Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walutowe 24.04.2024 r.

Ceny EUR/PLN

Złoty powraca w okolice 4,30, a w miarę uspokajania się sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie (konflikt Izrael – Iran) uważamy, iż polska waluta kierować się powinna w stronę 4,28. Wiele jednak może się zmienić w drugiej połowie tygodnia, gdy dane o amerykańskim PKB (czwartek) i inflacji (piątek) mogą ponownie ostudzić oczekiwania co do cięć stóp procentowych w USA. Byłby to kolejny w ostatnim czasie prodolarowy argument oraz czynnik potencjalnie osłabiający złotego oraz pozostałe waluty rynków wschodzących. W dalszym ciągu uważamy, iż polska waluta pozostanie pod dominującym wpływem otoczenia zewnętrznego. Dobrym przykładem był dzisiejszy rozbudowany zestaw krajowych danych, który był neutralny dla polskich aktywów, z uwagi na ich brak przełożenia na scenariusz Rady Polityki Pieniężnej. Wciąż jednak dostrzegamy podwyższoną - w stosunku do pierwszego kwartału - zmienność złotego jako cechę charakterystyczną najbliższych dni a być może i tygodni w wykonaniu polskiej waluty.

 

Zobacz także: Ile będziemy płacić za euro, dolara czy funta? Bank rzuca liczby w prognozie dla polskiego złotego

 

 

Notowania USD/PLN

Kurs USD/PLN pozostaje rozchwiany jako konsekwencja zmian po stronie awersji do ryzyka oraz prodolarowych argumentów płynących z amerykańskiej gospodarki. W najbliższych dniach uważamy, iż o ile w pierwszej połowie tygodnia możliwe jest zbliżenie się notowań w okolice psychologicznej bariery 4,00 tak pod koniec tygodnia spodziewamy się kolejnego „mocnego” odczytu danych z USA i ponownego wyniesienia kursu USD/PLN w okolice 4,10. Dane o PKB i inflacji PCE ze Stanów Zjednoczonych uznajemy za kluczowe dla kierunku zmian pary USD/PLN w tym tygodniu.

Reklama

 

Zobacz także: Kursy walut 22.04.: strach padł na waluty

 

Kurs EUR/USD

Rozdźwięk pomiędzy perspektywami polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego a amerykańską Rezerwą Federalną nasila się. W przypadku strefy euro coraz mocniej akcentowane są szanse na czerwcowe cięcie stóp procentowych. W ostatnich wypowiedziach F.Villeroy de Galhau stwierdził, iż bieżące zwyżki cen ropy naftowej nie zachwieją chęcią obniżki kosztu pieniądza. Z kolei w przypadku USA pozostajemy w trendzie pozytywnych zaskoczeń co do kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dobrym przykładem będzie koniec tego tygodnia, gdy poznamy odczyt tempa wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech miesiącach tego roku oraz marcowy odczyt inflacji PCE – szczególnie śledzonej przez Fed miary wzrostu cen. W naszej ocenie kolejne solidne dane mogą nasilać trend ostudzania oczekiwań na cięcia stóp procentowych w USA w tym roku wspierając dolara, ale i trend wzrostu dochodowości amerykańskiego długu.

 

Zobacz także: Załamanie na kursach walut. Co spowodowało takie wahania na rynku walutowym

 

**************

Kursy walut NBP 24.04.2024 r.: ogromne spadki złotego

Czytaj więcej

Artykuły związane z Kursy walutowe 24.04.2024 r.