Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Security Token

Coinbase, największa giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, otrzymała w poniedziałek 16 lipca od regulatorów finansowych SEC oraz FINRA pozwolenie na pozyskanie trzech brokerów finansowych, a co za tym idzie, na przyszłe notowanie na swojej platformie tokenów uznanych za papiery wartościowe.

 

Uwaga! Informacja jest nieaktualna - 18 lipca Coinbase wycofał swoje stanowisko:

Czytaj także: Coinbase jednak bez pozwolenia SEC i FINRA. Giełda wypuszcza fake news i wycofuje swoje stanowisko

Wczoraj (17 lipca) informowaliśmy o tym, że giełda kryptowalut Coinbase w poniedziałek 16 lipca otrzymała oficjalne zezwolenie od SEC i FINRA na pozyskanie trzech brokerów finansowych i oferowanie handlu papierami wartościowymi w formie security tokenów. Dziś jednak Coinbase wycofał się ze swojego s.. Czytaj
Coinbase jednak bez pozwolenia SEC i FINRA. Giełda wypuszcza fake news i wycofuje swoje stanowisko
 

 

Giełda Coinbase po raz pierwszy poinformowała 6 czerwca o swoich planach zmiany statusu działalności na regulowanego federalnie brokera papierów wartościowych i dealera instrumentów finansowych. W komunikacie pojawiła się informacja o tym, że firma rozpoczęła starania o uzyskanie licencji brokera, pozwolenia na świadczenie alternatywnych usług finansowych, a także otrzymanie licencji zarejestrowanego doradcy finansowego. Starania te miały na celu uzyskanie pozwolenia od SEC i FINRA na oferowanie produktów finansowych, będących tzw. security tokenami, czyli - w uproszczeniu - papierami wartościowymi opartymi o technologię blockchain.

Dla realizacji tego celu, Coinbase planuje pozyskanie trzech podmiotów, posiadających licencję brokera papierów wartościowych, przyznawaną przez FINRA, takich jak: Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace oraz Digital Wealth LLC.

Reklama

Asiff Hirji, pełniący funkcję COO w Coinbase, twierdzi że jest to kolejny etap rozwoju ekonomii opartej na walutach cyfrowych i technologii blockchain. Uzyskane licencje mają zapewnić Coinbase możliwość oferowania nowych produktów finansowych, takich jak handel security tokenami, trading z dźwignią finansową (margin trading) w oparciu o kontrakty OTC, a także tokenizację już istniejących papierów wartościowych.

Dzięki uzyskaniu licencji od rządowych regulatorów SEC oraz FINRA, Coinbase stał się pierwszą regulowaną giełdą kryptowalut w USA, dotychczas działając w ramach przepisów i interpretacji prawnych wydawanych autonomicznie przez każdy stan USA.

Decyzja federalnych regulatorów dała również pozwolenie na przejęcie trzech wspomnianych brokerów i oferowanie handlu papierami wartościowymi na rynku alternatywnym (poza obrębem giełd papierów wartościowych).

Uzyskanie zielonego światła od rządowych regulatorów to bardzo ważny moment dla Coinbase, a także potencjalny punkt zwrotny dla całego rynku kryptowalut. Warto przypomnieć, że SEC ma bardzo radykalne podejście do ICO, otwarcie twierdząc że każdy token sprzedawany podczas Initial Coin Offerings powinien być klasyfikowany jako papier wartościowy. Takie podejście implikuje szereg ograniczeń i regulacji, którymi objęci są emitenci tokenów, co w praktyce sprawiło, że niemal wszystkie amerykańskie projekty szukające kapitału za pomocą ICO, przeprowadziły je poza terenem Stanów Zjednoczonych.

O prowadzeniu przez SEC równoległych dochodzeń w sprawie startupów organizujących zbiórki funduszy w postaci ICO, mających na celu odszukanie wszelkich nieprawidłowości, organ informował już w marcu.

 

Reklama

Mimo wzmożonej aktywności organów rządowych, USA wciąż znajduje się w stanie regulacyjnej niepewności w zakresie legislacji kryptowalut i ICO.

Główny manager Coinbase, Dan Romero, przyznał w wywiadzie dla portalu CoinDesk, że „gdy dojdziemy do punktu, w którym będziemy wiedzieć które kryptowaluty i krypto-aktywa są papierami wartościowymi, towarami, bądź walutami, to wtedy rozwiąże się wiele problemów.”

Radykalne podejście północnoamerykańskiego regulatora do ICO jest pokłosiem sytuacji na tym rynku, który zdominowany jest przez nieuczciwe lub skazane na ekonomiczną porażkę projekty.

Czytaj także: Uważaj na scam - wg badań ponad 80% ICO to oszustwo!

ICO jest obecnie popularnym sposobem pozyskiwania funduszy. Wiąże się z nim jednak duże ryzyko dla inwestorów. Firma Satis Group opublikowała wyniki swoich badań, dzięki którym możemy poznać dane z rynku ICO. Ile funduszy zebrano? Ile ICO zakończyło się sukcesem, a ile odniosło niepowodzenie? Jak w.. Czytaj
Uważaj na scam - wg badań ponad 80% ICO to oszustwo!

 

W czerwcu SEC uznał, że nie widzi powodów do traktowania Ethereum (ETH) jak papierów wartościowych. Regulator determinuje klasyfikację papierów wartościowych na podstawie stopnia (de)centralizacji - w przypadku ICO i sprzedaży tokenów użytkowych (utility tokens) emitent jest ściśle określony i zakup tokenów może być postrzegany jako zawarcie umowy inwestycyjnej, a co za tym idzie tokeny mogą być uznane za papiery wartościowe. W przypadku kryptowalut, np. ETH, określenie drugiej strony transakcji może być utrudnione ze względu na brak emitenta i zdecentralizowany obrót.

Reklama

Opinia SEC na temat statusu prawnego Ethereum, mimo że była oczekiwana, nie została zdyskontowana, wywołując optymizm na rynku. Gdyby regulator uznał kryptowaluty za papiery wartościowe, handel nimi musiałby na terenie USA spełniać ścisłe regulacje, w praktyce  zasadniczo niemożliwe do egzekwowania w zdecentralizowanych ekosystemach finansowych.

Czytaj także: Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

Przedstawiciel SEC wyraził swoje stanowisko na temat kryptowalut i ICO. Czy powinny one podlegać regulacjom dotyczącym papierów wartościowych? Co mają one wspólnego z papierami wartościowymi, a co je od nich różni?   SEC a kryptowaluty 14 czerwca William Hinman – dyrektor działu finansów korpora.. Czytaj
Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

 

Otrzymanie licencji przez Coinbase poprzedziła, opublikowana kilka dni wcześniej, informacja o planach wprowadzenie przez giełdę pięciu nowych instrumentów, takich jak Basic Attention Token, Zcash, 0x, Stellar Lumens oraz Cardano.

 

Czym jest security token?

Security tokens to nowa klasa instrumentów finansowych, które są tokenami mającymi prawny status papierów wartościowych. Podczas gdy ICO jest formą (najczęściej prawnie nieregulowanej) zbiórki funduszy przez konkretny podmiot w postaci sprzedaży tokenów, których późniejsza wycena jest oparta jedynie na rynkowych mechanizmach popytu i podaży, tokeny będące papierami wartościowymi oferowane są w ramach dopiero raczkującego Security Tokens Offering (STO). Security tokens, podobnie jak np. akcje spółek giełdowych, w swoim założeniu mają pokrycie w kondycji finansowej emitenta (który musi zapewnić swoja transparentność), co zapewnia większe bezpieczeństwo posiadaczom tokenów, a także jest istotnym krokiem ku „ucywilizowaniu” rynku.

Reklama

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj
Czytaj więcej