Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

CME

CME to skrót z języka angielskiego, oznaczający Chicago Mercantile Exchange. Jest to amerykańska giełda towarowa, która zgodnie z nazwą siedzibę swą ma w Chicago. Giełda dzieli się na kilka sektorów. Jednym z nich jest IMM (ang. International Monetary Market), za którego pośrednictwem giełda organizuje handel kontraktami walutowymi, w tym kontraktami futures. Kontrakty te są pochodnymi instrumentami finansowymi, w której tradycyjna relacja między kupującym a sprzedającym uzupełniona jest o tyle, że mamy do czynienia z tzw. future price, czyli ceną umawianą w danym momencie, podług której strony dokonają w przyszłości określonej transakcji. Warto dodać na marginesie, że początek historyczny kontraktów futures przypada na niestabilność rynku z sektora żywnościowego, konkretnie zaś niepewność terminów dostaw płodów rolnych.

Pojawiła się więc potrzeba na to, aby transakcje móc zawierać jeszcze przed pojawieniem się produktu bazowego. Działalność CME Group interesująca jest również o tyle, że z jednej strony jest to największy dostawca na świecie kontraktów futures, z drugiej zaś strony – występują często bardzo ostre ruchy cen, które wywierają wpływ na cały rynek walutowy. Dzieje się tak głównie w nowojorskie popołudnia ze względu na niską płynność rynku, jakiej wtedy doświadczamy. Jest rzeczą ciekawą, że chociaż można pokusić się o spekulacje, to nigdy nie wiadomo do końca, w jaki sposób oraz ewentualnie w jakim wymiarze, zakresie, wpłynie sytuacja na giełdzie towarowej w Chicago na dalszy rynek walutowy. Warto uzbroić się więc w wyrozumiałość bowiem krótkotrwałe zmiany i zawirowania są tu naturalne (nie są to jednak zawirowania tak stanowcze jak te, których uświadczyć możemy np. na bitcoinie).

Za wyjątkiem CME drugą giełdą mieszczącą się też w Chicago, o której warto powiedzieć słowo, jest CBOE – Chicago Board Options Exchange. Jest to największa na świecie giełda opcji, oferująca bardzo wiele kontraktów. Opcje czy też opcje binarne jako instrument finansowy polegają na „obstawieniu” przez użytkownika decyzji odnośnie do tego, czy kurs danego aktywu wzrośnie czy spadnie o określonym czasie względem danego momentu. Chociaż proponowane przez CBOE usługi opcji binarnych (choć nie tylko zajmuje się ta giełda) w Europie, zwłaszcza kontynentalnej, budzą sporo kontrowersji i często można napotkać przyrównywanie tego rodzaju instrumentów finansowych do czystego hazardu, o tyle każdy, kto poruszał się np. po rynku Forex doskonale zdaje sobie sprawę, że wymagane są tu również kluczowe umiejętności, np. umiejętne analizowanie techniczne wykresów.