Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny kryptowaluty

  • Odliczanie do zamknięcia ostatniej świecy w 2021 roku
  • Coraz wyższa korelacja z rynkami tradycyjnymi
  • Rekordowe wolumeny obrotu giełd

 

Odliczanie do zamknięcia ostatniej świecy w 2021 roku

Miniony rok przejdzie do historii jako rok szerokiej adopcji kryptowalut. Pomimo kilku gwałtownych wyprzedaży, rynek kryptowalutowy odnotował znaczny wzrost, przyciągając miliardy dolarów kapitału i odnotowując wysoki wzrost popularności wśród inwestorów. W ujęciu rok do roku, skumulowana kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła trzykrotnie, z 760 mld dolarów na dzień 1 stycznia do 2,2 bln dolarów 30 grudnia 2021 roku.

Kapitalizacja rynku osiągnęła najwyższy poziom 10 listopada i wyniosła prawie 3 bln dolarów

Tego samego dnia Bitcoin osiągnął rekordową cenę w okolicach 68 tys. dolarów. Altcoiny zanotowały ogromny napływ kapitału, który zmniejszył dominację Bitcoina prawie o połowę. Jeszcze na początku roku największa kryptowaluta dominowała w 72 proc., natomiast rok zakończy na poziomie około 40 proc. udziału w kapitalizacji rynkowej.

 

Reklama

 

Coraz wyższa korelacja z rynkami tradycyjnymi

Miniony rok przejdzie do historii jako rok adopcji rynku kryptowalut w niemal wszystkich branżach

Firmy z różnych sektorów coraz częściej akceptowały różne aktywa cyfrowe jako środek płatniczy, a Bitcoin został uznany za prawny środek płatniczy przez Salwador. Wprowadzono także nowe instrumenty pochodne i powiązane z krypto aktywami produkty inwestycyjne. Wszystko to ułatwiło inwestorom zaangażowanie się w przestrzeń kryptowalutową, zwłaszcza w przypadku dużych firm instytucjonalnych.

Wzrosła też korelacja między tradycyjnymi rynkami finansowymi a rynkami aktywów cyfrowych. Było to szczególnie widoczne podczas ostatnich spadków, wynikających z obaw związanych z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron czy zacieśnieniem polityki monetarnej banków centralnych.

Rok 2022 niesie ze sobą wiele zagrożeń

Główne światowe indeksy giełdowe nadal notowane są w pobliżu rekordowo wysokich poziomów z rosnącym ryzykiem spowolnienia i potencjalnej wyprzedaży. Omikron może stanowić niebezpieczeństwo, którego rynki nie mogą zignorować. Niektóre kraje już wprowadzają kolejne ograniczenia i restrykcje w celu zahamowania transmisji wirusa. Dodatkowo amerykański bank centralny (FED) potwierdził plany przyspieszenia taperingu od marca i trzech podwyżek stóp procentowych w 2022 roku. Wiele krajów wprowadza nowe regulacje dotyczące kryptowalut, które mogą ograniczyć przepływy pieniężne. Są to główne wyzwania dla generowania zwrotów z kryptowalut w nadchodzącym roku, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę.

Reklama

 

Rekordowe wolumeny obrotu giełd

Scentralizowane giełdy kryptowalutowe odnotowały ponad 14 bln dolarów wolumenu obrotu w roku 2021. Liczba ta stanowi ogromny wzrost o 689 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Znaczne wzrosty wolumenu odnotowały również zdecentralizowane giełdy z wynikiem ponad 1 bln dolarów, co stanowi 858 proc. wzrost rok do roku.

 

 

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda 

Reklama

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 

Czytaj więcej