Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

mining

Proces wytwarzania kryptowaluty określamy mianem miningu, czyli kopania. Początki kopania kryptowalut wiążą się z kopaniem bitcoina. Samo słowotwórstwo jest tutaj nielosowe, ponieważ pod pewnymi kątami wydobywanie kryptowaluty może przypominać wydobywanie złota. Na czym zatem polega kopanie kryptowalut? W największym skrócie można powiedzieć, że polega to na rozwiązywaniu skomplikowanych algorytmów i problemów matematycznych za pomocą dużej mocy obliczeniowej sprzętu.

O ile w samych początkach historycznych rozwoju kryptowalut do miningu wystarczał średniej klasy „pecet”, o tyle w chwili obecnej zajmują się tym już tylko zawodowcy, którzy oprócz swoich umiejętności mają na tyle zasobny portfel, aby stać ich było na zakup profesjonalnej koparki. Koparka to sprzęt komputerowy służący do generowania (kopania) kryptowaluty. Składa się przede wszystkim z kart graficznych. Dobrej klasy koparka kosztuje kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wynika to z tego, że sprzęt musi cechować się gigantyczną mocą obliczeniową. W przypadku np. kopania bitcoina, im bardziej popularna staje się ta kryptowaluta (mowa tu oczywiście o płynności), tym większej mocy obliczeniowej potrzeba do kopania. Co ciekawe, na przestrzeni lat powstały liczne porozumienia minerów. W ich skład wchodzą ludzie, którzy łącząc siły wspólnie wydobywają kryptowalutę w masowy sposób, a aby zapewnić miejsce do przechowywania i całodobowej pracy koparek, wynajmują magazyny.

Chociaż kopanie swego czasu było bardzo intratnym zajęciem, o tyle obecnie można spotkać coraz to bardziej sceptyczne głosy w tym zakresie. Jak wydobywać kryptowalutę? Istnieje na to kilka sposób. Do najpopularniejszych zaliczyć można metodę PoW (proof of work) oraz PoS (proof of stake). Pierwsza z metod, to właśnie metoda, która poniekąd została już zarysowana powyżej. Koncentruje się ona na generowaniu nowych hashy poprzez używanie mocy obliczeniowej koparki. Proof of work w wolnym tłumaczeniu oznacza dowód wykonanej pracy. Jak powiedzieliśmy, coraz bardziej specjalistyczne, o większej mocy obliczeniowej, muszą być koparki, aby mining był dla nas intratny. Potrzeba do tego koparek złożonych z dużej ilości kart graficznych (nawet kilkunastu!) lub ASIC – specjalistycznego układu scalonego. Preferencje między sprzętem wśród minerów są na tyle zauważalne, że w jednym historycznym przypadku doprowadziły nawet do wyłonienia się nowej kryptowaluty na podstawie hard forku, czego dowodzi geneza powstania bitcoin coin i uprzywilejowanie kopania GPU nad ASIC.