Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwszy wyrok za cryptojacking

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie młody człowiek otrzymał wyrok za cryptojacking w Japonii. Jakie są szczegóły tej sprawy? Czy można trafić do więzienia za cryptojacking?

 

W ostatnim czasie często dochodzi do przypadków cryptojackingu. Korzystanie z mocy obliczeniowej cudzych komputerów bez wiedzy ich właścicieli w celu kopania kryptowalut cieszy się coraz większą popularnością. Wzrost tego typu aktywności jest tak duży, że w ostatnim czasie zwrócił uwagę japońskiej policji i wymiaru sprawiedliwości. Zdarzały się już wcześniej zatrzymania podejrzanych o cryptojacking, jednak po raz pierwszy zapadł poważny wyrok w takiej sprawie.

 

Surowy wyrok

Japońskie media poinformowały, że 2 lipca w Sądzie Rejonowym w Sendai młody człowiek został skazany na rok więzienia z zawieszeniem na trzy lata. Jest to najwyższy w historii Japonii wyrok za używanie złośliwego oprogramowania do kopania kryptowalut na cudzym komputerze.

Reklama

Oskarżonym jest 24-letni bezrobotny mieszkaniec miasta Amagasaki. Złośliwym oprogramowaniem, którego używał, jest Coinhive. Oskarżony zainstalował je w programie do oszukiwania w grach online. Według informacji, na przełomie stycznia i lutego zamieścił narzędzie do oszukiwania w grach z zainstalowanym w nim skryptem Coinhive na swoim blogu, ściągnął je na komputer innej osoby i rozpoczął mining.

Nie są znane dokładniejsze szczegóły sprawy, wyjaśniające, dlaczego wyrok jest tak wysoki, więc powstają różne przypuszczenia.

 

Czy tylko cryptojacking?

Badacz bezpieczeństwa – dr Takagi Hiromitsu uważa, że w tym przypadku nie było tak ważne, co oprogramowanie do cryptojackingu robiło, ale gdzie było zamieszczone: „Tu nie chodziło o Coinhive na stronie internetowej, ale o narzędzie do oszukiwania w grach online”.

Prawnik Takashi Hirano również uważa, że są istotne różnice w kwestiach prawnych pomiędzy używaniem Coinhive na stronie internetowej a w czymś takim. Chodzi o to, że takie narzędzia do oszukiwania w grach są zazwyczaj nielegalne w Japonii z powodu prawa o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji. Takashi Hirano ostatnio reprezentował klienta, który został ukarany grzywną w wysokości 909 USD. Zainstalował on Coinhive na własnej stronie internetowej. Osoby odwiedzające jego stronę, były zmuszone do nieświadomego kopania kryptowalut.

 

Reklama

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama