Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile za akcje MFO SA

Stabilna sytuacja popytowa

Głównym odbiorcą profili produkowanych przez spółkę są producenci okien, którzy stanowią ok. 55% przychodów. Z jednej strony obserwowany wzrost stóp procentowych będzie wpływał na spadek sprzedaży mieszkań, przez co deweloperzy będą ograniczać liczbę noworozpoczętych inwestycji, z drugiej strony montaż okien odbywa się na późniejszym etapie prac budowlanych, zatem wysoki poziom sprzedanych mieszkań z lat poprzednich będzie wpływać na utrzymanie wysokiego popytu na stolarkę okienną w 2022r oraz w 1H2023r. Dodatkowo UE przekazuje znaczne fundusze na program termomodernizacji budynków, co ma się przełożyć na obniżenie emisji CO2 na skutek mniejszego zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynków. Fundusz termomodernizacji obejmuje zarówno wydatki na ocieplenie budynków jak i wymianę stolarki okiennej. W przypadku profili specjalnych, znaczna część sprzedaży trafia na rynki eksportowe. Wzrosty cen stali ograniczają możliwości finansowania kapitału obrotowego (zapasów) przez konkurencję, a cła na eksport stali z Rosji uniemożliwiają części konkurencji utrzymanie dotychczasowych poziomów produkcji i konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw. Zakładamy, że te dwa czynniki, które ograniczają presję konkurencyjną przełożą się na wysokie utrzymanie wolumenów w tym segmencie rynku nawet w sytuacji spowolnienia produkcji przemysłowej w Europie.

Wzrost sprzedaży profili okiennych oparty o ekspansję klientów

Produkcja profili okiennych odpowiada za ok. 50% osiąganych przez spółkę przychodów. Ok. 60% produkcji profili okiennych trafia na rynek krajowy, co przekłada się na ok. 30% udział w krajowym rynku. Wśród największych klientów MFO znajdują się głównie europejscy oraz krajowi producenci stolarki otworowej tacy jak: Schuco, Drutex, Eko Okna, czy Aluplast. Profile okienne produkowane są do większości systemów okiennych w tym: Aluplast, profine-Group (KBE, Trocal, Kommerling), Plustec, Rehau, Roplasto, Schuco, Spectus, Veka, Avantgarde, Deco. Inwestycje rozwojowe krajowych spółek, które przejmują udziały w europejskim rynku od zachodnich podmiotów powinny przekładać się na utrzymanie wzrostu sprzedaży profili okiennych w kolejnych latach.

Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 1Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 1

Rozbudowa potencjału produkcyjnego

Zakładamy, że w br. nakłady związane z przejętą na przełomie roku nieruchomością będą stosunkowo nieduże, związane głównie z równaniem terenu, przygotowaniem projektu, uzyskaniem odpowiednich zgód i zezwoleń. Biorąc pod uwagę historyczne programy inwestycyjne szacujemy, że capex związany z zagospodarowaniem przejętego terenu oraz umaszynowieniem zakładów może wynieść ok. 100mln PLN. Naszym zdaniem nowa działka zwiększy możliwości produkcji profili o ok. 50 tys. ton rocznie, dodatkowo z uwagi na lokalizację (blisko bocznicy kolejowej) zakład może być wyposażony w serwis stali oraz magazyn centralny materiałów. Większość nakładów zostanie naszym zdaniem poniesiona w latach 2023- 24, a pierwsze nowe moce produkcyjne powinny być dostępne na początku 2024r. Zakładamy, że celem spółki będzie wzrost mocy produkcyjnych głównie w obszarze profili specjalnych, które z uwagi na większą wartość dodana i wyższą cenę, mają większy potencjał sprzedażowy na rynki eksportowe.

Bocznica kolejowa nową przewagą konkurencyjną

W listopadzie’21 spółka poinformowała o zakupie nieruchomości przemysłowej od Boryszew ERG, w skład której wchodzą 3 działki o powierzchni 10ha. Na terenie nieruchomości znajduje się bocznica kolejowa, która znajduje się ok. 8,5km od obecnych zakładów produkcyjnych MFO. Bocznica kolejowa będzie naszym zdaniem stanowić o głównej przewadze spółki w średnim i długim terminie. Luka podażowa po stronie transportu drogowego, przekłada się na większy coraz to wzrost kosztów tego rodzaju transportu. Dodatkowo problemy z dostępem do stali ze wschodu powodują, że przetwórcy muszą szukać alternatywnych dostaw w Europie Zachodniej, gdzie dużo łatwiej jest o realizację dostawy koleją w kontekście niedoboru kierowców oraz dobrego skomunikowania kolejowego z hutami.

Nowa linia do profili dedykowanych pod farmy solarne

Reklama

W kwietniu spółka rozpoczęła instalacje nowej linii produkcyjnej dedykowanej do profili solarnych. Wg ArcelorMittal do konstrukcji 1 MW farmy solarnej zużywa się ok. 35-45 ton stali. Biorąc pod uwagę plany budowy w Polsce 1-1,5GW farm PV rocznie w najbliższych latach, implikuje to popyt na profile w wysokości 40-60 tys. ton stali. Szacujemy, że wydajność nowej linii może wynieść ok. 8-9 tys. ton profili rocznie (4 tys. ton profili w ‘22). Segment ten będzie stanowił dla spółki jeden z głównych obszarów wzrostu w kolejnych latach, zarówno na rynku krajowym jak również w przypadku eksportu.

Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 2Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 2

Zakaz importu stali z Rosji oraz ograniczona podaż z Ukrainy zmniejszą presję konkurencyjną

Udział importu stali HDGC z Rosji i Ukrainy do Europy wyniósł w ub.r. 654 tys. ton, co stanowiło ok. 11% całego importu tego gatunku stali. Import do Polski wyniósł w analogicznym okresie 466 tys. ton, przy czym aż 70% importu pochodziło z Rosji i Ukrainy. W związku z powyższym spodziewamy się ograniczenia importu HDGC do Europy, szczególnie do Polski, co będzie naszym zdaniem poprawiać sytuację konkurencyjną MFO. Spółka jest obecnie w stanie realizować zakupy stali z dostawą do własnej bocznicy kolejowej w zachodnioeuropejskich hutach, które nie realizują pełnej sprzedaży z uwagi na słaby popyt z sektora motoryzacyjnego.

Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 3Raport dotyczący działalności spółki MFO: podsumowanie inwestycyjne  - 3

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Czytaj więcej