Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coinbase otwiera się na inwestorów instytucjonalnych. Czas na wzrosty?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Coinbase - największy kantor wymiany kryptowalut w USA i właściciel jednej z wiodących giełd GDAX, ogłosił w poniedziałek 2 lipca uruchomienie rozwiązań depozytowych dla inwestorów instytucjonalnych, chcących inwestować w waluty cyfrowe.

 

Giełda po raz pierwszy ujawniła swoje plany stworzenia depozytariusza dla inwestorów instytucjonalnych („Coinbase Custody”) w październiku 2017 r., tuż przed największymi wzrostami rynku kryptowalut. Swoją decyzję Coinbase uzasadniał koniecznością skupienia się na podstawowej kwestii, która zniechęca dużych inwestorów do zaangażowania w rynek - braku odpowiedniej ochrony depozytów.

Mimo, że Coinbase jako jeden z największych podmiotów na rynku bezpiecznie przechował łącznie ponad 20 mld dolarów w depozytach swoich klientów, to nowe rozwiązanie dla klientów instytucjonalnych będzie kontrolowane przez brokera ETC (Electronic Transaction Clearing) który jest nadzorowany przez amerykańskiego regulatora finansowego SEC i należy do FINRA.

Uruchomienie depozytariusza na Coinbase oznacza, że obecnie inwestorzy instytucjonalni z Europy i USA mogą bezpiecznie zakupić i zdeponować na giełdzie środki w obsługiwanych przez Coinbase Custody kryptowalutach, takich jak: bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) oraz Litecoin (LTC). Większy wybór kryptowalut pojawi się po otwarciu na azjatyckich inwestorów, co planowo ma wydarzyć się pod koniec roku.

Reklama

Coinbase w ramach swojego depozytariusza chce udostępnić zaawansowane funkcje zwiększające kontrolę i bezpieczeństwo ulokowanych środków, takie jak transakcje multisig i geograficznie rozproszoną ochronę transakcji oraz cold wallety (portfele z kluczami prywatnymi bez dostępu do sieci). Oprócz tego, planowane są również bezpieczne hot wallety. Coinbase liczy również na to, że klienci instytucjonalni będą partycypować w rynku kryptowalut również poprzez utrzymywanie sieci poprzez Proof of Stake („zamrażanie” swoich środków w celu zatwierdzania transakcji i tworzenia nowych bloków transakcyjnych).

 

Największy kantor kryptowalut w USA ma aspiracje do stania się w pełni regulowanym przez SEC brokerem i do uzyskania federalnej licencji bankowej, co z pewnością wpłynie pozytywnie na postrzeganie rynku kryptowalut przez sektor bankowy i inwestorów instytucjonalnych.

Utworzenie Coinbase Custody jest, obok m.in. grudniowego uruchomienia kontraktów futures BTC na CBOE i CME, kolejnym znaczącym krokiem zachęcającym inwestorów instytucjonalnych do zaangażowania się na rynku walut cyfrowych. Napływ kapitału od dużych inwestorów z pewnością wpłynie na wymierne wzrosty na rynku kryptowalut, który od stycznia 2018 r. boryka się z dotkliwym odwróceniem trendu wzrostowego.

Czytaj także: Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

Od ubiegłego tygodnia inwestorzy mają możliwość handlu instrumentami opartymi bitcoina na regulowanych giełdach instrumentów pochodnych. Notowania kontraktów futures na najbardziej popularną z walut cyfrowych uruchomiły już Cboe i CME Group. Jakie możliwości dają te rynki osobom zainteresowanym inw.. Czytaj
Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

 

Reklama

Na poniedziałkową wiadomość od Coinbase rynek również zareagował pozytywnie, notując kilkuprocentowe wzrosty. Pod koniec dnia kurs bitcoina wynosił 6665 dolarów (giełda Bitfinex):

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama