Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja papieru w polsce

Dynamika wzrostu przychodów i kosztów branży w 3q21 nadal na zbliżonym poziomie – przychody wzrosły o 32,7% r/r, koszty o 32,1% r/r. Rentowność sprzedaży wzrosła o 0,8 pp r/r i 2,0 pp q/q do poziomu 10,2%.

Producenci wyrobów z papieru i tektury (PKD 17.2), których udział w przychodach całej branży sięga 66%, osiągnęli niższy ROS (9,1%) niż producenci masy włóknistej, papieru i tektury (PKD 17.1, ROS 12,1%), a ich przychody wzrosły wolniej niż koszty (przychody: 28,3% r/r; koszty: 30,8% r/r), co świadczy o silniejszej presji kosztowej w segmencie producentów wyrobów z papieru i tektury. Zysk netto osiągnął wartość 1329 mln zł (+41,3% r/r; +42,5% q/q). Udział przychodów ze sprzedaży eksportowej wyniósł 35,4% i nie zmienił się istotnie względem 2q21 (+2 pp r/r).

PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 1PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 1

Wyniki branży uwarunkowane są cenami celulozy, które w 3q21 wzrosły q/q,

ale w znacznie mniejszym stopniu niż w dwóch poprzednich kwartałach br. – celuloza NBSK (długowłóknista) wzrosła o 59% r/r i 12% q/q, a BHKP (krótkowłóknista) o 67% r/r i 13% q/q (dane Foex). Polska jest importerem netto celulozy (50% celulozy na rynku pochodzi z importu) – głównie z Niemiec, USA i ze Szwecji. Skłonność branży do przenoszenia rosnących kosztów na odbiorców nadal jest duża, o czym świadczą wysokie wartości wskaźnika cen produkcji sprzedanej (PPI 13,5% r/r w lis’21). Branża zapowiada dalsze wzrosty, na co wskazuje nadal najwyższy spośród wszystkich branż przemysłowych wskaźnik przewidywanych cen (51,0 pkt w listopadowym pomiarze; -1,2 pkt m/m; por. wykres).

PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 2PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 2

Produkcja sprzedana w 3q21 wzrosła o 28,9% r/r (17,3% w cenach stałych), umocniła się również względem 2q21 (+10,8%)

Reklama

Dobrą koniunkturę branży wspiera utrzymująca się wysoka aktywność w e-commerce generująca popyt na opakowania – wolumen produkcji pudełek z papieru i tektury wzrósł w 3q21 o 18,3% r/r (+5,9% q/q), a produkcji tektury o 14,7% r/r (+3,8% q/q). Spadła natomiast o 9% q/q produkcja masy celulozowej.

PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 3PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 3

Nastroje w branży są pozytywne, wzmacniane przez oczekiwany trwały wzrost popytu na wyroby z papieru (m.in. dzięki dyrektywie UE Single Use Plastics)

Branży sprzyjają też nacisk na gospodarkę cyrkularną oraz ograniczenie odpadów niepodlegających recyklingowi zapowiedziane w Europejskim Zielonym Ładzie. Spodziewamy się ok. 10% wzrostu produkcji w 2022. Kluczowym czynnikiem ryzyka dla branży są ceny energii, a także wzrost kosztów surowca drzewnego do produkcji celulozy oraz nasilająca się presja płacowa.

PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 4PKD 17. Produkcja papieru i wyrobów z papieru – wyniki branży, zmiany przychodów i kosztów, zmiany produkcji vs koniunktura - 4

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej