Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordowa liczba kryptowalutowych „gigantów” na liście Fortune

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Założyciel giełdy Coinbase oraz twórca Ethereum, a między nimi… Rihanna, jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie. Do tego założyciele giełdy Robinhood i twórca aplikacji Telegram, zaś na czele Mark Zuckerberg, prezes spółki Facebook. Tegoroczna lista Fortune 40 under 40 została opublikowana w czwartek 19 lipca, w niej zaś rekordowa liczba pięciu osobistości związanych z kryptowalutami, w ekskluzywnym gronie czterdziestu młodych najbardziej wpływowych ludzi ze świata biznesu, polityki, kultury i technologii.

 

Coinbase jak "Google kryptowalut"

Listę osób związanych z branżą kryptowalut otwiera 34-letni Brian Armstrong, który znalazł się na 20. miejscu. Armstrong jest założycielem największej w USA i jednej z najbardziej znanych i wpływowych giełd kryptowalut - Coinbase. Giełda powstała w 2014 r., od początku mając aspiracje do stania się „Google kryptowalut”. Coinbase osiągnął w 2017 r. rekordowy wśród giełd kryptowalut zysk, wynoszący 1 mld dolarów. Spółka Armstronga prężnie się rozwija, oferując rozwiązania dla inwestorów instytucjonalnych (Coinbase Custody), a także starając się o licencję brokerską, pozwalającą na oferowanie handlu papierami wartościowymi w postaci security tokenów.

Armstrong pojawił się w rankingu trzeci raz z rzędu, w 2017 r. plasując się na wysokim, 10. miejscu, jako „blockchainowy jednorożec”.

 

Ethereum i miłość do Excela

Reklama

Na 22. miejscu znalazła się jedna z najbardziej wpływowych postaci w świecie walut cyfrowych - dwudziestoczteroletni Vitalik Buterin. Współtwórca Ethereum, pochodzący z Rosji i mieszkający w Kanadzie, został nazwany przez Fortune „szczupłym wizjonerem”, którego eksperyment stworzenia platformy, będącej zdecentralizowanym komputerem, jest dziś wart niemal 50 mld dolarów, zaś w szczytowym momencie ponad 130 mld USD. Ethereum jest także najpopularniejszą platformą dla cyfrowych tokenów sprzedawanych podczas ICO oraz zdecentralizowanych aplikacji.

Buterin również znalazł się na liście po raz trzeci z rzędu. Podczas swojego debiutu w 2016 r. uzyskał 10. miejsce, podobnie jak rok później założyciel Coinbase, będąc opisanym jako genialny wielbiciel Excela za czasów szkolnych.

Czytaj także: „Scentralizowane giełdy kryptowalut będą smażyć się w piekle”, czego życzy im Vitalik Buterin, twórca Ethereum

Współtwórca platformy Ethereum (ETH), Vitalik Buterin, stanowczo skrytykował scentralizowane giełdy kryptowalut i praktyki, jakich się dopuszczają podczas piątkowej (6 lipca) rozmowy z dziennikarzem TechCrunch na konferencji w szwajcarskim Zugu.   Buterin wielokrotnie podkreślał swoje poglądy na .. Czytaj
„Scentralizowane giełdy kryptowalut będą smażyć się w piekle”, czego życzy im Vitalik Buterin, twórca Ethereum

 

Trading bez prowizji i opłat transakcyjnych?

24. miejsce zostało przyznane założycielom platformy tradingowej i od niedawna również giełdy kryptowalut Robinhood, którymi są Vlad Tenev (31) oraz Baiju Bhatt (33), nazwani przez redaktorów Fortune „matematycznymi bystrzakami z Uniwersytetu Stanforda”. Robinhood powstał w 2015 r. i początkowo oferował dostęp do akcji wybranych spółek z amerykańskiej giełdy, szybko stając się jednym z najszybciej rozwijających się brokerów w historii rynku kapitałowego. Nazwa platformy nie jest przypadkowa, gdyż Robinhood pozwala swoim użytkownikom na zawieranie transakcji giełdowych bez pobierania prowizji transakcyjnych. W II kwartale 2018 r. ruszyła również platforma Robinhood Crypto, oferująca trading walutami cyfrowymi (BTC i ETH) bez opłat. Jest ona dostępna obecnie w 16 stanach USA ze względu na lokalne regulacje finansowe.

Platforma Robinhood jest wyceniana w 2018 r. na ponad 5.6 mld dolarów, a jej twórcy są debiutantami na liście Fortune.

Reklama

 

Zuckerberg z Rosji, który nie śledzi Twoich wiadomości

Na 25. miejscu debiutował Pavel Durov, nazwany „rosyjskim Markiem Zuckerbergiem”. Trzydziestotrzyletni Durov jest twórcą najpopularniejszego w Rosji, wzorowanego na Facebooku, portalu społecznościowego VKontakte, a także założycielem - znanego wszystkim entuzjastom kryptowalut - szyfrowanego komunikatora Telegram, istniejącego od 2013 r. i posiadającego obecnie ponad 200 mln aktywnych użytkowników. To właśnie Telegram przeprowadził największą zbiórkę funduszy w postaci ICO w 2018 r., łącznie zbierając 1.7 mld dolarów (więcej udało się zebrać jedynie twórcom platformy EOS podczas niemal rocznego ICO - 4.6 mld USD). Durov jest także aktywny politycznie oraz społecznie, regularnie sprzeciwiając się cenzurze w Rosji. W kwietniu tego roku rosyjskie służby zapowiedziały blokowanie dostępu do komunikatora Telegram na terenie Rosji ze względu na jego charakter, zapewniający prywatność użytkownikom, co poprzedziła zmasowana kampania medialna, mająca zniechęcić Rosjan do korzystania z aplikacji.

Durov zapowiedział podjęcie rozmaitych środków, które pozwolą obejść rządową blokadę.

 

Ranking Fortune 40 under 40

Coroczny ranking 40 under 40, tworzony przez redakcję magazynu Fortune ma za zadanie wybrać czterdziestu najbardziej wpływowych i najlepiej rokujących młodych ludzi, poniżej 40 roku życia, z różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Początkowo, ranking 40 under 40 był publikowany w latach 1999-2003, w czasach pompowania i pęknięcia bańki dot-comów. W tamtym czasie nominowani byli wybierani na podstawie danych finansowych, takich jak przychody, czy wycena ich biznesów. Kolejna, trwająca od 2009 r. do dziś, seria rankingu Fortune 40 under 40 radykalnie zmieniła swoje kryteria wyboru. Po doświadczeniach bańki technologicznej i globalnego kryzysu finansowego w 2008 r., redakcja Fortune zdecydowała się na wybór osób, które nie tylko mają osiągnięcia biznesowe, ale również są wizjonerami, innowatorami i mają istotny wpływ na percepcję rzeczywistości.

Magazyn Fortune od 1955 r. prowadzi również słynny ranking Fortune 500, klasyfikujący pięćset największych amerykańskich przedsiębiorstw wg. przychodów. Ranking przez ponad 60 lat swojej historii zyskał renomę i jest swoistym wyznacznikiem renomy dla amerykańskich spółek.

Reklama

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama