Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NEM (XEM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

|
selectedselectedselected
NEM (XEM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

NEM (XEM) to rozbudowana, zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, z własną kryptowalutą XEM. NEM zapewnia rozwiązania dla przedsiębiorców i developerów, takie jak m.in. możliwość tworzenia smart assets (niezależnych tokenów w sieci NEM), kontraktów multi-signature (wymagających do realizacji konkretnych podpisów kryptograficznych od przynajmniej dwóch wybranych użytkowników), prywatnych sieci blockchain w obrębie platformy, czy zdecentralizowanych autonomicznych organizacji (DAO).

 

NEM to skrót od New Economy Movement, którego założeniem jest tworzenie nowych fundamentów ekonomii, opartych na niezależności finansowej, decentralizacji, równości oraz solidarności tworzącej ją społeczności.

 

Reklama

NEM jest projektem kryptowalutowym opartym na publicznym kodzie źródłowym, który został stworzony całkowicie od podstaw.

 

Maksymalna podaż NEM wynosi 9 mld jednostek XEM (bez jednej), które w całości znajdują się w obiegu, ze względu na algorytm konsensusu Proof of Importance (autorski wariant Proof of Stake w NEM). Jest to kompletnie inne rozwiązanie niż np. w bitcoinie (BTC), który również ma ściśle ograniczoną podaż (21 mln), jednak nowe jednostki muszą dopiero zostać wydobyte przez minerów kopiących BTC, formie tzw. nagrody za blok (ang. block reward).

 

 

Jak działa NEM? Podstawowe informacje techniczne

Reklama

NEM dzięki zastosowanym rozwiązaniom jest jednym z najlepiej skalowalnym zdecentralizowanym projektem, mogącym wykonać ponad 3 tys. transakcji na sekundę (TPS). Dla porównania - Ethereum (ETH) w obecnej fazie rozwoju może wykonać niecałe 20 transakcji na sekundę.

 

Prowizje transakcyjne (ang. transaction fees) w NEM są wyjątkowo niskie i zależą m.in. od rodzaju operacji i wartości transakcji. Przykładowo, opłata za przesłanie 10 tys. XEM wynosi jedynie 0.05 XEM, zaś np. przy 500 tys. XEM jest to 1.25 XEM, co sprawia że NEM jest odpowiedni nie tylko do mikrotransakcji, ale także zapewnia niskie opłaty transakcyjne przy wyższych sumach. Do transakcji w NEM można dołączyć również zaszyfrowaną wiadomość tekstową, co kosztuje dodatkowo 0.05 XEM za 32-znakowy komunikat. Transakcja multi-signature (multisig) kosztuje 0.15 XEM. Warto jednak pamiętać, że scentralizowane giełdy kryptowalut zawsze naliczają wyższe (nierzadko nawet kilkusetkrotnie) opłaty transakcyjne w przypadku transferów XEM (i nie tylko).

 

NEM pozwala również na dowolne tworzenie smart-assets, które są swego rodzaju odpowiednikami smart-kontraktów w Ethereum, których nie trzeba jednak programować od zera, gdyż NEM dostarcza do nich gotowe API (interfejs programowania aplikacji).

Reklama

 

Wśród smart-assets warto wymienić tzw. Mosaic, który może być tokenem, reprezentacją wartości,  stable-coinem, głosem w wyborach, cyfrowym podpisem itd.

 

NEM może służyć również do notaryzacji (potwierdzania autentyczności dokumentów), dzięki systemowi Apostille, który tworzy dla konkretnego dokumentu nie tylko kryptograficzny znacznik czasu (ang. timestamp), jak np. w Ethereum, ale również autonomiczny klucz prywatny.

 

Reklama

 

Kopanie (harvesting) NEM

W NEM nie zachodzi proces kopania (ang. miningu), zaś potwierdzanie nowych transakcji i tworzenie bloków transakcyjnych odbywa się za pośrednictwem tzw. harvesterów („żniwiarzy”). Harvesterem może zostać każdy użytkownik sieci, który posiada min. 10 tys. XEM. Istnieją dwa rodzaje harvestingu - lokalny i delegowany. Ten pierwszy wymaga ciągłej pracy komputera i stałego połączenia z siecią, drugi zaś oddelegowuje środki do pełnego węzła i nie wymaga pracy komputera do potwierdzania transakcji. Harvesterzy, podobnie jak górnicy w sieciach Proof of Work, otrzymują wynagrodzenie w postaci opłat transakcyjnych, nie ma jednak nagrody za nowy blok (ang. block reward), jak np. w bitcoinie.

 

Aby zostać tzw. supernodem (pełnym węzłem w sieci NEM) należy posiadać min. 3 mln XEM.

 

Reklama

Sieć NEM oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake w zmodyfikowanej wersji, ograniczającej centralizację i zwiększającej bezpieczeństwo sieci, nazwanej Proof of Importance (PoI). Każdy harvester posiada tzw. współczynnik ważności, który zależny jest m.in. od liczby ostatnio wykonanych transakcji. Jeśli harvester nie jest aktywny, jego współczynnik ważności spada.

 

Średni czas bloku (ang. block time) w sieci NEM wynosi ok. minutę.

 

Historia powstania NEM

NEM jest jedną ze starszych kryptowalut i jednym z pierwszych altcoinów, którego kod źródłowy został napisany całkowicie od początku (nie powstał na podstawie otwartoźródłowego kodu Bitcoina, jak np. Litecoin). Koncepcja projektu NEM została opublikowana na forum Bitcoin Talk w styczniu 2014 r. przez użytkownika o pseudonimie UtopianFuture, który zafascynowany był pierwszą platformą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Stake - Nxt. Pomysł powstania NEM powstał ze względu na zbytnią popularyzację samego BTC i idącą za nią utratą ideałów. NEM w swoim założeniu miał być kryptowalutą stworzoną przez społeczność i realizującą założenia tzw. New Economy Movement.

Reklama

 

Początkowo NEM miał być oparty właśnie na kodzie źródłowym Nxt, jednak jego pseudoanonimowi developerzy (którzy do dziś nie podają swoich prawdziwych nazwisk) napisali kod od podstaw w języku programowania Java. Publiczna sieć blockchain NEM ruszyła w połowie marca 2015 r., czyli wcześniej niż m.in. Ethereum (ETH), które wystartowało 30 lipca.

 

NEM nie jest kryptowalutą Proof of Work, co oznacza, że nie występuje w niej kopanie (ang. mining), zaś wszystkie dostępne tokeny (8.999.999.999) były od razu „wykopane” (ang. premined). Fundusze na rozwój platformy były zbierane m.in na forum Bitcoin Talk w formie tokenu o pierwotnej nazwie NEMstake, który można było zakupić za BTC lub NXT lub otrzymać je za różnoraką pomoc przy początkowym rozwoju projektu. Tokeny NEM zmieniły później nazwę na obecną - XEM.

 

Reklama

Wraz ze startem publicznej sieci, powstała Fundacja NEM z siedzibą w Singapurze, której prezesem jest od samego początku Lon Wong. Fundacja ma na celu rozwój i popularyzację platformy NEM, współpracę z rządami, start-upami blockchainowymi, firmami i jednostkami naukowymi.

 

26 stycznia 2018 r. doszło do kradzieży tokenów XEM z japońskiej giełdy kryptowalut Coincheck. W wyniku ataku hakerskiego skradziono ponad 526 mln jednostek XEM, wartych wówczas ok. 420 mln dolarów, co jest uznawane za największą kradzież w historii rynku kryptowalut, tuż po pamiętnym upadku giełdy Mt.Gox w 2014 r. Kradzież tokenów XEM nie była spowodowana wadą sieci NEM, lecz wynikła z winy giełdy, która nie zachowała wystarczających środków bezpieczeństwa.

 

Po przeprowadzeniu udanego ataku, NEM Foundation wyśledził część adresów należących do złodziei i wpisał je na czarną listę, wykluczając z obrotu na większości z obsługujących NEM giełd kryptowalut.

 

 

Czytaj także: Atak na giełdę Coincheck - skradziono tokeny NEM o wartości ponad 400 mln USD

Serwis cryptonews podał, że z japońskiej giełdy kryptowalut Coincheck skradziono 526 mln jednostek waluty cyfrowej XEM. Atak hackerski okazał się skuteczny, pomimo zaawansowanej technologii stojącej za tą kryptowalutą. Winna okazała się sama giełda.   XEM to kryptowaluta oparta na technologii NEM... Czytaj
Atak na giełdę Coincheck - skradziono tokeny NEM o wartości ponad 400 mln USD
Reklama

 

Jaki portfel do NEM (XEM)?

NEM jest jedną z niewielu kryptowalut, która posiada kompleksowy zestaw dedykowanych, oficjalnych portfeli stworzonych przez developerów Fundacji NEM. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest aplikacja desktopowa NEM Nano Wallet, dostępna na najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux). Oficjalnym portfelem mobilnym jest NEM Mobile Wallet dostępny na urządzenia z systemami Android oraz iOS (Apple). Dla użytkowników, którzy chcą uruchomić masternode lub pełen węzeł (ang. full node) dostępny jest NEM Node. NEM jest również kompatybilny z portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet) czeskiej firmy Trezor (Model T oraz One).

 

 

Sprawdź aktualny kurs NEM (XEM)

 

Reklama

 

Kurs i notowania NEM (XEM)

NEM jest dostępny obecnie na 24 giełdach kryptowalut, z czego największy obrót odbywa się na japońskiej giełdzie Zaif w parze z jenem japońskim (XEM/JPY), co świadczy o tym, że projekt jest najbardziej popularny właśnie w Japonii. Do największych giełd oferujących handel NEM należą: HitBTC, Binance, Huobi, OKEx oraz Poloniex. Jak dotąd żadna giełda kryptowalut nie oferowała możliwości zakupu XEM bezpośrednio za polskiego złotego (PLN).

 

Warto pamiętać, że XEM ze względu na swoją wysoką maksymalną podaż, wynoszącą 9 mld jednostek, należy do grona altcoinów „groszowych”, czyli o niskiej cenie za token (podobnie jak np. TRON, czy Cardano), co w żadnym wypadku nie powinno wywoływać sztucznego wrażenia „okazyjnie niskiej” ceny. Dotychczasową maksymalną cenę XEM uzyskał 4 stycznia 2018 r., wynoszącą 2.09 dolara przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 16,5 mld dolarów.

 

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama