Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

200-dniowa średnia, czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami

|
selectedselectedselected
200-dniowa średnia, czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wśród analityków i inwestorów średnia 200-dniowa nakładana na wykresy akcji czy indeksów ma szczególne znaczenie, a przez powszechne zastosowanie urosło to, szczególnie w USA, do niemal religijnego rytuału.

 

Średnie nakładane na wykresy nie są nazbyt precyzyjnym narzędziem służącym aktywnemu inwestowaniu

Bez względu na konstrukcję i długość użytego parametru zawsze mają pewne opóźnienie i są zbyt statyczne. Niemniej jednak stanowią bardzo poręczną pomoc w nawigacji po mapie rynku i wygładzaniu szumu na wykresach.

Zwykła, arytmetyczna średnia 10 i 20-dniowa pokazują zmiany trendów krótkoterminowych, gdy kurs przecina ją z góry lub z dołu i zamyka się po tej stronie, co przecięcie. 50 i 100-dniowa to oznaka zmiany trendów średnioterminowych, a najbardziej szacowna średnia 200-dniowa jest najbaczniej obserwowana, ponieważ stała się sygnałem możliwego odwrotu trendu długoterminowego, czyli takiego, który czasem łączy się z wejściem w bessę.

To dlatego dużo szumu w mediach można w ostatnich dniach zaobserwować z powodu przecięcia przez amerykańskie indeksy od góry średniej 200-dniowej. Zapala to wprawdzie czerwone lampki na wielu biurkach, choć bardziej jako ostrzeżenie niż moment decyzyjny.

Reklama

 

Pytanie na ile wiarygodny to sygnał?

Na indeksie S&P 500 zejście kursu z zamknięciem poniżej średniej 200-dniowej nastąpiło po ostrej wyprzedaży w ostatni piątek 21 stycznia. Poprzedni raz takie sygnały padły:

  • latem 2020 roku, ale nie nastąpiła po nich kontynuacja spadków, były fałszywkami.
  • w marcu 2020 r, gdy zaczynała się pandemia i okazał się wiarygodny.

 

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Czytaj blogi.bossa.pl


Reklama

 

Ale sygnałów fałszywych było sporo na tym indeksie w przeszłości

Dużo mniej fałszywych wskazań padało na Nasdaq100, który jest dużo mocniej trendowym indeksem. Mamy obecnie już kilka sesji poniżej średniej 200-dniowej, a poprzedni taki sygnał padł w marcu 2020, tuż po wybuchu pandemii. Kiedy jednak wyraźnego trendu nie widać, takie sygnały mogą pojawiać się nawet kilka razy w roku. Spójrzmy na WIG. Przed bessą pandemiczną ostrzeżenia padły trzy, ale tylko ostatnie było doskonałe (nr. 1). Mocna korekta latem 2020 również była wcześniej sygnalizowana przecięciem nr 2. Mamy i obecnie przecięcie (nr 3), ale jeszcze bez kontynuacji w dół:

 

200 dniowa srednia czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami grafika numer 1200 dniowa srednia czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami grafika numer 1

A co mówią statystyki?

Cóż, te nie mają litości dla wiarygodności takich sygnałów, co byłoby w obecnym momencie bardzo dobrą wiadomością. Wybrałem dla ilustracji chyba najdobitniej to pokazującą tabelkę ze statystykami dla indeksu S&P 500 w wykonaniu LPL Research. Okazuje się, że tego rodzaju przecięcie kursu od góry średniej 200 dniowej z zamknięciem poniżej niej to świetna okazja do….zakupów! Przynajmniej w okresie poprzednich 40 lat, które ujmuje to obliczenie:

200 dniowa srednia czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami grafika numer 2200 dniowa srednia czyli negatywny scenariusz z pozytywnymi skutkami grafika numer 2

Reklama

W kolejnych kolumnach są pokazane średnie zmiany indeksu oraz mediany zmian w okresie 1, 3, 6 i 12 miesięcy po momencie owego przecięcia ze średnią. Praktycznie w każdym z tych pomiarów inwestycja w KUPNO indeksu, a nie jego sprzedaż, przyniosła jak do tej pory zysk. A ponieważ mamy do porównania średnie zmiany indeksu liczone dla wszystkich sesji (Average for all days), więc wygląda na to, że sygnał kupna po przecięciu średniej 200-dniowej jest w krótkim i średnim okresie mocniejszy niż przeciętnie. Czyli np. zysk po 3 miesiącach po przecięciu średnio wyniósł 3,9%, a gdyby kupować to dowolnego dnia to zysk wyniósłby tylko 2,5%.

Tylko weźmy pod uwagę, że te zyski obejmują inwestycję w każdym przypadku przecięcia średniej. A to oznacza, że pojedyncze wystąpienia tego sygnału mogą być mocno stratne, i są to właśnie te przecięcia typowo bessowe.

W tabeli to widać, gdyż trafność (% Positive) waha się od 67 do 79%.

W takim razie:

  • Primo – w co 3 / 4 przypadku kupno przecięcia przyniosłoby straty, zależy to od okresu pomiaru po przecięciu.
  • Secundo – im dłuższy czas od przecięcia, tym lepsza zyskowność i częściej indeks wydobywał się z tej korekty na plus.

Czego wszystkim posiadaczom akcji dziś życzę.

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa

Reklama


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A.
Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Symonowicz

Tomasz Symonowicz

Aktywny uczestnik forum dyskusyjnych (nick: Kathay), autor artykułów o inwestowaniu w Forbes. Aktywny inwestor na rynku giełdowym i walutowym od 15 lat. 


Tematy

bezpieczne strategie inwestycyjne strategie inwestycyjne dla rynku giełdowego bezpieczne strategie inwestycyjne chomikuj strategia inwestycyjna definicja strategia inwestycyjna przedsiębiorstwa strategia inwestycyjna żółwi ichimoku japońska strategia inwestycyjna pdf strategia inwestycyjna funduszy inwestycyjnych harmonic trading precyzyjna strategia inwestycyjna od otwarcia do zamknięcia pozycji na rynku forex strategia inwestycyjna dla rynku giełdowego kompletna strategia inwestycyjna hq trader kamil oziemczuk – ichimoku – japońska strategia inwestycyjna opcyjna strategia inwestycyjna bitcoin strategia inwestycyjna strategia inwestycyjna firmy informatycznej strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu pdf robert miner strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu pdf van tharp skuteczne strategie inwestycyjne bezpieczne strategie inwestycyjne recenzja strategie inwestycyjne krótkoterminowe strategie inwestycyjne miner chomikuj bezpieczne strategie inwestycyjne pdf chomikuj bnb & partners strategie inwestycyjne strategie inwestycyjne strategia trepa strategie inwestycyjne akcje strategie inwestycyjne. jak z głową zarabiać na giełdzie chomikuj robert miner strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu empik fundusze inwestycyjne strategie strategie inwestycyjne na rynku kapitałowym bezpieczne strategie inwestycyjne jak osiągnąć wolność finansową strategie inwestycyjne ograniczające ryzyko strategie inwestycyjne jak z głową zarabiać na giełdzie strategie inwestycyjne o wysokim strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu allegro strategie inwestycyjne chomikuj strategie inwestowania w fundusze inwestycyjne strategie inwestycyjne portfeli inwestycyjnych strategie inwestycyjne książka strategie inwestycyjne na giełdzie strategie inwestycyjne mistrzów warren buffett strategia inwestycyjna strategia inwestycyjna warrena buffetta strategie inwestycyjne mistrzów pdf10-dniowa średnia 200 dniowa średnia średnia 10dniowa średnia 200 dniowa średnia nakładana na wykresy rodzaje strategii inwestycyjnych strategie inwestycyjne kryptowaluty 11 sprawdzonych strategii największych inwestycyjnych guru LPL Research
Reklama
Reklama