Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak Hard Fork może wpłynąć na cenę kryptowalut?

|
selectedselectedselected
Jak Hard Fork może wpłynąć na cenę kryptowalut? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kiedy programiści decydują się na zmianę funkcji kryptowaluty lub zwiększenie jej bezpieczeństwa, robią to za pomocą twardego widelca. Hard fork to aktualizacja protokołu kryptowaluty, która nie jest kompatybilna ze starszymi wersjami oprogramowania kryptowaluty. Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacje i nowe funkcje są wdrażane za pośrednictwem twardych widelców. Jeśli kryptowaluta zdecyduje się wdrożyć hard fork, wszystkie wcześniejsze zasady i struktury staną się przestarzałe od daty wejścia w życie widelca. Wymaga to aktualizacji dla wszystkich użytkowników, ich węzłów i wszystkich już wydobytych bloków, zanim będzie można korzystać z nowego oprogramowania. W rezultacie użytkownicy posiadający różne wersje waluty nie będą mogli się ze sobą komunikować. Dzięki temu skutecznie dołączą do niezależnych sieci blockchain. Dlatego po hard forku konieczne jest zrównoważenie rynku przy użyciu nowej waluty. Dzisiaj skupimy się na funkcjonalności hard forka, dlaczego się pojawia i jak wpływa na cenę monety kryptograficznej. Tak więc, bez żadnych opóźnień, zacznijmy toczyć piłkę.

 

Co to jest twardy widelec i jak działa?

Hard fork to podział łańcucha, który ma miejsce, gdy niektórzy użytkownicy sieci nie zgadzają się z wersjami protokołu i tworzona jest nowa kryptowaluta z tą samą historią, ale w innym łańcuchu.

Każda modyfikacja, która uniemożliwia działanie poprzednich wersji, nazywana jest „hard forkiem”. Istniejące węzły korzystające z przestarzałego oprogramowania będą odrzucać wszelkie nowe transakcje. Wymaga to aktualizacji, zanim będą mogli rozpocząć wydobywanie jakichkolwiek nowych „ważnych” łańcuchów. Nastąpi podział łańcucha, tworząc dwie odrębne waluty, jeśli znaczna część społeczności zdecyduje się trzymać poprzednich przepisów.

Ponieważ wszystkie publiczne łańcuchy bloków działają w ten sam sposób — transakcje są pakowane w bloki, które są weryfikowane tylko wtedy, gdy wszyscy walidatorzy sieci osiągną porozumienie co do tego — w każdej sieci kryptowalut mogą wystąpić hard forki. Ponieważ walidatorzy znają protokoły rządzące sieciami Bitcoin, są w stanie zaproponować ulepszenia. Jednak wszyscy walidatorzy muszą wyrazić zgodę na modyfikację przed jej zastosowaniem. Jeśli wszyscy zgadzają się z modyfikacją, inżynierowie sieci dostosują protokół, aby to odzwierciedlić.

Reklama

Każdy walidator w sieci będzie musiał zmienić swój kod, aby obsługiwał nowy protokół, gdy fork podzieli blockchain na dwie części. Przestarzały charakter starego łańcucha będzie widoczny dla węzłów, które go obsługują, co skłoni je do przejścia na nowy. Ale nie wszystkie walidatory obsługują aktualizację protokołu dla określonej waluty. Powoduje to schizmę w sieci, gdzie niektórzy walidatorzy trzymają się starszej technologii (starszy łańcuch), podczas gdy inni przyjmują bardziej nowoczesny nowy łańcuch. Jeśli posiadałeś 100 monet w starym łańcuchu przed hard forkiem, te 100 monet będzie nadal dostępne w nowym łańcuchu i odwrotnie, ponieważ dwie sieci kryptograficzne mają wspólną historię. Jednak ze względu na różnice w ich protokołach, w obu sieciach nie można tworzyć zduplikowanych transakcji. Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin Gold (BTG) to dwie nowe waluty powstałe w wyniku hard forków.

 

Dlaczego programiści kryptowalut mieliby stworzyć hard fork?

Bez hard forków sieć kryptowalut może stać się nieelastyczna i podatna na ataki, gdy nie zostaną wdrożone aktualizacje protokołów. Hard forki w ich sieciach występują z różnych powodów, w tym z naprawiania luk w zabezpieczeniach, dodawania nowych funkcji lub cofania poprzednich transakcji.

 

Aby zabezpieczyć kryptowalutę

W przypadku wykrycia luk w zabezpieczeniach systemu kryptograficznego sieć jest często forkowana w celu wypełnienia luki i zapobieżenia dalszym atakom. Zespół programistów wprowadza pewne zmiany w protokołach i zwiększa bezpieczeństwo, aby powstrzymać atakujących przed wtargnięciem.

 

Aby dodać nowe funkcje

Reklama

Jeśli projekt kryptowaluty chce pozostać konkurencyjny na rynku, jego społeczność programistów musi stale wprowadzać innowacje i wdrażać nowe funkcje, aby sprostać wymaganiom rynku. Na przykład, aby sieć kryptograficzna była kompatybilna z protokołami DeFi i NFT, można zaimplementować twardy widelec.

 

Radzenie sobie z odwrotnymi oszustwami

Gdy hakerzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach sieci kryptowalut w celu kradzieży pieniędzy użytkowników, społeczność sieci może zdecydować się na wykonanie hard forka, aby cofnąć kradzież. Pomimo nieodwracalnego charakteru łańcuchów bloków, pokażemy, że skradzioną gotówkę można odzyskać przez hard fork bez wpływu na historię sieci.

Możliwe, że aktualizacje protokołów w sieci kryptograficznej nie zostaną zaakceptowane przez większość programistów społeczności. Jeśli nie mogą rozstrzygnąć sporów, jedna ze stron może uciec się do kontrowersyjnego hard forku i stworzyć nową kryptowalutę.

 

Jaki efekt ma twardy widelec?

W zależności od tego, jak zostaną zaimplementowane, hard forki mogą mieć negatywny lub pozytywny wpływ na sieć kryptowalut. Kiedy łańcuch blokowy kryptowaluty jest podzielony na dwie części, tworzona jest nowa moneta i dystrybuowana do użytkowników jako „zrzut”. Kiedy Bitcoin Cash (BCH) oddzielił się od głównego łańcucha blokowego Bitcoin, wszyscy posiadacze BTC otrzymali taką samą ilość BCH.

Reklama

Protokoły kryptowalut, które przeszły hard fork w celu włączenia nowych funkcji, często wymagają aktualizacji sieci. Szybkość niektórych protokołów poprawia się, podczas gdy inne mogą zacząć wdrażać zupełnie nowe funkcje. Hard forki mogą potencjalnie utrudniać sprawne funkcjonowanie sieci kryptowalut. Oszuści mogą wykorzystać te sytuacje, aby oszukać konsumentów. Gdy rozwidlenie nie jest prawidłowo zarządzane, sieci kryptograficzne są narażone na zagrożenia bezpieczeństwa, w tym powtórki i ataki typu 51%.

Innym możliwym źródłem różnic cen między łańcuchami bloków są twarde widelce, które skutkują tworzeniem nowych walut i mogą spowodować, że jeden łańcuch bloków stanie się bardziej popularny niż drugi.

 

Czy Hard Fork skutkuje wyższymi kosztami?

Wartość kryptowaluty może podlegać dużym wahaniom po hard forku. Widelec może zmienić monetę. Cena Ethereum może wzrosnąć o ponad 10% po podziale. W wyniku aktualizacji w obiegu będzie o 10% więcej bitcoinów. Jednak wartość monety w jej pierwotnej formie nie ulegnie zmianie.

W przypadku podziału kryptowaluty niektórzy inwestorzy mogą zdecydować się na przejście na nową wersję. Wartość monety może spaść, jeśli widelec spowoduje znaczną zmianę. Pojedynczy Bitcoin podzieli się na dwie różne monety, jeśli i kiedy nastąpi rozwidlenie. Zmienność Bitcoina wzrasta w wyniku podziału, który występuje między twardym i miękkim widelcem. Po tym czasie widelec będzie miał wpływ na koszt oryginału.

Wartość kryptowaluty jest kluczowym czynnikiem w ogólnych skutkach hard forków, które można śledzić za pomocą niezawodnych botów do handlu kryptowalutami, takich jak The Trader AI. Cena kryptowaluty może wzrosnąć, gdy hard fork, który dodaje nowe funkcje do protokołu, zostanie dobrze przyjęty zarówno przez użytkowników, jak i inwestorów. Ilustruje zaangażowanie społeczności w trwałość projektu. Na przykład sieć kryptograficzna może być świadkiem wzrostu aktywności sieciowej i ceny po wdrożeniu twardego widelca w celu uwzględnienia funkcji takich jak DeFi lub NFT.

Reklama

Czasami przestępcy wykorzystują hard fork do wykonywania schematów „pump and dump”, co może spowodować negatywną reakcję rynku. W rezultacie wśród inwestorów panuje sceptycyzm, którzy mogą zdecydować się na trzymanie się z daleka lub likwidację swoich udziałów, jeśli już je posiadają.

Podsumowując, wzrost cen może nastąpić po hard forku, jeśli ludzie uwierzą w skuteczność projektu, a twórcy dotrzymają obietnic. Kiedy jednak rynek wątpi w rozwidlenie i jego uzasadnienie, ceny mogą gwałtownie spaść.

 

Końcowe przemyślenia

Wartość kryptowaluty może ulegać znacznym wahaniom po hard forku. Każda z dwóch nowych walut utworzonych po hard forku będzie miała swoją indywidualną wartość. Popyt na rynku i ogólne nastroje to tylko dwie kwestie. Na stopień, w jakim zmieniają się ceny, ma również wpływ reakcja społeczności na rozwidlenie, jak cenna jest rozwidlona waluta i jak płynnie wdraża się rozwidlenie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama