Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cyfrowa bankowość rodzi niestabilność? Run na banki to przeszłość, teraz groźne są bank walks

|
selectedselectedselected

Kiedyś ludzie biegli, by wypłacać pieniądze z banku. Teraz po cichu wypłacają je przez aplikacje. To nowe zjawisko wymaga nowego podejścia ostrożnościowego – alarmują naukowcy.

Cyfrowa bankowość rodzi niestabilność? Run na banki to przeszłość, teraz groźne są bank walks
EastNews
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czemu cyfrowa bankowość rodzi nowy rodzaj niestabilności?
  • Czemu im bardziej bank cyfrowy, tym bardziej wrażliwy na stopy?
  • Co to są bank walks?
  • Jak przeciwdziałać nowemu rodzajowi zagrożenia?

 

 

Przenoszenie gotówki z jednego konta bankowego na inne stało się niezwykle łatwe. Również przeniesienie pieniędzy z depozytu do jednostek funduszu może być wykonane za pomocą kilku kliknięć myszką.

Łatwość korzystania z bankowości internetowej ma duży wpływ na stabilność finansową – ostrzegają naukowcy Naz Koont i Tano Santos z Columbia University oraz Luigi Zingales z Chicago Booth.

 

Zobacz także: Upadł fundusz i spowodował 100 mld USD strat. Jego założyciel kłamał żeby zostać legendą

Reklama

 

Cyfrowa bankowość rodzi nowe problemy

Kiedyś gdy stopa procentowa rosła, deponenci niechętnie wypłacali swoje pieniądze z rachunków bankowych w poszukiwaniu wyższych odsetek czy zysków. Jednak w miarę jak banki i domy maklerskie starały się uczynić swoje usługi bardziej dostępnymi i wygodnymi, bankowość stała się „łatwiejsza”, ale i mniej bezpieczna – wskazują Koont, Santos i Zingales.

Naukowcy przewertowali dane z 4 000 amerykańskich banków działających w latach 2010-2022 pod kątem wykorzystania appek. Połowa banków wprowadziła aplikacje mobilne od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-09. Analiza Koonta, Santosa i Zingalesa pokazała, że udział depozytów bankowych w oszczędnościach ogółem jest ściśle powiązany ze stopą funduszy federalnych.

Według cytowanego badania, gdy Fed podnosi stopy procentowe, pieniądze wypływają z depozytów, ponieważ konsumenci przenoszą pieniądze do produktów o wyższej rentowności, w tym funduszy rynku pieniężnego oraz bonów i obligacji skarbowych. Naukowcy nazywają te przepływy „spacerami” bankowymi („bank walks”), czyli jakby wolniejszą wersją „runu” na bank.

Z ich badania wynika, że wzrost stopy funduszy federalnych o 1 pp. skutkuje 1,6% spadkiem depozytów w mocno tradycyjnych bankach, które nie oferują ani wysoko ocenianej przez użytkowników aplikacji mobilnej, ani konta maklerskiego. Jednak w bankach cyfrowych, w których klienci mogą zarządzać zarówno depozytami, jak i innymi inwestycjami online, spadek ten był jeszcze bardziej gwałtowny i wyniósł 2,9%.

„Nie ulega wątpliwości, że kliknąć jest łatwiej, niż pójść do placówki. Banki cyfrowe mają wysoką wrażliwość na stopy i na płynność. Klient banku cyfrowego jest bardziej świadomy, poszukuje aktywnie wyższych stóp zwrotu” - przyznaje prof. Lech Kurkliński, szef think tanku Alterum.

Reklama

 

Czytaj również: Akcje banków z GPW – czy wciąż warto je kupować? Szanse i zagrożenia dla sektora bankowego

 

Wpływ zmiany stopy procentowej w USA na zmianę wartości depozytów

cyfrowa bankowosc rodzi niestabilnosc run na banki to przeszlosc teraz grozne sa bank walks grafika numer 1cyfrowa bankowosc rodzi niestabilnosc run na banki to przeszlosc teraz grozne sa bank walks grafika numer 1

Źródło: CBR

 

Czy należy się obawiać bank walks?

Reklama

W 2022 r. Fed podniósł stopy procentowe o około 4 pp. Badacze szacują, że taki wzrost doprowadził do spadku wartości depozytów w tradycyjnych bankach o 6,4%, i o 11,6% w bankach cyfrowych. I ta estymacja pokrywa się z faktem, iż to właśnie mocno cyfrowy Silicon Valley Bank znalazł się w opałach na przełomie roku 2022 i 2023. Z analizy przepływów depozytów wynika, że zaczęły one uciekać z banku już w 2022 r. SVB stracił 25 mld USD depozytów (13% całości) w kilka miesięcy. Doszło do sytuacji, w której SVB brakowało 5 mld USD do wypłacalności.

"Ten przykład ilustruje, jak kruchy stał się system bankowy i jakie wyzwania dla polityki pieniężnej niesie ze sobą cyfryzacja" – przekonują cytowani naukowcy. Podkreślają, że SVB był prawdopodobnie najlepszym bankiem cyfrowym w USA, a jego klientami byli doświadczeni przedsiębiorcy i inwestorzy.

Okazuje się więc, że wraz z rozwojem cyfryzacji i rosnącym przyzwyczajeniem klientów banków do łatwego przenoszenia środków ryzyko „bank walks” jest coraz większe. Naukowcy alarmują: organy regulacyjne powinny zwrócić na to uwagę. Podkreślają, że muszą zostać opracowane nowe sposoby oceny wypłacalności banków, z uwagi na łatwość odpływu pieniędzy z depozytów kanałami cyfrowymi.

„Być może rzeczywiście zaostrzenia norm płynnościowych jest potrzebne. Pytanie, czy w Europie występuje analogiczna sytuacja, to wymagałoby odpowiedniego badania. Zakładam, że w skali globalnej żadnych dużych zmian w podejściu ostrożnościowym nie będzie, dopóki nie wydarzy się jakiś duży kryzys” – komentuje dla FXMAG prof. Lech Kurkliński.

 

Autor inspirował się tekstem Why Your Banking App Might Spell Trouble for Your Bank.

Reklama

 

Zobacz również: Podatek od zysków kapitałowych: gigantyczna stawka uszkodzi giełdę i rynek nieruchomości?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama