Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MFO SA opinie

Wyniki za Q1’22 pomimo, iż okazały się niższe od naszych oczekiwań nie zmieniają naszego postrzegania spółki w perspektywie kolejnych kwartałów, nawet w sytuacji obserwowanego spowolnienia w branży budowlanej oraz schłodzenia nastrojów w przemyśle. Podtrzymujemy zatem naszą rekomendację „KUPUJ”, z ceną docelową na poziomie 79,4 PLN.

Analizując perspektywy po stronie popytowej dla poszczególnych grup produktowych spółki (profile okienne, GK, specjalne, spawane) nie można przejść obok zawirowań jakie dotyczą podaży materiałów produkcyjnych (ceny stali + dostępność) oraz sytuacji konkurencyjnej na rynku (duży import stali zza wschodniej granicy + ograniczone limity kredytowe/ubezpieczeniowe + problemy ze znalezieniem alternatywnych źródeł dostaw). Naszym zdaniem obecne uwarunkowania rynkowe, będą sprzyjać dalszemu umacnianiu pozycji rynkowej spółki, a motorem napędowym sprzedaży w kolejnych kwartałach mogą być profile do konstrukcji stalowych pod farmy PV. Zakładamy, że w Q2’22 EBITDA spółki wzrośnie do ponad 40mln PLN, a w 2022r wyniesie ok. 110mln PLN (EV/EBITDA 2,7x).

Profile okienne. MFO posiada ok. ~30% udział w krajowym rynku stalowych profili dla stolarki okiennej PCV. Klienci tego segmentu borykają się z problemem m.in. dostępności tworzyw sztucznych, wzrostem cen materiałów czy spadkiem popytu wynikającym ze ograniczeniem noworozpoczętych inwestycji mieszkaniowych, jednak produkcja okien w Polsce wg GUS w dalszym ciągu odnotowuje wzrosty r./r., co naszym zdaniem związane jest z dużym udziałem eksportu krajowych producentów. Alternatywą dla okien PCV mogą być okna drewniane i aluminiowe, jednak również w tych obszarach producenci odnotowują wzrosty cen materiałów oraz problemy z dostępnością drewna i aluminium (wysoki udział importu z Rosji). Należy pamiętać, że montaż stolarki otworowej następuje na późniejszym etapie inwestycji mieszkaniowych, zatem spadek noworozpoczętych inwestycji branża stolarki okiennej odczuwa po ok. 12 miesiącach. Z drugiej strony w Europie rozpoczyna się program termomodernizacji budynków - mający ograniczyć emisję CO2 - który dotyczyć będzie zarówno ocieplenia budynków jak również wymiany stolarki okiennej (mniejsze straty ciepła = mniejsza konsumpcja energii = mniejsza emisja CO2). Polska produkcja stolarki okiennej w ok. 70-80% trafia na eksport, zatem ewentualne spowolnienia krajowego rynku nie powinno mieć w tym segmencie istotnego znaczenia dla spółki. Krajowym klientom MFO pomaga słaby PLN, który poprawia ich konkurencyjność na europejskim rynku.

Profile specjalne oraz sprawne dedykowane są do branży okołobudowlanej (konstrukcje, ogrodzenia, rolety, bramy garażowe, systemy przeciwpożarowe), meblarskiej, HVAC, motoryzacyjnej, przemysłu AGD oraz producentów paneli fotowoltaicznych i odpowiadają za ok. 30% wolumenów sprzedaży, przy czym aż 70-75% sprzedaży trafia na eksport. Duża dywersyfikacja branżowa, rozszerzanie sprzedaży o nowych klientów, a przede wszystkim rozpoczęcie sprzedaży profili pod farmy i parki solarne (stal Magnelis), których rozwój w najbliższych latach przyśpieszy wraz z koniecznością uniezależnienia się UE od surowców energetycznych w Rosji, powinny spółce zapewnić stabilny wzrost popytu w nadchodzących kwartałach 2022r.

Profile gipsowo-kartonowych, których odbiorcami jest branża budowlano-montażowa stanowią ok. 15-20% całego wolumenu sprzedaży spółki. Segment ten najbardziej powinien odczuć spowolnienie na rynku budowlanym w Polsce, ponieważ 80% sprzedaży trafia na rynek krajowy z uwagi na relatywnie niską cenę, a co za tym idzie także premie geograficzną. Czynnikiem łagodzącym spadek popytu w tym segmencie może się okazać mniejsza presja konkurencyjna związana z ograniczeniem importu tego typu profili ze wschodu.

Reklama

Potencjał produkcyjny. Szacujemy, że obecne zdolności produkcyjne spółki (po inwestycjach dokonanych w latach 2017-2020 na poziomie 88mln PLN) pozwalają na przerób ok. 180-190 tys. ton stali na kształtowniki zimnogięte. W listopadzie’21 spółka poinformowała o zakupie nieruchomości przemysłowej od Boryszew ERG, w skład której wchodzą 3 działki o powierzchni 10ha. Na terenie nieruchomości znajduje się bocznica kolejowa, która znajduje się ok. 8,5km od obecnych zakładów produkcyjnych MFO. Bocznica kolejowa będzie naszym zdaniem stanowić kolejną przewagę konkurencyjną spółki w średnim i długim terminie.

MFO SA: kolejny mocny kwartał na horyzoncie! [szczegółowy raport analityczny na zlecenie GPW]  - 1MFO SA: kolejny mocny kwartał na horyzoncie! [szczegółowy raport analityczny na zlecenie GPW]  - 1

Czynniki ryzyka

  1. Problem z dostępnością pracowników w sytuacji dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych, 2
  2. Ograniczona dostępność blachy ocynkowanej,
  3. Poszerzenia kompetencji przez centra serwisu stali o usługę profilowania na potrzeby lokalnego rynku,
  4. Wewnętrzna produkcja profili przez klientów z branży stolarki otworowej.

MFO SA: kolejny mocny kwartał na horyzoncie! [szczegółowy raport analityczny na zlecenie GPW]  - 2MFO SA: kolejny mocny kwartał na horyzoncie! [szczegółowy raport analityczny na zlecenie GPW]  - 2

 

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Czytaj więcej