Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitcoin (BTC) bije rekordy mocy obliczeniowej - ponad 100 mln TH/s. A co z ceną?

|
selectedselectedselected
Bitcoin (BTC) bije rekordy mocy obliczeniowej - ponad 100 mln TH/s. A co z ceną? | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sieć najpopularniejszej kryptowaluty, jaką jest bitcoin (BTC), osiągnęła historyczny szczyt mocy obliczeniowej, jednocześnie przekraczając symboliczny poziom 100 mln TH/s (terahashy na sekundę). Siec BTC obecnie generuje ponad 102 mln TH/s.

 

Siec bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln TH/s w środę 18 września, rosnąc od początku roku ponaddwukrotnie, z poziomu 42 mln TH/s. Warto dodać, że w momencie największej euforii rynkowej, przypadającej na grudzień 2017 r., siec bitcoina posiadała niemal dziesięciokrotnie niższą moc obliczeniową, wynoszącą zaledwie 12 mln TH/s.

 

 

bitcoin btc bije rekordy mocy obliczeniowej ponad 100 mln ths a co z cena grafika numer 1bitcoin btc bije rekordy mocy obliczeniowej ponad 100 mln ths a co z cena grafika numer 1
Wykres mocy obliczeniowej sieci BTC, źródło: blockchain.com
 
Reklama

Globalna moc obliczeniowa (ang. hashrate) to suma mocy generowanej przez wszystkie koparki aktualnie funkcjonujące w sieci bitcoina, wykonujące pracę (Proof of Work) polegającą na rozwiązywaniu funkcji hashującej SHA-256. Moc obliczeniowa generowana przez koparki odpowiada za zatwierdzanie nowych transakcji w sieci i służy do tworzenie kolejnych bloków w sieci blockchain. Im wyższa moc obliczeniowa sieci Proof of Work, tym większa jej stabilność i bezpieczeństwo, rozumiane jako odporność na ataki. Warto dodać, że wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej rośnie również trudność wydobycia, po to aby zachować czas bloku (ang. block time) na poziomie jak najbardziej zbliżonym do 10 minut.

 

Cena bitcoina aktualnie nie jest skorelowana z systematycznym wzrostem mocy obliczeniowej jego sieci - najpopularniejsza kryptowalut obecnie notowana jest po 9875 dolarów, co jest spadkiem o ponad 2,5% w perspektywie tygodnia i ponad 6,6% w ciągu ostatnich 30 dni. Ze statystycznego punktu widzenia wzrost mocy obliczeniowej sieci BTC w średnim terminie wpływał  (lub być może bardziej: był skorelowany) na wzrosty cen samego bitcoina, co może wskazywać na wzrosty w perspektywie nadchodzących tygodni.

 

URL Artykułu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama