Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GMO stracił ponad 300 mln dolarów na produkcji koparek do Bitcoina

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Japońska spółka GMO Internet, produkująca koparki ASIC do kryptowalut pod marką GMO Miner, opublikowała we wtorek 12 lutego sprawozdanie finansowe za zeszły rok. Z raportu wynika, że strata operacyjna za 2018 r. z samego segmentu działalności związanego z kryptowalutami wyniosła 1,36 mld jenów (JPY), co odpowiada kwocie niemal 12 mln dolarów. Strata nadzwyczajna wyniosła jednak znacznie powyżej 300 mln dolarów. 

 

GMO Internet w ramach swojej działalności związanej z kryptowalutami produkował koparki na układach ASIC do wydobycia m.in. bitcoina (BTC), zaś od września zeszłego roku prowadzi również platformę handlową służącą do obrotu kryptowalutami GMO Coin.

Przychód z obu powyższych segmentów działalności wyniósł ponad 74,5 mln dolarów w 2018 r. Sama giełda kryptowalut okazała się dochodowa, gdyż przyniosła niemal 7 mln dolarów zysku, mimo tego, że została oficjalnie uruchomiona dopiero w drugiej połowie 2018 r. Strata wygenerowana przez działalność związaną z produkcją koparek ASIC łącznie wyniosła aż 18,3 mln dolarów, z których ponad połowa została poniesiona w czwartym kwartale zeszłego roku, wyjątkowo destrukcyjnym dla branży wydobywczej z powodu zwiększenia dynamiki spadków na rynku.

Warto wspomnieć, że strata GMO Internet za zeszły rok finansowy z tytułu działalności związanej z kryptowalutami w wysokości niecałych 12 mln dolarów nie obejmuje tzw. straty nadzwyczajnej, oszacowanej na 35,3 mld jenów, czyli ponad 319 mln dolarów. Strata nadzwyczajna nie jest wliczana do wyników finansowych i została ustalona na podstawie zmiany strategii spółki w kwestii działalności związanej z kryptowalutami, konkretnie zaś zaprzestanie rozwoju działań związanych z miningiem. W grudniu zeszłego roku GMO poinformowała o zakończeniu produkcji koparek, ze względu na słabą koniunkturę na rynku kryptowalut, a także o planach relokacji kopalni do miejsc z dostępem do tańszej energii elektrycznej.

Reklama

 

GMO wyprodukował dwa modele koparek ASIC dla funkcji hashującej SHA256 - B2 (24 TH/s) oraz B3 (max. 33 TH/s).

Czytaj także: Bitmain w tarapatach finansowych - kolejne zwolnienia u chińskiego giganta

Bitmain Technologies, największy na świecie producent sprzętu do kopania kryptowalut, mimo swojej dominującej pozycji na rynku, również mocno odczuwa skutki trwającej id początku zeszłego roku bessy na rynku kryptowalut. Chiński gigant poinformował o tymczasowym wstrzymaniu funkcjonowania swojego n.. Czytaj
Bitmain w tarapatach finansowych - kolejne zwolnienia u chińskiego giganta

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama