca bieżącego roku (w marcu Komitet zakładał trzy takie ruchy), choć w składającym się z 19 osób gremium nie brakuje głosów optujących za brakiem zmian w poziomie stóp procentowych (4 członków) lub ich głębszym cięciem (8 członków). Nastawienie rynku względem oczekiwanej ścieżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych diametralnie zmieniło się po danych o inflacji konsumenckiej za czerwiec, które opublikowane zostały 11 lipca. W ujęciu m/m inflacja odnotowała pierwszy spadek (-0,1%) od czterech lat, ponadto dynamika inflacji bazowej (czyli z wyłączeniem cen surowców i żywności) była najniższa od sierpnia 2021 r. W ujęciu r/r CPI wyniosło 3,0% względem 3,1% konsensusu i 3,3% odnotowanego w maju. Niższe od prognoz wyniki wskaźnika CPI, zarówno w ujęciu m/m jak i r/r spowodowały, że rośnie presja na szybsze obniżki stóp procentowych przez Fed. Ekonomiści BNP Paribas oczekują więc w tym roku dwóch obniżek o 25 pb., które mają być dokonane we wrześniu oraz grudniu br

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama