Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin wchodzi w najgorszy okres w trakcie roku - 'efekt wakacji' przyniesie mocne spadki?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krypto-entuzjaści czekają cały czas na nowe ATH Bitcoina, z kolei krypto-sceptycy upatrują jego upadku. Jak na razie więcej ‘radości’ w tym roku mają Ci pierwsi. Nikt nie wie jednak co przyniosą nam kolejne miesiące na tym niezwykle zmiennym rynku. Statystyki pokazują nam, że mogą to być bardzo ciekawe miesiące. W pierwszej kolejności Bitcoina czekają jednak duże wyzawnia i najgorszy statystycznie okres w ciągu roku.

 

2018 rok jednym z najgorszych

W ubiegłym roku cena Bitcoina wzrosła o ponad 1300%, nawet pomimo tego, że w grudniu zaliczyła drastyczny spadek. 2018 rok jak na razie nie sprzyja najpopularniejszej z kryptowalut jak i całemu rynkowi walut cyfrowych. Euforia, która wyniosła wyceny BTC do ekstremalnych poziomów znikła, choć wiele osób nadal liczy na to, że Bitcoin powróci do hiperbolicznych wzrostów.

Statystyki wskazują, że rok 2018 jest na razie jednym z najgorszych dla Bitcoina. Gdyby rok zakończył się na obecnych poziomach, to oznaczałoby to spadek o 50% i drugi (od 2011) rok ze spadkiem ceny (w 2014 było to -60%). Zmienność rynku kryptowalut jest na tyle duża, że założenie podobnej ceny na koniec roku nie ma większego sensu. Może być ona zarówno drastycznie wyższa, jak i drastycznie niższa. Warto przy tym odnotować, że najbliższe miesiące powinny być niezwykle ciekawe, na co wskazują historyczne dane. Nie są one jednak korzystne dla sierpnia i września. Są to bowiem najgorsze miesiące dla Bitcoina, choć wiele osób jest przekonanych, że takim miesiącem jest styczeń.

Reklama

 

Mityczny efekt stycznia

Gdy na początku roku Bitcoin notował ostre spadki jedną z najczęściej powtarzanych ‘przyczyn’ był efekt stycznia. Termin ten został przeniesiony z rynku akcji, gdzie funkcjonuje jako nieefektywność rynku (anomalia kalendarzowa), objawiająca się w wyższych stopach zwrotu w styczniu niż w przypadku innych miesięcy, szczególnie w porównaniu do grudnia. Na rynku kryptowalut styczeń kojarzony jest raczej negatywnie, choć tak naprawdę żadne statystyki nie wskazują na to, by można go było nazwać najgorszym miesiącem w roku dla ceny Bitcoina.

W tym roku, na ten moment bez wątpienia jest najgorszym miesiącem. Cena kryptowaluty spadła w tym okresie o około 25%, a obsunięcie ceny (względem otwarcia miesiąca) sięgało nawet 32%. Na 22 sesje (dane nie obejmują sobót i niedziel) sesji spadkowych było 10. Dane te są nieco słabsze od średnich obserwowanych do stycznia 2018 roku włącznie. Średnia miesięczna stopa zwrotu dla stycznia to 8,34%, średnie obsunięcie kapitału to -17,34%, a średnia liczba spadkowych sesji to 9,38. Tegoroczny styczeń nie był mimo wszystko najgorszym styczniem w historii Bitcoina. W 2015 roku odnotowano spadek ceny o 27%, przy maksymalnym obsunięciu na poziomie 46%, ale tylko 8 spadkowych sesjach.

 

bitcoinbitcoin

Reklama

 

Efekt wakacji

Przy analizie danych historycznych okazało się, że styczeń jest raczej przeciętnym miesiącem dla rynku kryptowalut. Żaden z analizowanych negatywnych parametrów nie osiągnął najbardziej niepożądanej wartości dla stycznia. Najbliżej było w przypadku średniego obsunięcia ceny, gdyż tutaj styczeń ma drugi najbardziej negatywny wynik. Największa liczba wskaźników skumulowała swoje wskazania na innym okresie, którym okazały się… wakacje. Lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące, które na różnych płaszczyznach prezentują się najgorzej, przy czym lipiec z tych trzech miesięcy wypada najmniej niekorzystnie.

Można spekulować, że efekt wakacji związany jest z tym, iż rynek kryptowalut jest rynkiem zdominowanym przez nieprofesjonalny kapitał i w okresie wakacji fani walut cyfrowych skupiają się jednak na odpoczynku. To sprawia, że mają oni mniej czasu i pieniędzy (wyjazdy wakacyjne), by inwestować w kryptowaluty.

 

W tym roku lipiec okazał się całkiem pozytywnym miesiące. Cena Bitcoina odbiła po spadkach z maja i czerwca i miesiąc zamknął się wzrostem o 21%, przy średniej z poprzednich lat na poziomie 6,82% (obecnie 8,60%). Cena BTC rosła dość stabilnie, a maksymalne obsunięcie ceny względem otwarcia miesiąca nie przekroczyło 4,4% (poprzednia średnia: 16,68%; obecnie: 15,15%). Do tej pory lipiec był jednym z najgorszych miesięcy (po sierpniu) pod względem średniej liczby spadkowych sesji. Choć w tym roku pod względem stopy zwrotu okazał się pozytywnym okresem, to liczba spadkowych sesji i tak wyniosła 11 (średnia: 10,68).

Reklama

 

Okres wyzwań

Bitcoin tak naprawdę dopiero teraz wkracza w najgorszy statystycznie okres. Sierpień i wrzesień to miesiące z najniższą średnią stopą zwrotu. W przypadku września średnia arytmetyczna miesięczna stopa zwrotu jest nawet ujemna i wynosi -4,92%. Dla sierpnia jest to +2,51%. Oba miesiące okazują się jednak ‘ujemne’, gdy weźmiemy pod uwagę skumulowaną miesięczną stopę zwrotu. Wskaźnik średniej arytmetycznej stopy zwrotu posiada liczne wady, które zostały opisane w artykule pt. CAGR%, czyli jak oceniać swoje zyski. Wskaźnik skumulowanej stopy zwrotu pokazuje jaka okresowa (w tym przypadku miesięczna) stopa zwrotu realizowana w każdym podokresie pozwoliłaby osiągnąć założony wzrost na koniec całego analizowanego okresu. Skumulowana miesięczna stopa zwrotu dla sierpnia to -1,50%, a dla września to -6,55%. Pokazują one, że strategia kupowania BTC na początku każdego sierpnia/września i sprzedaż na koniec miesiąca przyniosłaby ujemną stopę zwrotu dla całego 8-letniego okresu objętego analizą (zakładając reinwestycję zysków). W przypadku sierpnia byłoby to -10,04%, a w przypadku września -62,24% (dla porównania, taka sama strategia dla stycznia przyniosłaby +36,44% w ciągu 8 lat).

Najgorszym okresem pod względem obsunięcia ceny w ujęciu historycznym jest sierpień. Średnie obsunięcie ceny względem otwarcia miesiąca wynosi w jego przypadku 20,19%. Dla września jest to 16,46%, czyli nieco mniej niż dla stycznia. Sierpień jest także najgorszym miesiącem pod względem liczby spadkowych sesji. Średnia z poprzednich 8 lat to 11,50. Dla września jest to 9,75, co jest czwartym najgorszym wynikiem.

 

bitcoinbitcoin

Reklama

 

Początek sierpnia jak na razie sugeruje, że negatywna tendencja może zostać podtrzymana. Nie ma oczywiście co snuć prognoz na podstawie danych z okresu 8 lat, gdyż te mogą co najwyżej wskazać na określone tendencje. Mimo wszystko niepokój na rynku wydaje się rosnąć. Cena Bitcoina spada od początku miesiąca. Na 5 sesji mieliśmy na razie tylko jedną wzrostową. 8 sierpnia rano odnotowano cenę ok. 6,4 tys. dolarów, co oznacza spadek w stosunku do otwarcia miesiąca o 17% i wymazanie prawie całych lipcowych wzrostów. Rynek zbliża się powoli do okrągłego poziomu 6,0 tys. dolarów, który stanowi w tym roku kluczowe wsparcie. Perspektywa jego przebicia wydaje się niezbyt ciekawa z punktu widzenia kupujących. Upadek tak istotnego psychologicznego poziomu mógłby zakończyć się paniczną wyprzedażą. Z drugiej strony, ten poziom po raz kolejny może zawrócić rynek do góry.

 

bitcoinbitcoin

 

Jesienne odbicie?

Reklama

Perspektywy na najbliższe 2 miesiące wydają się dla Bitcoina niezbyt pomyślne. Najgorszy historycznie okres może okazać się dużym wyzwaniem. Na pocieszenie należy jednak zauważyć, że po dwóch najgorszych statystycznie miesiącach dla BTC przyjdą dwa mocne miesiące – październik i najlepszy historycznie listopad. Średnia arytmetyczna stopa zwrotu dla października to 37,05% (trzecia najwyższa), a dla listopada to aż 68,41%. Skumulowana miesięczna stopa zwrotu to z kolei odpowiednio 23,41% i 38,22%. Listopad jest przy tym trzecim najlepszym miesiącem pod względem średniego obsunięcia ceny względem otwarcia miesiąca. W jego przypadku jest to 10,44%, a dla października jest to 16,50%.

Takie statystyki pokazują nam, że jeżeli w sierpniu i wrześniu faktycznie dojdzie do wyraźnych spadków, to październik i listopad mogą przynieść odbicie.

 

Anomalie kalendarzowe a efektywność rynków

Okres 8 lat, z którego dane zostały poddane analizie, to wciąż dość mała próba statystyczna, by móc mówić o tendencjach mogących występować w poszczególnych miesiącach. Teoretycznie efekty kalendarzowe nie powinny występować na rynkach, gdyż stoją one w sprzeczności z teorią rynków efektywnych. Teoria ta zakłada równy dostęp uczestników rynku do informacji i racjonalne działania inwestorów. W takich warunkach, gdyby na rynkach występowały cykliczne tendencje, inwestorzy już wcześniej dokonaliby zakupu (w przypadku okresów z wyższą stopą zwrotu) lub sprzedaży (w przypadku okresów z niższą stopą zwrotu), wywołując w ten sposób określone ruchy cen, które rozmyłyby dany efekt. Teoria efektywności rynków spotyka się jednak z krytyką nawet, gdy odnosi się ją do tak rozwiniętych rynków jak np. rynek akcji. Rynek kryptowalut zdominowany jest przez kapitał nieprofesjonalny i może być bardziej podatny na nieracjonalne zachowania inwestorów, oparte np. na emocjach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama