Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne ostrzeżenie organów UE na temat kryptowalut

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejskie Organy Nadzoru (ESAs - European Supervisory Authorities) wydały ogólnoeuropejskie ostrzeżenie dotyczące ryzyka związanego z zakupem kryptowalut. Jest to. kolejne ostrzeżenie organów Unii Europejskiej dotyczące rynku walut cyfrowych

 

Do ESAs należą ESMA (nadzór giełd i papierów wartościowych), EBA (nadzór nad bankowością) i EIOPA (ubezpieczenia i emerytury). Instytucje te ostrzegają przed ryzykiem związanym z zakupem walut wirtualnych. Wskazują, że kryptowaluty to produkty o wysokim ryzyku, które są nieregulowane i nie nadają się do celów inwestycyjnych, oszczędnościowych lub emerytalnych.

 

Organy nadzorcze są zaniepokojone rosnącą liczbą osób kupujących kryptowaluty, nieświadomych ryzyka jakie jest z tym związane. W komunikacie wskazano, że ceny walut wirtualnych takich jak Bitcoin podlegają ekstremalnie silnym wahaniom i dają jasne oznaki bańki spekulacyjnej. Osoby kupujące kryptowaluty powinny być świadome, że istnieje ryzyko utraty znaczącej części lub nawet całego zainwestowanego kapitału.

Reklama

 

Nieregulowany produkt i nieregulowane giełdy

Organy nadzorcze zaznaczają, że giełdy kryptowalut, a także same waluty wirtualne, nie są regulowane przez prawo Unii Europejskiej. Oznacza to, że kupujący nie są chronieni w taki sposób jak w przypadku regulowanych rynków finansowych. W przypadku upadku giełdy kryptowalut lub kradzieży walut cyfrowych nie istnieją prawa, które umożliwiłyby pokrycie strat konsumenta.

 

Problemy natury operacyjnej

Drugą z istotnych kwestii, jakie zdecydowano się wypunktować w ostrzeżeniu, są problemy natury operacyjnej, z jakimi w przeszłości zmagały się giełdy kryptowalut. W trakcie trwania tych problemów użytkownicy platform transakcyjnych nie byli w stanie skupować ani sprzedawać kryptowalut, przez co byli zmuszeni do zaakceptowania strat, jakie wygenerowały silne wahania cen w tym czasie.

 

Poprzednie ostrzeżenia organów UE

Europejskie Organy Nadzoru już nie pierwszy raz wydają specjalne komunikaty dotyczące kryptowalut i związanego z nimi ryzyka.

Reklama

Pierwsze ostrzeżenie (ze strony EBA) pojawiło się już pod koniec 2013 roku, czyli w okresie załamania rynku. Wtedy kryptowaluty nie były jednak tak popularne jak obecnie. W komunikacie wymieniono wtedy praktycznie te same rodzaje ryzyk, jakie Europejskie Organy Nadzoru wymieniają obecnie. Obok możliwości utraty kapitału (ze względu na możliwy upadek giełdy), kradzieży, braku ochrony w przypadku wykorzystania jako środek płatności, wysokiej zmienności kursu i możliwości wykorzystywania kryptowalut do prania pieniędzy, wskazano również na kwestie podatkowe (brak wiedzy na temat konieczności opodatkowania zysków). Ostrzeżenie EBA nie miało na celu zniechęcenia do inwestycji w kryptowaluty, a jedynie rekomendację, by takich inwestycje dokonywały jedynie osoby, które są świadome związanego z nimi ryzyka. Najnowsze ostrzeżenia również utrzymują ten charakter

 

W listopadzie ubiegłego roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał ostrzeżenie dla osób inwestujących w procesy ICO (Initial Coin Offering – kryptowalutowy odpowiednik pierwszej oferty publicznej (IPO) na rynku akcji). W ramach ostrzeżenia podane zostały główne rodzaje ryzyk, związanych z taką inwestycją, które w znacznej mierze pokrywają się z podanymi w najnowszym komunikacie dotyczącym stricte kryptowalut, a także w pierwotnym ostrzeżeniu EBA. Są to:

  • Nieregulowane obszary i podatność na działania nielegalne lub nieuczciwe
  • Wysokie ryzyko utraty całego zainwestowanego kapitału
  • Brak możliwości wyjścia i ekstremalna zmienność
  • Brak adekwatnej informacji
  • Skazy technologiczne

Osobne ostrzeżenie ESMA skierowała do podmiotów zaangażowanych w same procesy ICO. Choć same procesy ICO nie są objęte prawem unijnym, to w pewnych aspektach mogą wkraczać na obszary objęte regulacjami. W takich przypadkach firmy zaangażowane w ICO muszą zadbać o to, by spełniać odpowiednie wymogi, określone w prawie Unii europejskiej. Szczególnym przykładem jest tutaj działalność inwestycyjna - w krajach, w których monety/tokeny zostaną sklasyfikowane jako instrumenty finansowe, istnieje prawdopodobieństwo, że firmy zaangażowane w procesy ICO, prowadzą działalność inwestycyjną. Ta z kolei podlega regulacjom krajowym i ogólnoeuropejskim i wymaga posiadania odpowiedniej autoryzacji.

 

Początki regulacji rynku

Kryptowaluty w dalszym ciągu pozostają w znacznej mierze nieobjęte regulacjami unijnymi. Proces regulowania tego rynku powoli jednak się zaczyna. Najlepszym tego przykładem jest dyrektywa AMLD IV (Fourth Anti-Money Laundering Directive – czwarta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy). Nakłada ona na podmioty świadczące usługi związane z kryptowalutami (wymiana, pośrednictwo w wymianie lub prowadzenie rachunków umożliwiających korzystanie z kryptowalut) szereg wymogów dotyczących weryfikacji transakcji, a także osób przeprowadzających transakcje kryptowalutami w kontekście ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Ustawa ta zrównuje w tym przypadku obowiązki giełd kryptowalut z tymi, jakie mają podmioty świadczące usługi na regulowanych rynkach finansowych. Oznacza również koniec anonimowości w wymianie kryptowalut. Polski rząd przyjął projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę w ubiegłym miesiącu. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące skutków tego ruchu opisane zostały w artykule - Polska reguluje rynek kryptowalut - co oznaczają zmiany w ustawie?

Reklama

 

Chcesz czuć się pewnie w świecie kryptowalut? Weź udział w webinarze: Jak znaleźć i prześwietlić kryptowalutę przyszłości?

 

ZAPISZ SIĘ

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama