Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Petro na arenie międzynarodowej - Wenezuela chce wprowadzić kontrowersyjny token do globalnego handlu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Petro - wprowadzony do obrotu w sierpniu, pierwszy w historii rządowy token oparty na technologii blockchain, wg zapewnień prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro ma nie tylko wyciągnąć kraj z potężnej hiperinflacji, ale także stać się środkiem międzynarodowej wymiany gospodarczej, akceptowanym przez kraje eksportujące i importujące towary z Wenezueli.

 

Podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w rządowej telewizji poświęconego sytuacji gospodarczej kraju, Nicolás Maduro zapowiedział wprowadzenie tokenu Petro (PTR) do obsługi międzynarodowych umów handlowych, rozpoczynające się od października. Deklaracja prezydenta Wenezueli pojawiła się, mimo powszechnych wątpliwości co do chęci akceptowania tokenu Petro przez rządy innych krajów.

Dużą przeszkodą w planach globalnej ekspansji Petro jest radykalna ustawa z 19 marca, podpisana przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, która nie tylko delegalizuje PTR na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również zakłada możliwość nałożenia sankcji gospodarczych na kraje, które będą przyjmować rozliczenia w wenezuelskim tokenie.

Reklama

 

Maduro przyznał, że wykorzystanie Petro w globalnym handlu jest planem ekonomicznej odbudowy kraju, który od krachu na rynku ropy w 2014 r. jest ogarnięty wciąż postępującą hiperinflacją.

 

Jak dotąd żaden kraj oficjalnie nie zadeklarował chęci rozliczania się z Wenezuelą za pomocą cyfrowego tokenu PTR, zaś wszystkie dotychczasowe zapewnienia rządu Wenezueli o współpracy w tym zakresie z innymi gospodarkami (m.in. Rosji oraz Indii) nie zostały potwierdzone przez drugą stronę.

W tej sprawie pojawił się również wątek polski - w marcu, wg zapewnień wenezuelskiego rządu, zainteresowanie akceptowaniem Petro w handlu międzynarodowym (m.in. produktów spożywczych) wyraziła właśnie Polska. W ciągu kilku godzin informacja została jednak zdementowana zarówno przez polskie Ministerstwo Finansów, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Reklama

 

Petro jest cyfrowym tokenem opartym na technologii platformy NEM (XEM). Pierwsze rządowe ICO w historii trwało od 20 lutego do 19 marca. Petro docelowo ma być stable-coinem, czyli tokenem który odzwierciedla cenę baryłki wenezuelskiej ropy naftowej, jednak jego wartość została  przez Wenezuelski Bank Centralny ustalona na 60 dolarów za token.

 

Więcej informacji na temat kontrowersyjnego tokenu Wenezueli:

Czytaj także: Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego

Wenezuela, kraj w Ameryce Południowej rządzony przez socjalistyczny reżim prezydenta Nicolása Maduro, który od wielu lat bezskutecznie walczy z własna niegospodarnością i pogłębiającą się hiperinflacją, szuka ostatniej deski ratunku w walucie cyfrowej, sprytnie wykorzystując popularność „kryptowalut.. Czytaj
Petro to wielka ściema. „Kryptowaluta” Wenezueli zasłoną dymną upadku gospodarczego
Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama