Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

oszustwo

W związku ze wzrostem popularności kryptowalut, coraz większym zainteresowaniem cieszą się inwestycje związane z tym rynkiem. Wśród nich nie brakuje różnego rodzaju oszustw. Jakie są najczęstsze rodzaje scamu? Po czym można je poznać?

 

Popularność kryptowalut wciąż wzrasta i ten rynek coraz bardziej się rozwija. Kryptowaluty stają się coraz bardziej modne i rośnie liczba osób, które chcą w nie zainwestować. Przybywa coraz więcej nowych użytkowników, których jest łatwo oszukać ze względu na ich brak doświadczenia. Stają się oni łatwym celem dla oszustów, którzy reklamują swoje projekty inwestycyjne. Wprawdzie nigdy nie jest możliwe 100% bezpieczeństwo w inwestycjach, jednak dzięki pewnej wiedzy można znacząco obniżyć ryzyko zostania oszukanym.

 

Jak się chronić?

Reklama

Jest jedna kluczowa zasada, której powinniśmy zawsze przestrzegać, gdy chcemy być bezpieczni w internecie. Ta zasada jest całkiem prosta – „sprawdzać, ile tylko się da i sprawdzać jeszcze więcej”. Jeśli mamy wszystkie informacje zebrane razem i dysponujemy jak największą ich ilością, dbanie o swoje interesy staje się dużo łatwiejsze.

Kluczowe czynniki, przewijające się w różnych oszustwach, w gruncie rzeczy są do siebie podobne. Używając zdrowego rozsądku, może być dużo łatwiej uniknąć wielu z tych oszustw. Dzięki byciu tak sceptycznym, jak to tylko możliwe, można uniknąć wielu rozczarowań i dostrzec ewentualne zagrożenia, które mogą się pojawić.

Prosta zasada, którą należy pamiętać, brzmi: „Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to tak prawdopodobnie jest”.

Można wyróżnić pięć najczęstszych rodzajów scamu, na które należy zwrócić uwagę.

 

Serwisy cloud miningu

Reklama

Oszukańcze strony internetowe związane z cloud miningiem (kopaniem w chmurze) próbują wyłudzić środki od społeczności minerów, a w szczególności od osób niedoświadczonych. Jeśli zaliczamy się do osób, które wolą cloud mining od tradycyjnego miningu przy użyciu sprzętu, musimy być szczególnie czujni w tym względzie.

Jest wiele różnych trików, z których korzystają oszuści, takie jak anonimowa domena i brak jakiejkolwiek rejestracji. Zdarza się też często, że oszuści związani z cloud miningiem rejestrują swoje spółki w lokalizacjach cieszących się dobrą reputacją, jak np. Nowy Jork, ale wszyscy członkowie zarządu są zagranicznymi rezydentami.

 

Schematy MLM związane z bitcoinem

Schematy MLM dotyczące bitcoina używają wspólnych aspektów marketingu wielopoziomowego (znanego także jako sprzedaż bezpośrednia) i wykorzystują popularność bitcoina w celu zorganizowania oszustwa. Są pełne przesadnie optymistycznych założeń dotyczących przyszłych zarobków i sprawiają, że użytkownik czuje, że może łatwo i szybko zarabiać pieniądze. Takie schematy mogą zostać rozpoznane bardzo łatwo, gdyż wszystkie z nich mają jedną wspólną cechę – nie sprzedają tak naprawdę żadnych produktów czy usług. Zamiast tego, zapraszają do dołączenia do rozbudowanej grupy z mnóstwem poziomów i zazwyczaj wymagają wniesienia pewnego rodzaju opłaty. Na koniec okazuje się, że w całym przedsięwzięciu nie ma nic realnego i zostajemy tylko z kompleksowym schematem piramidy.

 

Pakiety inwestycyjne w bitcoin

Reklama

Pakiety inwestycyjne w bitcoin są kolejnym rodzajem scamu związanego z tą kryptowalutą. Oferują określone stopy zwrotu i wypłacają niewielkie codzienne zyski, aż pewnego dnia wszystkie płatności ustają i oszust ucieka z zainwestowanymi środkami użytkowników. Tego rodzaju „inwestycje” zwykle wydają się opłacalne ze względu na to, że od początku użytkownicy otrzymują codzienne płatności. W związku z tym pojawia się u nich tendencja do reinwestowania swoich zarobków w ten schemat w nadziei na większe zyski. Po jakimś czasie, gdy użytkownicy próbują wypłacić swoje zarobki, zaczynają pojawiać się problemy i zainwestowane pieniądze znikają.

Jeśli chcemy zainwestować swoje środki w kryptowaluty za pośrednictwem firm inwestycyjnych, upewnijmy się co do tego, czy firma, którą wybraliśmy, jest zarejestrowana i czy prowadzą ją profesjonaliści o dobrej reputacji. Warto także dowiedzieć się, czy strategia inwestycyjna, którą dana firma proponuje, jest jasno określona i spójna. W świecie inwestycji nic nie jest pewne, więc należy unikać firm, które gwarantują określoną stopę zwrotu.

 

Fałszywe ICO

Fałszywe ICO mogą być coraz trudniejsze do wykrycia, gdyż oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani. Każda tego rodzaju oferta ma na celu sprzedaż tokenów i wiele z tych stron zawiera szczegółowe informacje, a nawet white paper, który można przeczytać. Oszukańcze ICO na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych prawdziwych. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek. Firma o ustalonej renomie jest mniej skłonna do oszustwa ze względu na to, że podlega regulacjom rządowym danego kraju i jest mało prawdopodobne, by nagle zniknęła ze środkami inwestorów. Warto też zwrócić uwagę, czy zarząd takiej firmy ma silną pozycję w mediach społecznościowych, jak również czy się cieszy pozytywnymi opiniami. Warto też zauważyć, że prawdziwe startupy nie będą zwykle starać się przyciągnąć inwestorów opowieściami, które brzmią zbyt dobrze, by były prawdziwe.

 

Schematy „pump and dump”

Reklama

Schematy „pump and dump” są stosunkowo prostym rodzajem oszustwa, znanym też z giełdy. Ta forma przyciągnięcia nowych użytkowników zwykle wiąże się ze sztucznie wywindowanymi cenami mniej popularnych coinów przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w celu wywołania zainteresowania danym tokenem i „pompowania” jego ceny. Sprawcy tego rodzaju schematów zwykle są graczami rynkowymi, którzy „pompują” dany token, który zwykle jest niepopularny i rzadko jest przedmiotem zainteresowania rynku. Tacy gracze nabywają znaczące ilości takiej kryptowaluty i próbują stworzyć wokół niej odpowiednią atmosferę w mediach społecznościowych. Gdy wartość takich tokenów sztucznie wzrośnie, sprzedają je nic nie podejrzewającym inwestorom i wycofują się z rynku.

Żeby tego uniknąć, należy zwracać uwagę na kapitalizację rynkową poszczególnych tokenów. Jeśli jest niska, a token ma wysoką cenę i można zauważyć nagły przypadkowy wzrost, jest prawdopodobne, że ta wartość została sztucznie spreparowana przez oszustów.

 

Podsumowując, aby uniknąć oszustw, najważniejszą sprawą jest poszukiwanie jak największej ilości istotnych informacji, sprawdzanie ich i zachowanie zdrowego rozsądku. Dzięki temu nasza szansa zostania oszukanym, znacząco się zmniejszy.

Czytaj więcej