Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie są prognozy dla stóp procentowych w USA?

  • Jaka jest inflacja w USA?
  • Jaka jest kondycja rynku pracy w USA?
  • Jakie są prognozy dla stóp procentowych w USA?
  • Co mówią analitycy o gospodarce USA?

 

 

Co dalej ze stopami procentowymi w USA? Miały być na wiosnę obniżki, ale można odnieść wrażenie, że przedstawiciele Fed studzą nastroje.

Przypomnijmy, że Fed podniósł docelową stopę funduszy federalnych 11 razy w ciągu ostatnich dwóch lat, do obecnego przedziału 5,25%-5,50%, aby schłodzić gwałtownie rosnącą inflację. Przedstawiciele Fed przewidują trzy obniżki stóp procentowych w tym roku. Oczekiwania rynkowe wskazują, że pierwsza z nich nastąpi w czerwcu.

Reklama

 

Inflacja CPI w USA

Źródło: Trading Economics

 

Główna stopa Fed

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Członkowie Fed patrzą się na to samo, a widzą co innego

„Dalsze kroki FOMC są zależne od danych”. W ostatnich miesiącach można było usłyszeć to zdanie z ust wielu przedstawicieli Fed. Tymczasem cały rynek inwestycyjny gra pod obniżki stóp w USA i czeka na nie z utęsknieniem. Szczególnie dotyczy to sektora technologicznego, dla którego obniżki oznaczałyby wielką ulgę.

Oparte na danych podejście do ustalania polityki pieniężnej brzmi rozsądnie. Sugeruje przejrzysty proces decyzyjny. Problem w tym, że dane nie wysyłają ostatnio jasnego komunikatu, a decydenci w Fed mają różne opinie na temat tego, co oznaczają pojawiające się liczby.

"Ostatnie dane nie zmieniają w istotny sposób ogólnego obrazu amerykańskiej gospodarki. Widać solidny wzrost, silny rynek pracy. Inflacja zmierza w kierunku 2% po wyboistej ścieżce" - powiedział w środę prezes Fed Jerome Powell. Inni przedstawiciele Fed - Mary Daly, Adriana Kugler, Austan Goolsbee i Loretta Mester - generalnie podążali za rozumowaniem Powella.

Reklama

Problem w tym, że w ubiegłym tygodniu prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari zakwestionował potrzebę obniżek stóp procentowych w 2024 r. Według niego, pojawiły się ostatnio lepsze niż oczekiwano dane. Jego koledzy z Fed Michelle Bowman i Rafael Bostic podkreślali, że podejście wyczekiwania i obserwowania jest właściwe.

W czwartek prezes Fed z Richmond Thomas Barkin przyznał publicznie, że w postawie członków FOMC widać duże różnice, mimo że patrzą się na to samo. „Wszyscy patrzymy na te same dane, ale łatwo jest dojść do różnych wniosków" – przyznał Barkin.

 

Zobacz także: Kryzys gospodarczy odwołany? Recesji nie ma, a jej niezawodny wskaźnik… zawodzi

 

Analitycy podzieleni co do sygnałów z rynku pracy

W obniżkach stóp nie pomaga fakt, że prognozy ekonomistów są boleśnie weryfikowane. W marcu liczba miejsc pracy poza rolnictwem urosła o 303 000, czyli o około 50% więcej, niż zakładał konsensus analityków. To dlatego przedstawiciele Fed są tak ostrożni, jeśli chodzi o obniżki stóp.

Reklama

Raport o zatrudnieniu pokazał, że rynek pracy pozostaje wyjątkowo odporny na zawirowania – stwierdził główny ekonomista Apollo Global Management Torsten Sløk. I dodał, ku przerażeniu inwestorów, że raport jest zgodny z założeniem czynionym przez jego zespół analityczny, które zakłada… brak cięć stóp w USA w tym roku. "Podtrzymujemy nasz pogląd, że Fed nie obniży stóp procentowych w tym roku" - napisał Sløk w nocie do klientów.

Jednak analitycy są równie mocno podzieleni, co członkowie Fed. Są tacy, którzy uważają, że piątkowe dane pokazały pewne pozytywne zmiany po stronie podaży na rynku pracy. W ten sposób wzmacniają przekonanie, że silny rynek pracy i wzrost płac niekoniecznie napędzają inflację. "Postrzegamy ten raport jako wsparcie dla poglądu przewodniczącego Powella, że Fed może rozpocząć ostrożny i stopniowy cykl luzowania jeszcze w tym roku, o ile napływające dane o inflacji będą na to pozwalały" - napisał w piątkowej nocie Michael Gapen, ekonomista Bank of America.

 

Czytaj również: Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?

 

W tym tygodniu istotne odczyty z USA

W tym tygodniu pojawi się kilka niezwykle ważnych odczytów z USA. We wtorek zobaczymy indeks cen producentów (PPI) za marzec, a dzień później indeks cen konsumpcyjnych (CPI). Konsensus wśród ekonomistów ankietowanych przez FactSet zakłada wzrost o 0,3% m/m oraz o 3,7% r/r. Od września 2023 odczyty CPI wahają się w przedziale między 3,8% a 4%.

Reklama

Z ankiety Bloomberg wynika, że Wall Street spodziewa się odczytu CPI na poziomie 3,5% po 3,2% w lutym. Ceny zaś mają wzrosnąć o 0,4% m/m. Jeśli chodzi o inflację bazową, Wall Street oczekuje wzrostu o 3,7% r/r oraz 0,3% m/m (po 0,4% w styczniu i lutym).

 

Inflacja bazowa w USA

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

"Raport o CPI za marzec będzie kluczowym wskaźnikiem obrazującym czy wzrost inflacji na początku 2024 r. był funkcją szumu, czy też podróż do celu Fed będzie znacznie przedłużona" - napisali ekonomiści Wells Fargo.

Dane o CPI w ujęciu rocznym za marzec mogą doprowadzić do rewizji postawy Fed na pozostałą część 2024 r.  Pytanie tylko, czy uczynią FOMC bardziej gołębim, czy bardziej jastrzębim. Obie opcje wchodzą w grę.

 

Zobacz również: Trybunał Stanu, inflacja i stopy procentowe w Polsce

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie są prognozy dla stóp procentowych w USA?