Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje: duża zmienność, polskie indeksy pod kreską

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje: duża zmienność, polskie indeksy pod kreską | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 Rynki akcji

  • Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły tydzień na plusach, osiągając niewielkie zyski w niespokojnym tygodniu zdominowanym ponownie przez obawy o system bankowy, ścieżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej i kondycję całej gospodarki. W wyniku utrzymującej się napiętej sytuacji na rynku bankowym, cały sektor finansowy, a zwłaszcza banki, osiągają od początku roku znacznie gorsze stopy zwrotu niż szerszy rynek.
  • Obawy dotyczące sektora banków ciążyły na wszystkich europejskich indeksach, choć większość z nich, podobnie jak indeksy amerykańskie, zdołała zakończyć tydzień za zielono. Spadek akcji Deutsche Bank, które ostatecznie przeceniły się w ciągu tygodnia o 8,5%, przełożył się na pogorszenie nastrojów na wszystkich europejskich rynkach.
  • Polskie indeksy w większości pod kreską, przed spadkami uchronił się jedynie indeks małych spółek sWIG80.

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

Akcje i obligacje: Zmienność rynku utrzymywała się w minionym tygodniu na wysokim poziomie - 1Akcje i obligacje: Zmienność rynku utrzymywała się w minionym tygodniu na wysokim poziomie - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 24.03.2023 r

 

 Rynki obligacji

  • Rentowności polskich papierów skarbowych wzrosły nieco w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, a krzywa rentowności polskich skarbówek jest obecnie płaska i znajduje się w okolicy 6% dla wszystkich terminów zapadalności. Proces wypłaszczenia krzywej obrazuje dostosowywanie się rynku do scenariusza utrzymywania się wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas. Tymczasem stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) obecnie wskazują na to, że za kilka miesięcy stopa referencyjna NBP spadnie o ok. 50 pb. w porównaniu do obecnego poziomu wynoszącego 6,75%.
  • Zmienność rynku utrzymywała się w minionym tygodniu na wysokim poziomie, ponieważ obawy związane z kryzysem bankowym w USA rozprzestrzeniły się na Europę. Choć w ciągu tygodnia rentowność amerykańskiej dziesięciolatki rosła, ostatecznie spadła trzeci tydzień z rzędu, tym razem o kilka punktów bazowych. Rentowności obligacji europejskich zakończyły tydzień z niewielkimi zmianami w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Akcje i obligacje: Zmienność rynku utrzymywała się w minionym tygodniu na wysokim poziomie - 2Akcje i obligacje: Zmienność rynku utrzymywała się w minionym tygodniu na wysokim poziomie - 2

Reklama

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 24.03.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama