Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Deloitte

Deloitte, jedna z największych na świecie firm zajmujących się audytem finansowym, przeprowadziła ankietę dot. wykorzystania technologii blockchain wśród ponad tysiąca pracowników wyższego szczebla organizacji z całego świata. Jest to jak dotąd największe i najszerzej zakrojone badanie tego typu, którego wyniki mogą obrazować ogólne podejście przedsiębiorstw i kadry managerskiej do rozwoju oraz praktycznego wykorzystywania sieci blockchain w swojej działalności.

 

Ankieta Deloitte „Breaking Blockchain open 2018” została przeprowadzona wśród 1053 członków kadry zarządzającej firm o zróżnicowanych przychodach (od 50 mln aż do ponad 10 mld USD rocznie) z siedmiu krajów - Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku oraz Kanady. Ankietowani w większości reprezentują organizacje z branży FinTech oraz technologiczno-telekomunikacyjnej, z których jedynie 5% nie planuje inwestycji w technologię blockchain w nadchodzącym roku.

 

Blockchain jest przereklamowany?

Większość z ponad tysiąca respondentów wykazuje pozytywny stosunek do technologii blockchain i przewiduje jej szybki rozwój. Aż 84% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że „blockchain jest szeroko skalowalny i w przyszłości doczeka się powszechnej adopcji”. 74% badanych twierdzi, że „kadra zarządzająca w ich organizacji wierzy w odnalezienie istotnego zastosowania dla technologii blockchain”. 69% ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że ich firma „planuje w przyszłości wymianę obecnego systemu przechowywania danych (CRM, ERP) na oparty o technologię blockchain”.

Reklama

39% respondentów (w USA 44%) uważa, że blockchain jest „przereklamowany” i nie posiada realnych zalet, względem obecnych systemów.

Wg ankietowanych, branże które najmocniej skorzystają na implementacji technologii blockchain będą: motoryzacyjna (73%), surowcowa (72%) oraz oparta na naukach przyrodniczych - biotechnologii, medycynie i farmacji (72%). Branża FinTech oraz usług finansowych znalazła się poza pierwszą trójką, z wynikiem 64%.

 

deloitte blockchaindeloitte blockchain

Która branża najmocniej skorzysta na implementacji blockchain? Źródło: Ankieta Deloitte „Breaking Blockchain open 2018”

Czytaj także: Blockchain i kryptowaluty rozwijają skrzydła w motoryzacji

Mimo negatywnego podejścia do kryptowalut, sama technologia blockchain ma wielu zwolenników. Są wśród nich niemieckie koncerny motoryzacyjne, które chcą wykorzystać jej potencjał. Jednak jak się okazało, kryptowaluty wcale nie są w gorszej sytuacji. Gigant branży motoryzacyjnej Daimler AG zaprezent.. Czytaj
Blockchain i kryptowaluty rozwijają skrzydła w motoryzacji

 

Kto nie rozwija blockchain, zostaje w tyle

Reklama

Aż 68% respondentów biorących udział w ankiecie uważa, że brak prac nad wdrożeniem technologii blockchain w ich organizacji może doprowadzić do utraty przewagi konkurencyjnej w najbliższej przyszłości. Mimo tego, dostrzegają oni istotne przeszkody w rozwoju zdecentralizowanej sieci bloków, z czego trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że przyszły zwrot inwestycji w rozwój blockchain pozostaje niepewny. 

21% respondentów globalnie i 30% w Stanach zjednoczonych uważa, że wciąż istnieje zbyt mało istotnych zastosowań technologii blockchain, aby skupiać się nad jej implementacją w ich organizacjach.

Czytaj także: Blockchain Traci Impet?

Czy to już moment, aby inwestorzy, ekonomiści i entuzjaści technologii uznali, iż kryptowaluty i blockchain nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań? Dochodzimy do połowy roku 2018, a żadna z technologii nie przyniosła przełomu, ani na rynkach finansowych, ani w systemach płatności, ani w innych .. Czytaj
Blockchain Traci Impet?

 

Brak powodów do obaw

Technologia blockchain staje się coraz popularniejsza, a jej praktycznym zastosowaniem w swojej działalności interesują się już nie tylko największe korporacje, takie jak m.in. IBM, JPMorgan, Microsoft, czy Accenture.

Wg danych Deloitte, liczba firm inwestujących w rozwój blockchain dla swoich potrzeb stale rośnie od 2016 r.

Reklama

13% ankietowanych ze Stanów Zjednoczonych potwierdziło, że ich organizacje wydadzą łącznie w 2018 r. powyżej 10 mln dolarów na implementację technologii blockchain, zaś w Wielkiej Brytanii liczba ta wyniosła 15%.

Mimo, że wysokie tempo oraz powszechne zainteresowanie, jakie towarzyszą rozwojowi blockchain są utrzymywane na wysokim poziomie, zauważalny jest również uzasadniony i racjonalny pragmatyzm, który każe zwrócić uwagę na fakt, że rozproszone sieci oparte na łańcuchu bloków mają sens jedynie w konkretnych przypadkach zastosowania. Próby implementacji technologii blockchain w każdej branży i do każdego celu to kosztowny i mało racjonalny sposób na innowacyjność oraz podążanie za trendami.

Obecnie oczywistym jest również fakt, że sama technologia blockchain rozwijana jest niezależnie od kryptowalut i wykorzystywana jako zdecentralizowana sieć pełniąca nie tylko funkcję łańcucha transakcji finansowych.

Czytaj także: Nie tylko kryptowaluty - Zastosowania technologii blockchain

Coraz bardziej rośnie zainteresowanie technologią blockchain. Dostrzega się w niej takie zalety, jak bezpieczeństwo, decentralizacja, niezmienność zapisanych danych, przejrzystość – można zweryfikować całą historię transakcji. Prowadzenie rejestru danych w tej technologii pozwala ograniczyć ilość f.. Czytaj
Nie tylko kryptowaluty - Zastosowania technologii blockchain

 

Jak Deloitte definiuje technologię blockchain?

Blockchain jest w swojej istocie skomplikowanym systemem księgowania danych. Zapewnia uniwersalną technologię, pozwalającą na przechowywanie różnych typów informacji - m.in. zapisów transakcji finansowych, informacji medycznych, ciągu wydarzeń, płatności i raportów w łańcuchu dostaw produktu. Mimo, że blockchain zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych, a w niektórych przypadkach również ich pełną anonimowość (np. w sieci przemysłowej JPMorgan Chase Quorum), prawdą jest, że nie przynosi żadnych istotnych innowacji oraz korzyści, o ile nie jest wykorzystany do odpowiednich celów i nie posiada ściśle określonych przypadków użycia, które korzystałyby z jego inherentnych cech. Jedną z najistotniejszych cech sieci blockchain jest model zaufania Trust-as-a-Service (TaaS), w którym docelowo użytkownicy sieci nie muszą darzyć zaufaniem innych, a także centralnych instancji nadzorczych, aby zachować bezpieczeństwo swoich danych, a w niektórych przypadkach również ich anonimowość. Zaufanie w sieci blockchain opiera się na kodzie źródłowym, który najczęściej jest otwarty i w zrozumiały dla użytkowników sposób określa dokładne zasady działania sieci, które nie mogą zostać złamane przez żadnego z partycypantów.

Reklama

Wg Deloitte, blockchain w większym stopniu jest czynnikiem rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw (ang. business enabler) niż technologią samą w sobie.

Czytaj więcej