Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzrost ceny wołowiny

Kolejne kwartały przyniosą dalszy wzrost cen skupu trzody chlewnej

Realizuje się nasz scenariusz, zgodnie z którym w I kw. br. ceny skupu trzody chlewnej osiągną swoje minimum lokalne a kolejne kwartały przyniosą ich stopniowy wzrost (por. AGROmapa z 10.12.2022). Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne podwyżki cen na unijnym rynku trzody chlewnej. Od początku lutego cena skupu tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG zwiększyła się o ok. 54%. Wzrost cen obserwowany jest również w Polsce. Rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w ostatnich kwartałach przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę, któremu sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii. Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza jest dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach oczekiwanego przez nas silnego wzrostu cen pasz obniżającego opłacalność produkcji.

Nieznaczna poprawa opłacalności produkcji trzody chlewnej

W 2021 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) spadła o 5,1% r/r wobec wzrostu o 0,8% w 2020 r. Cena skupu żywca wyniosła w styczniu 4,54 zł/kg (+14,6% r/r), a cena pasz dla świń 1,82 zł/kg (+11,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w styczniu na poziomie 2,49 wobec 2,42 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 5,10 zł/kg oraz 5,50 zł/kg na koniec 2023 r.

Ceny skupu bydła nie przestają rosnąć

Utrzymuje się silny wzrost krajowych cen skupu bydła, które z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy. Ceny w Polsce rosną w ślad za cenami na światowym rynku. Źródłem bardzo wysokich cen skupu bydła jest niższa światowa podaż mięsa, przy jednoczesnym silnym popycie oraz coraz większa presja kosztowa wynikająca przede wszystkim z rosnących cen pasz. Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie oddziaływać w kierunku spadku cen skupu. Mimo to oczekujemy, że w całym horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim na tle historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie.

Wyraźna poprawa opłacalności produkcji bydła mimo wyższych cen pasz

W 2021 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 14,1% r/r wobec wzrostu o 0,8% w 2020 r. Cena skupu bydła wyniosła w styczniu 9,59 zł/kg (+47,3% r/r), a cena pasz dla bydła 2,01 zł/kg (+17,7% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,78 wobec 3,82 przed rokiem, sygnalizując silną poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg oraz 8,40 zł/kg na koniec 2023 r.

Reklama

Ceny skupu trzody chlewnej odbiły się od dna, skup bydła nie przestają rosnąć! [wieprzowina, wołowina, prognoza cen skupu] - 1Ceny skupu trzody chlewnej odbiły się od dna, skup bydła nie przestają rosnąć! [wieprzowina, wołowina, prognoza cen skupu] - 1

 

Czytaj więcej