Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sirin Labs Finney - kolejny „blockchainowy” smartfon wchodzi na rynek

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek 29 listopada w Barcelonie swoją premierę miał długo oczekiwany smartfon Sirin Labs Finney, wyjątkowy ze względu na funkcje skierowane dla entuzjastów i użytkowników kryptowalut, a także osób przywiązujących dużą wagę do prywatności i bezpieczeństwa danych. Mimo, że nie jest to pierwszy „blockchainowy” smartfon, gdyż w październiku premierę miał HTC Exodus, ma on szansę na rynkowy sukces ze względu na swoją oryginalną konstrukcję, reklamę z piłkarzem Leo Messim i coraz większą świadomość użytkowników w zakresie bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

Czytaj także: HTC Exodus - pierwszy „smartfon na blockchain” wchodzi na rynek

Tajwański producent urządzeń telekomunikacyjnych i multimedialnych HTC ogłosił datę premiery szumnie zapowiadanego od kilku miesięcy „pierwszego smartfonu na blockchain”. HTC Exodus, bo tak będzie nazywał się najnowszy smartfon tajwańskiego koncernu, zostanie wypuszczony na rynek w poniedziałek 22 .. Czytaj
HTC Exodus - pierwszy „smartfon na blockchain” wchodzi na rynek

 

iPhone XS czy „blockchainowe smartfony”?

Sirin Labs Finney został zaprezentowany w czwartek w Barcelonie. Mimo, że kosztujący 999 dolarów smartfon trafi do pierwszych klientów dopiero na początku przyszłego roku, oficjalnie poznaliśmy jego pełną specyfikację.

Reklama

Za Finney trzeba zapłacić dokładnie tyle, co za największego konkurenta, jakim jest HTC Exodus lub najtańszą wersję iPhone XS - niecały tysiąc dolarów. Nie jest to niska kwota, szczególnie biorąc pod uwagę nastroje na rynku kryptowalut, które nie zachęcają do dużych wydatków na „blockchainowe gadżety”, jednakże za tysiąc dolarów otrzymujemy tak naprawdę dwa urządzenia w jednym - wysokiej jakości smartfon oraz portfel sprzętowy (kosztujący zazwyczaj ok. 90-100 euro). Posiadacze tokenów Sirin (SRN) mogą zapłacić za smartfon przy ich użyciu, otrzymując 10% rabat.

Tokeny SRN sprzedawane były podczas wyjątkowo udanego ICO, zakończonego w grudniu 2017 r. z imponującym wynikiem niemal 158 mld dolarów, co pozwoliło na sfinansowanie prac nad telefonem Finney. Obecnie SRN posiada kapitalizację przekraczającą 37 mln dolarów, zaś jego kurs wynosi 7 centów (USD) za token. W ciągu doby notowania SRN spadły o ponad 23%, co może być spowodowane właśnie licznymi zamówieniami smartfona za tokeny.

Czytaj także: Jak cena iPhone’a rosła razem z akcjami Apple? Droga do 1 biliona na giełdzie

Amerykańska spółka Apple, będąca jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych  producentów elektroniki użytkowej na świecie, 2 sierpnia przekroczyła barierę 1 biliona dolarów kapitalizacji rynkowej, tym samym stając się pierwszą publiczną spółką akcyjną o trzynastocyfrowej wycenie. Obecnie, .. Czytaj
Jak cena iPhone’a rosła razem z akcjami Apple? Droga do 1 biliona na giełdzie

 

Za co Sirin Labs chce tysiąc dolarów

Odzierając smartfon Finney z całego marketingowego bełkotu, którym od wielu miesięcy raczy Nas jego producent, warto skupić się na rzeczywistych parametrach i możliwościach „blockchainowego smartfona”.

Reklama

Telefon posiada parametry typowego flagowego smartfona z 2018 r. - wciąż najbardziej wydajny procesor Snapdragon 845, 6 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni dyskowej, którą można rozszerzyć kartą pamięci. Do tego 6-calowy ekran LCD o rozdzielczości Full HD, który przy tej cenie urządzenia bez wątpienia powinien być wykonany w technologii OLED (co ciekawe, drugi ekran wykonany jest właśnie w tej technologii, ale o nim później). Smartfon posiada „jedynie” dwa aparaty fotograficzne - 12 MP (megapikseli) z tyłu oraz 8 MP z przodu. Mimo stosunkowo dużej grubości i masy zbliżającej się do 200 g, Finney nie posiada wejścia słuchawkowego minijack.

 

Telefon pracuje na systemie Android 8.1 z nakładką systemową Sirin OS, która - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - nie jest niezależnym systemem, opartym na kodzie źródłowym Androida. Sirin OS jest jednak w pełni certyfikowany przez Google, jednocześnie dając dostęp do dedykowanych dla smartfona aplikacji. Biorąc pod uwagę ekskluzywny charakter urządzenia, przyszli użytkownicy powinni liczyć na regularne aktualizacje systemu przynajmniej przez najbliższe dwa lata. Sam Sirin OS w swoim założeniu skupia się na bezpieczeństwie danych użytkownika i jego prywatności. Sirin OS zapewnia natywne wsparcie dla Ethereum, wraz ze smart kontraktami, tokenami i zdecentralizowanymi aplikacjami. System obsługuje również najciekawszą funkcję smartfona, jaką jest wbudowany, znajdujący się na osobnym chipie cold wallet z niezależnym dwucalowym dotykowym ekranem OLED (monochromatycznym), który wysuwa się po przesunięciu górnej części tylnej obudowy. W praktyce powinno oznaczać to, że klucze prywatne zaszyfrowane na Finney są równie bezpieczne jak przy użyciu tradycyjnych portfeli sprzętowych.

finney sirin labsfinney sirin labs

Wysuwany drugi ekran w smartfonie Finney

 

Reklama

Obecnie brak jednak konkretnych informacji na temat obsługiwanych przez portfel kryptowalut - wiadomo jedynie, że Finney z oczywistych względów obsługuje bitcoina (BTC) oraz Ethereum (ETH), jednak aby konkurować z portfelami sprzętowymi, Sirin zmuszony będzie do konsekwentnego poszerzania wsparcia dla innych cyfrowych aktywów.

 

„Dziwne” smartfony od Sirin Lans

Finney nie jest pierwszym smartfonem wyprodukowanym przez szwajcarską firmę Sirin Labs. Pod koniec 2016 r. firma wypuściła na rynek ekskluzywny telefon Sirin Labs Solarin, wówczas wyceniony na 20 tys. dolarów, co czyniło go najdroższym seryjnie produkowanym telefonem z systemem Android. Smartfon wykonany był z włókna węglowego, złota oraz szkła szafirowego, zaś dedykowana nakładka na system Android już wtedy skupiała się na szeroko pojętym bezpieczeństwie przechowywanych danych oraz prywatności. Telefon posiadał specjalny przełącznik, który odcinał wszystkie niecertyfikowane połączenia i pozwalał za pomocą specjalnego firewalla selekcjonować zaufane osoby, które mogą połączyć się z posiadaczem telefonu Solarin.

Co ciekawe, design najnowszego smartfona od Sirin Labs był wyraźnie inspirowany wyglądem modelu Solarin, który jednak postanowiono „odświeżyć”, dodając całkowicie zbędne wcięcie u góry ekranu (tzw. notch) na przednią kamerę oraz czujniki, które bez problemu zmieściłyby się w dużej górnej ramce smartfona.

 

Reklama

Finney wydaje się czymś więcej niż rynkową odpowiedzią na hype wokół kryptowalut i blockchain. Jednakże to rynek zweryfikuje czy smartfon odniesie sukces sprzedażowy, czy może przejdzie bez echa, jak HTC Exodus. Pewnym jest, że Sirin Labs premierę swojego smartfona zaplanował dokładnie o rok za późno.

 

Nazwa najnowszego smartfonu od Sirin Labs jest hołdem złożonym Halowi Finneyowi, który był pierwszym odbiorcą transakcji wykonanej przy pomocy BTC przez samego Satoshiego Nakamoto w styczniu 2019 r. Finney zmarł w sierpniu 2014 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama