Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ukraina coraz bliżej wprowadzenia narodowej waluty cyfrowej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

22 lutego agencja prasowa Interfax Ukraine poinformowała, że bank centralny Ukrainy zakończył program pilotażowy, dotyczący narodowej waluty cyfrowej tego kraju – e-hrywny. Czy Ukraina będzie miała własną kryptowalutę?

 

Narodowy Bank Ukrainy rozważał koncepcję e-hrywny od ponad roku. W grudniu 2018 r. rozpoczął program pilotażowy dotyczący tego rozwiązania.

Aleksandr Yablunivskiy – szef działu sieci płatności i rozwoju innowacji powiedział w rozmowie z agencją: „W końcu ubiegłego roku rozpoczęliśmy praktyczny program, kiedy ten instrument został wyemitowany dla pracowników Narodowego Banku Ukrainy zgodnie z aktualną metodologią w celu oszacowania praktycznych aspektów użytkowania i zdolności banku centralnego do realizowania przyszłych projektów, jak również otrzymania informacji zwrotnej od użytkowników.”

Reklama

Jak dodał Yablunivskiy, teraz bank centralny będzie rozważał następny ruch, gdy przeanalizuje rezultaty programu pilotażowego dotyczącego e-hrywny.

„Możemy nawet powiedzieć, że wyprzedziliśmy światowych liderów (pod względem narodowej waluty cyfrowej), biorąc pod uwagę, że zrobiliśmy krok w przeprowadzaniu praktycznych badań, chociaż jest to mały krok.”

Ukraina obecnie opiera się przede wszystkim na płatnościach gotówkowych. Rząd jednakże chętnie by to zmienił, od dłuższego czasu rozważając plany wprowadzenia e-hrywny.

Tymczasem ukraińscy prawodawcy kontynuują starania, aby utworzyć adekwatne ramy prawne obejmujące szerszy rynek kryptowalut, ale brakuje tu zgodności pomiędzy poszczególnymi organami regulacyjnymi.

 

Czytaj także: Zbyt dużo regulacji ogranicza rozwój kryptowalut (nie tylko) na Ukrainie

Mnogość regulacji i rozbudowana biurokracja ograniczają rozwój i adopcję kryptowalut na poziomie krajowym, jak twierdzi Mikhail Vidyakin, przedstawiciel Ukraińskiego Banku Centralnego.   Mikhail Vidyakin, pełniący funkcję dyrektora departamentu strategii, udzielił wywiadu ukraińskiemu portalowi .. Czytaj
Zbyt dużo regulacji ogranicza rozwój kryptowalut (nie tylko) na Ukrainie
Reklama

 

Czy e-hrywna to kryptowaluta?

Yablunivskiy podkreślił, że e-hrywna nie powinna być mylona z kryptowalutą: „Nie mówimy o kryptowalucie, mówimy o walucie cyfrowej banku centralnego. Może ona zostać wdrożona zarówno w technologii scentralizowanego rejestru, jak i zdecentralizowanego.”

W styczniu 2018 r. Narodowy Bank Ukrainy ogłosił, że rozważa cyfrową wersję swej waluty, nie opartą na technologii blockchain.

Różne państwa mają odrębne koncepcje swych walut cyfrowych. Najbardziej znanym przykładem jest kontrowersyjna kryptowaluta Petro wspierana przez rząd Wenezueli, która jest całkowicie od niego zależna. Wprowadzenie własnych walut cyfrowych rozważa także wiele innych krajów. Z prowadzenia prac nad tego rodzaju rozwiązaniami zasłynęły w szczególności Szwecja i Estonia. Estonia jednak wycofała się z projektu Estcoina. Wiele banków centralnych różnych krajów jest dopiero na etapie rozważań nad takimi rozwiązaniami, jednak na razie jeszcze nie podjęły żadnych praktycznych działań w tym kierunku. Przykładem jest Bank Anglii, który na razie opracował wstępny dokument rozważający wprowadzenie waluty cyfrowej banku centralnego.

 

Czytaj także: Państwowe waluty cyfrowe- konkurencja dla Bitcoina?

Ogólnoświatowy trend odchodzenia od tradycyjnej gotówki na rzecz pieniądza niematerialnego zagraża zyskom banków centralnych z tytułu emitowania waluty. Rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że coraz więcej rządów rozważa wprowadzenie własnych walut cyfrowych (central bank digital currency- CBDC.. Czytaj
Państwowe waluty cyfrowe- konkurencja dla Bitcoina?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama